הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור שיטור קהילתי
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

ייסודה של יחידת האופניים במשא''ז רחובות - הסיפור המלא
מאת:  השיטור הקהילתי לאתר של השיטור הקהילתי
11/6/2002
תדריך לפני היציאה
                

   

 ייסודה של יחידת האופניים במשא"ז רחובות 
תחילתו של מעשה במודעה קצרה שהופיעה בפורום האופניים של וואלה: מחפשים מתנדבים ליחידות סיור מיוחדות של המשא"ז שחבריה יהיו רוכבי אופניים. אני, כמובטל ממילואים מזה חמש שנים, וכמחפש משהו ייחודי שבו אפשר להוסיף ולתרום (לא פריק ולא פרייר, סתם אחד שחושב שנשיאה בנטל, בכל דרך, היא זכות), קפצתי על ההצעה מכל מיני סיבות: הנה ההזדמנות לתרום, הנה אמצעי להגברת מודעות האופניים בקרב הציבור, ולא פחות חשוב – הנה אמצעי להגברת המודעות בקרב המשטרה (שיחסה, אלינו הרוכבים, הייתה לעיתים כאל עבריני תנועה בעליל).

אז נסענו, אני ואשתי – שהצטרפה כדי להשגיח שלא אעשה שטויות, למשרדי איגוד האופניים בתל אביב. ציפיתי לכנס מתנדבים ובו עשרות פעילים עם ברק בעיניים הששים אלי סיור. נאיביות מסוימת בוודאי שהייתה כאן, שכן לפגישה הופיעו שלושה מתנדבים (ואני בכלל זה) ועוד שלושה אנשים מסורים ויקרים שהיו הראשונים להרים את "כפפת הרכיבה": קוקי, קובי קוברה (כך אני קורה לו) ורב פקד עודד ורדי קצין ארגונים ארציים באק"ם. מיד הסתבר לי שהנאיביות שלי הייתה אפילו גבוהה מן המשתמע במשפטים הקודמים, שכן לא סתם מתנדבים ביקשו השלושה, אלא מרכזי מתנדבים, כלומר מפקדים, קודקודים. ואני, החפ"ש לשעבר, נרתע כמו שנרתעתי תמיד מלהיכנס לעולמם של הקודקודים, מוצא עצמי מסתכל על אישתי, והיא עלי, מקבל החלטה ורוכב קדימה.

בין המפגש לבין הפעילות הייתה תקופה ארוכה של התארגנות, ובעיקר המתנה. כי זאת עליכם לדעת: עם כל הכוונות הטובות, של כל הצדדים, במשא"ז לא ידעו כל כך איך לאכול את היחידה הזו. לקח זמן עד שמצאו אחראי עלינו; המצחיק הוא, שלא בגלל שלא רצו, אלא בגלל שהרבה רצו לפקד על היחידה. בנוסף, הייתי צריך להפריך כמה תפיסות עולם שלא היה בינהם לבין רכיבת שטח ולא כלום. למשל, כמו זו שסיור רכוב על אופניים דומה לסיור רכב רגיל; כלומר, רצו שנרכב חמושים בקרבינים, וחשבו שרוכבים עם חולצות טריקו עבות, וחשבו שרוכבים לבושים בבגדים רגילים, ולא חשבו שברכיבת לילה צריך שניראה, ועוד ועוד. תקופת חבלי הלידה עברה חלפה לה, ובשעה טובה ב- 28 למאי הופענו לראשונה בטקס הוקרה למתנדבי המשא"ז שנערך בגן המגנים ברחובות. מאז כבר הספקנו לקיים מספר סיורים. יש קצת חריקות – אבל אנחנו מסתכלים קדימה.

ומי במתנדבים? הכנתי מודעות שהופצו במספר מקומות ברחובות, ובעיקר בפקולטה לחקלאות (שם אני עובד) ובמכון וייצמן. הפניתי בקשה (יותר מפעם) למתנדבים גם דרך הפורום. התוצאות היו מעניינות למדי: א) הפורום לא הניב (להפתעתי) ולו מתנדב אחד! היכן רוכבי רחובות הכותבים בפורום? ב) במתנדבים (כ- 30 רשומים) ישנם רוכבים שניתן לכנותם "מקצועיים", רוכבי סוף שבוע ורוכבים להנאתם; מעניין לציין שטרם הצטרפו רוכבים מבין אלה המופיעים ברשימת הספורט והעילית של התחרויות השונות. ג) רוב המתנדבים (כ- 20 מתוך ה- 30) הגיעו מקרב הסטודנטים של הפקולטה לחקלאות: חמש בנות והשאר בנים. ואני שואל, וחוזר ושואל, היכן תושבי רחובות?

מה לכל המתנדבים ולמשא"ז? עובדת יסוד היא שכולם עסוקים מאד, ולפיכך אין בהתנדבות מעשה של חיפוש אחר עיסוק. "אז למה הצטרפתם?" לכל אחד סיבות משלו או שלה, והרי לכם כמה: "זוהי הדרך הטובה ביותר לשבור את שגרת החיים שלי; זה שאני גם תורם לביטחון שוטף במקום מגורי – רק מוסיף", "מאז גל הפגועים אין כל נוכחות משטרתית בשכונות. זה לא טוב, ישנה תחושה שהכול פרוץ, ולכן ראוי שמישהו יגלה נוכחות ולו רק כדי להרתיע", "אני מאד אוהבת לרכב, ובדרך כלל אין לי זמן. זאת מחויבות שתכריח אותי לרכב, ועוד למען מטרה טובה", "צריך לעזור למשטרה במילוי משימותיה. במצב הנוכחי היא איננה מורגשת כלל". "אנחנו נתרום, ואולי בכך נשחרר שוטרים למשימות חשובות כמו מניעת פיגועים", "מה אני אגיד לך, הסיבה העיקרית – להגביר את המודעות לאופניים בציבור. יראו אותנו מסתובבים בכל מקום וידעו מה זה אופניים". באמת, זה מה שאמרו; כאילו נלקחו הדברים מתוך עלון תעמולה של המשא"ז...

תדריך לפני היציאה
תדריך לפני היציאה
בסיור הראשון, ביום ה´ שעבר, נתבקשנו לסייר בין מקומות הבילוי של רחובות. בכל מקום פגשנו אזרחים מופתעים, אך גם מתפלאים. הייתה התרשמות מן ההופעה (אופני שטח מאובזרים, קסדות, בגדי רכיבה, אפודים זוהרים פנסים ונצנצים) ("איזה וסטים יפים תפרו לכם." "וואללה תראו את הטייטס האלה"), הייתה הכרה במאמץ ("מה אתם מסתובבים כך שלוש שעות? איזה כוח בטח יש לכם"), הייתה הכרה בתרומה ("כל הכבוד חברה", "נעים לראות אתכם מסתובבים כאן", "אתם מרגיעים"), היה רצון לעזור ("חברה, להביא לכם שתייה? "שמע חבוב, תבוא לפה בסוף הסיבוב ואני ממלא לך את המימייה בוודקה"), והיו גם בדיחות – כולם בטעם טוב ("מה למשטרה נגמר הדלק?" "המשטרה חוסכת ברכב" "האופניים האלה, המשטרה קונה אותם בשבילכם? מאיפה פתאום יש להם כסף").

בסיור שהתקיים אתמול כבר ביקרנו בשכונות מגורים ובגנים ציבוריים שבהם נוהגים להסתובב צעירים לאחר החשיכה, ולהטיב ליבם במשקאות מסוגים שונים. נאמר שעלינו לצפות למחזות שכאלה, וכי עלינו לשמש מקור מודיעין וגם להיראות. אז, גם הסתכלנו, גם נראינו, וגם רשמנו מודיעין. ואילו הצעירים הישירו מבטם אלינו והפתיעו אותנו בברכה: "אה, זה אתם השוטרים על אופניים, אמרו לנו שאתם מסתובבים פה." מאיפה ידעו עלינו? איך כבר עברה לה השמועה? בשכונות פגשנו אמהות וילדים, ושוב זכינו לקבלת פנים אוהדת ולהערות מסוגים שונים: "מה אתם עושים? זה טיול אופניים?", "תראה, תראה איזה יופי – השוטרות (בסיור אתמול רכבו שלוש בנות) רוכבות על אופניים", "מה, באתם לשמור עלינו", "ואו, איך אתם עולים ככה על מדרכות?", ועוד ועוד.

מה אומר? מזיעים, מזיעים טוב – במיוחד אתמול לאחר השרב הגדול. בכל סיור גומעים ק"מ לא מעטים – ביום ה´ כ- 20 ואתמול כ- 25. וכל הסיירים, ללא יוצא מן הכלל (כבר שבעה שניסו), ממש מרוצים. נכון, עדין יש הרבה לשפר בנושאי מנהלה ולבוש, אבל מבטינו קדימה, ותאמינו – הרוח בגבינו!

חברי היחידה בכנס משאז
חברי היחידה בכנס משאז
 
 נא להכיר: משטרת ישראל - יחידת רוכבי האופניים...
נא להכיר: משטרת ישראל - יחידת רוכבי האופניים בימים אלה מתנהל במרחב ירקון פרוייקט ניסיוני של שילוב רוכבי אופניים ביחידות הסיור המיוחדות וביחידות הבילוש... להמשך
 מתנדבים על אופניים...
מתנדבים על אופניים שלום לרוכבות ולרוכבים, אנו פונים אליכם בניסיון להרחיב את הקשר שלנו, כרוכבי אופניים, עם הקהילה במסגרת התנדבות רוכבות ורוכבים למשימות סיור. להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של השיטור הקהילתי...
 לתצוגת פורום
יחידות אופניים בשיטור הקהילתי
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 28/8/2002 :15:45 משתמש אנונימי  אודי עם תוכן  התארגנות יחידה רכובה בחיפה
 27/8/2002 :17:32 משתמש אנונימי  ארנן עם תוכן  יש גם בראש העין
 14/8/2002 :23:10 משתמש אנונימי  יהודה כפיר עם תוכן  איך מצתרפים?
 21/6/2002 :19:37 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  rami עם תוכן  ישר כח אחוי.
 14/6/2002 :11:16 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  השיטור עם תוכן  עדכון
 14/6/2002 :10:37 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  mad עם תוכן  למה מגיל 21 ?
 12/6/2002 :11:28 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  מור עם תוכן  תודה!
 12/6/2002 :09:46 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  השיטור עם תוכן  תשובות למור והילל
 12/6/2002 :08:24 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  מור עם תוכן  ישר כוח!
 11/6/2002 :19:58 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Hillel עם תוכן  יפה מאד!


[ ]
לפרסום זה יש: 10 הודעות


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2019