הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טכני
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

הוראות מפורטות לבניית מתקן לנשיאת שני זוגות אופניים על גג הרכב.
מאת:  neev golan לאתר של neev golan
6/10/2003, 23:37
מתקן גג לבנייה עצמית - לשני זוגות אופניים
                

   

אז איך הכל התחיל?

אני לא יודע מה איתכם אבל אני מאסתי במתקני הנשיאה האחוריים - זוהי טירחה לא קטנה להרכיב אותם וביננו כל הקונספט של הקרסים הקטנים שנתלים על פח הרכב הוא לא אמין מבסיסו וזה רק עיניין של זמן על שנגיע הביתה ונבין שהאופניים נותרו על כביש מספר 1.
הבעייה היא שהחלופה היא יקרה, מתקני גג של חברות ידועות עולים כסף רב, רב מידי...

וכך מצאתי את עצמי משוטט באתרים שונים ומחפש תכנון שלפיו אוכל לבנות מתקן גג יעיל ופשוט - וכך למדתי לבנות "כוהלייה" ולהרכיב מספר למתקן האחורי (שממנו אני כ"כ סולד) ופנס ... ובקיצור עד שלא ישבתי עם אבי (חגי גולן - וכאן המקום להודות לו, תודה אבא !) לא מצאתי את אשר חיפשתי - מתקן שמתבסס על גגון רכב פשוט שניתן לרכוש בכל רשת כלי עבודה וחומרים לבית ולרכב (מחירו 129 ש"ח) וממספר רכיבי מתכת נוספים (זולים וזמינים ...) אם תשאלו אותי, פשוט בונבוניירה ... (אני קצת משוחד).

 

לדרך ... תיאור כללי, חומרים וכלי עבודה נדרשים

הרעיון הבסיסי הוא הרכבת האופניים בצורה הפוכה (up side down) על גבי מתקן הגג כך שהשלדה מקובעת למתקן באמצעות מוט המעוגן לחיבור המהיר של מוט האוכף ובאמצעות הידוק מוט ההיגוי לקורות אורך עם גומיות מתיחה - נשמע מסובך ? לא יציב ? חברה זה עובד ! 
המתקן הנ"ל מתבסס על מספר עקרונות מנחים:
1. פשטות - כל הבנייה אינה צורכת ריתוך או כלי מלאכה חריגים.
2. יציבות - במתקן זה האופניים במגע עם הרכב בשלוש נקודות עיגון כאשר אחת מהן היא השחרור  המהיר של מוט האוכף ושתיים נוספות הן ידיות מוט ההיגוי, התוצאה היא תמיכה הן במישור השלדה והן במישור המאונך לשילדה - יציבות אדירה !
3. רב שימושיות - המתקן בעל יכולת להתקפל בקלות וניתן להשתמש בו להובלת ציוד על גג הרכב.

החומרים הנדרשים (בתמונה למטה) הם:
1. גגון פשוט לרכב - חשוב במעמד הקנייה לוודא שהוא אכן מתאים לסוג הרכב, הכוונה לדרך העיגון שלו לגג הרכב - מרזבים, חריצים וכו'.
2. שלושה מוטות מתכת מרובעים באורך של מטר, ניתן להשיג במחלקת פירזול בחנויות הכלים והחומרים או פשוט, כמוני, בשיטוט קל באיזור התעשייה העירוני - הכי זול ...
3. ארבע זוויות מתכת, בהן 2 חורים בצלע הזווית התחתונה  (האנך הארוך יותר שיורכב במקביל לקרקע) וחור אחד לפחות בצלע העליונה (הצלע המאונכת לקרקע הקצרה יותר), ניתן להשיג במחלקת הפירזול בחנויות - בדרך כלל משתמשים בהם לבניית פרגולות.
4. ברגים, אומים ושייבות כפי שיתואר בהמשך.
5. שני מוטות מתכת עגולים בקוטר של 2.9-3 ס"מ (קוטר מוט אוכף). ובאורך של 30 ס"מ, ניתן להשיג במחלקת פירזול בחנויות או שוב, כמוני, באיזור התעשייה שליד מקום מגוריך ...
6. גומיות מתיחה ("שמרלינגים") או פנימיות ישנות.
7. ספוגי ריפוד (יופיעו בתמונות הבאות), ניתן להשיג בבתי עסק של מיזוג (ריפוד צינורות האוויר).

 


החומרים הנדרשים
החומרים הנדרשים


קדימה ... לבנייה עצמה!

ראשית עליי להדגיש כי התיאורים הבאים מאוד מפורטים ומיועדים למי שממש רוצה לבנות את "החיה" הזאת, מי שמעוניין פשוט להתרשם מהעיקרון - עדיף שיבחן את התמונות ולא ישתעמם מרשימת המכולת הבאה ...
(המידות הנתונות כמובן ניתנות להתאמה ולשינוי  - אני אשתדל לפרט את הרעיון הכללי, שהוא די פשוט, ואני בטוח שכל אחד ידע לבצע את ההתאמות שלו ...).

שלב א - חיתוך מוטות המתכת לאורך של מטר אחד (ניתן לחתוך במסורית מתכת או במסור דיסק), ביצוע קידוח מלמעלה כלפי מטה במרחק 10 ס"מ מכל אחד מהקצוות, קוטר הקדח צריך להיות כחצי ס"מ ובכל מקרה קצת גדול מקוטר הברגים שתבחרו.  
לאחר שליטשתם מעט את הקצוות המשוננים שנוצרו מהחיתוך יש לצבוע את המוטות - אני ממליץ להשקיע ולצבוע ראשית בצבע יסוד למתכת ולאחר מכן בשתי שכבות של צבע שמן - כך תבטיחו שהמתקן לא יחליד לאורך זמן רב.
שלב ב - התקנת הגגון על גג הרכב,(ראה תמונה) מטרת השלב הזה היא לוודא שכל הרכיבים נמצאים ולסמן על מוט הרוחב של גגון היכן הוא "מוחזק" ע"י המצמדים לגג הרכב, הסימון הוא כדי שלא נקדח חורים במוטות הגגון ואז נגלה שהמיקום נופל על נקודת החפיפה הנ"ל ... כפי שקרה לי בפעם הראשונה !
 


הרכבת הגגון וסימון נקודות החפיפה של המוט עם מצמדי הגגון
הרכבת הגגון וסימון נקודות החפיפה של המוט עם מצמדי הגגון

שלב ג - הרכבת יחידת העיגון (ראו תמונה מצורפת), ההרכבה מאוד פשוטה - ראשית נחתוך את מוטות המתכת העגולים לאורך של 30 ס"מ ואז נקדח במרחק ס"מ וחצי מתחתית כל מוט חור בקוטר הגדול מהבורג שנעביר בחור הנ"ל. לאחר מכן נבנה את היחידה - נשחיל בורג בחור הזווית הראשונה לאחר מכן נשחיל את הבורג בשייבה, דרך החור במוט, שוב דרך שייבה ודרך הזווית השניה את כל המבנה נסגור עם אום פרפר (תשמעו קשה לתאר את זה במילים - אני בטוח שתבינו מהצילום ...).

 


שלב ד - ננתק את 2 מוטות הרוחב של הגגון ונבצע בהם מספר קדחים - באחד מהם נקדח קדח אחד באמצע אורך המוט וקדח שני ושלישי במרחק 50 ס"מ מהחור המרכזי שזה עתה קדחנו (אם יצא לכם שזה בדיוק במקום המסומן שבו יש חפיפה עם מצמדי הגגון (ראו שלב ב') ניתן להגדיל את המרחק העיקר שלא יעלה על אורך מוט ההיגוי שלכם - במקרה שלי אורכו 65 ס"מ). במוט השני נבצע את אותם הקידוחים כמו בראשון ובנוסף נסמן את מרכז המרחק בין כל שני קידוחים (ז"א 25 ס"מ מהמרכז אם לא שיניתם מידות) ונעמיד את יחידות העיגון שהרכבנו על מוט הרוחב כך שה"צינור" (המוט העגול) בדיוק בנקודה המסמנת אמצע - עתה סמנו את מיקום החורים ביחידת העיגון על המוט - אמורים להיות לכם 4 סימונים לכל יחידה - סה"כ 8. עתה קידחו חורים היכן שסימנתם.

שלב ה - הרכיבו שנית את הגגון על גג הרכב כאשר מוט הרוחב האחורי הוא זה שיש בו יותר חורים - כדאי לא להדק היטב אלא רק בסוף, המרחק בין מוט רוחב אחד לשני צריך להיות 80 ס"מ.
שלב ו - נחבר את שלושת מוטות המתכת לגגון, האחד במרכז ושניים נוספים בקצוות (50 ס"מ מהחור המרכזי) , ההרכבה תתבצע כך שהמוטות מהמתכת "רוכבים" על גבי מוטות הרוחב של הגגון- החיבור הוא באמצעות ברגים עם שייבות רחבות (ושוב "תמונה שווה אלף מילים...").


הרכבת מוטות האורך
הרכבת מוטות האורך

שלב ז - בשלב זה נרכיב את שני מבני העיגון למוט הרוחב האחורי, ההרכבה תעשה דרך הקדחים ע"י ברגים עם שייבות רחבות (כמו שהרכבנו את מוטות האורך בשלב הקודם)(ראה/י תמונה מטה)


הרכבת יחידות העיגון לגגון
הרכבת יחידות העיגון לגגון

שלב ח - כל שנותר לנו הוא להצמיד משטחי ספוג על שלושת מוטות האורך וכך למנוע פגיעה בידיות ההיגוי (ניתן להצמיד באמצעות אזיקונים או איזולירבנד ...).

 


המתקן הבנוי - מוכן לנסיעה
המתקן הבנוי - מוכן לנסיעה

העמסת ופריקת האופניים

איך ??? מאוד פשוט ומאוד מהיר: ראשית נפתח את תפס השחרור המהיר בשלדה לשחרור מוט האוכף, נוציא את כל יחידת מוט האוכף והכיסא (לא לשכוח אותם בבית !!!) נהפוך את האופניים (up side down) ונשחיל את מוט יחידת העיגון בחור השחרור המהיר של מוט האוכף בשלדה ונהדק את תפס השחרור המהיר, ידיות ההיגוי יושענו במאונך כנגד מוטות האורך. עתה נמתח גומיות מתיחה ("שמרלינגים") להידוק החלק האחורי והקידמי של האופניים לגגון - ניתן לראות בתמונה המצורפת כיצד ננצל את 10 הס"מ הבולטים בכל צד (קדימה ואחורה)להידוק הגומיות. זהו !!! אנחנו מוכנים לצאת לדרך !!! פריקה ??? אותו הדבר בסדר ההפוך ...

 


כמה מילים לסיכום...

טיפים אחרונים:
1. כמו שציינתי בתחילת הפיסקה על הבנייה - המידות והחומרים הם בגדר המלצה, מספיק לדעתי להבין את העיקרון הכללי מהצילומים ומהתיאורים וכל אחד יוכל לבדו לעשות את היתר.
2. המהדרין יקשרו גם את ידיות ההיגוי עצמן למוטות האורך - אני מצאתי שזה מיותר המבנה מאוד  חזק ויציב עם גומיות המתיחה, אין צורך ביותר מזה.
3. במידה ואתם נושאים 2 זוגות אופניים קיים סיכוי קלוש מאוד שמרחק ידיות ההיגוי מחור מוט האוכף זהה ב2  זוגות האופניים ואז תיהיה חפיפה על גבי מוט האורך המרכזי, יש לכך פיתרון פשוט - סיבוב מוט ההיגוי בזוג אופניים אחד ב 180 מעלות ...
4. בכל התמונות שהוצגו היה זוג אופניים יחיד על המתקן, כדי שהעיניין יצטלם טוב ..., כמובן שהמבנה בנוי במקור לשני זוגות אופניים (ניתן לראות בכל הצילומים את יחידת העיגון השניה מקופלת). 
5. אשמח לסייע ולהגיב לכל בעייה או תלונה שתועלה  - המטרה הסופית היא שכולנו נהנה מהמתקן.

נתראה בסינגלים ....
ניב גולן


 
 ההיסטוריה המקוצרת של האופניים...
ההיסטוריה המקוצרת של האופניים מי ייצר אופניים בלי פדלים? מדוע כונו אופני העץ ''משקשקי העצמות''? כיצד הומצא הצמיג המתנפח? מה היה היתרון של הגלגל הקדמי הענק? על מה רכבו גברים עדינים? ומהו הקשר בין אופניים לפמיניזם? להמשך
 טיפים וטריקים (2)...
טיפים וטריקים (2) טיפים וטריקים לרוכבים מתחילים: כיצד להתמודד ביעילות עם עליות מפרכות, כיצד ליפול נכון ומספר שיטות לרכיבה בתוך נחל. כתבה שנייה בסדרה להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של neev golan...
 לתצוגת פורום
בנה בעצמך מתקן גג לנשיאת אופניים - אמין, נוח ו... זול !!!
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 18/6/2006 :15:07 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן לוי עם תוכן  אח שלי , תבדוק מה אני עשיתי  [תמונה]
 21/5/2006 :18:53 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  מיכאל גיטלמן עם תוכן  מוט עגינה לאוכף
 10/2/2006 :01:06 משתמש אנונימי  ירון עם תוכן  המתקן נראה מזיק
 6/9/2006 :00:34 משתמש אנונימי  התומכת עם תוכן  לא מזיק
 25/5/2006 :17:14 משתמש אנונימי  עמיר עם תוכן  לא מזיק
 25/5/2006 :19:13 משתמש אנונימי  יואל עם תוכן  מסוכן לשלדה
 18/12/2005 :11:55 משתמש אנונימי  אלי ללא תוכן  איפה קונים גגון ב120 שקל?
 28/3/2006 :00:23 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלון עומר ללא תוכן  ביצחק שדה בת"א, קניתי היום ב 150ש"ח
 4/12/2005 :13:46 משתמש אנונימי  ערן פינק עם תוכן  שאלה חשובה
 31/10/2005 :16:06 משתמש אנונימי  שי עם תוכן  האם אפשר להרכיב גגון כזה על רכב עם 2 דלתות ?
 17/10/2005 :08:32 משתמש אנונימי  יאיר עם תוכן  נסיעה על כביש בשול נגד כיון התנועה
 17/10/2005 :14:37 משתמש אנונימי  אמיר ד עם תוכן  לא חוקי
 17/10/2005 :12:44 משתמש אנונימי  אלעד פלטין עם תוכן  גם יותר מסוכן וגם אסור
 17/4/2006 :16:53 משתמש אנונימי  משה עם תוכן  חוקי ויותר בטוח!!!
 17/10/2005 :03:35 משתמש אנונימי  יאיר עם תוכן  מנשא על קטנוע
 17/10/2005 :09:39 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  מני צ´יקו עם תוכן  לא נראה לי...
 17/10/2005 :00:54 משתמש אנונימי  יוסי עם תוכן  עזרה
 11/10/2005 :16:48 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  דודו אביגדור עם תוכן  שאלה לניב???
 12/10/2005 :10:06 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  תשובה
 16/10/2005 :11:50 משתמש אנונימי  דודו עם תוכן  תודה...
 24/8/2005 :13:18 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלנתן ליברמן עם תוכן  שאלה
 24/8/2005 :13:31 משתמש אנונימי  ניב עם תוכן  תשובה
 16/7/2005 :19:12 משתמש אנונימי  ניר עם תוכן  בניתי משהו דומה ופשוט יותר
 7/11/2005 :14:20 משתמש אנונימי  שחר ללא תוכן  אפשר לקבל תמונות?
 24/8/2005 :10:14 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלנתן ליברמן ללא תוכן  תשלח לי תמונות בקשה
 20/6/2005 :09:52 משתמש אנונימי  אלי שירי עם תוכן  האם לא נגרם נזק לשלדה?
 20/6/2005 :19:27 משתמש אנונימי  ניב עם תוכן  תשובה
 25/11/2004 :00:00 משתמש אנונימי  אני עם תוכן  מי יכול לעזור Rock Shox Duke XC U Turn 2004
 25/11/2004 :23:18 משתמש אנונימי  אני עם תוכן  תודה מצאתי , משומש
 20/11/2004 :13:41 משתמש אנונימי  רמי עם תוכן  למנוע שריטות בשלדה
 18/7/2004 :17:45 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Ofir Yahav עם תוכן  שיפורים קלים
 14/6/2004 :21:21 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתן איתן עם תוכן  וואו...מדהים!
 14/6/2004 :16:03 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  יגאל טרלו עם תוכן  מה זה "שמרלינג"
 14/6/2004 :19:41 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  תומר אהרון עם תוכן  שמרלינגים ושאר ירקות
 28/6/2005 :10:28 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Shai Haimovich עם תוכן  לאורך הכבישים הראשיים
 15/6/2004 :12:43 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Tal Dotan עם תוכן  חברים - הזהרו משמרלינגים !!!
 19/5/2004 :20:01 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ארז עם תוכן  חוזק יציבות מרכז מסה...
 24/5/2004 :16:19 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  תשובה - יציבות מתקן גג
 30/3/2004 :15:00 משתמש אנונימי  דודו ללא תוכן  איך הכידון מתחבר למתקן?
 30/3/2004 :23:32 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  כידון
 23/3/2004 :22:12 משתמש אנונימי  שלומי עם תוכן  עמידות
 27/3/2004 :13:03 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  עמידות - בומבה !
 17/1/2004 :18:50 משתמש אנונימי  יורם עם תוכן  ללמוד משגיאות
 28/10/2003 :11:28 משתמש אנונימי  שגיא בר-און עם תוכן  אפשר להזמין אצלך מתקן דומה?
 12/12/2003 :20:35 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  biker bikerb עם תוכן  אני גם מזמין יחידה כזו - מוכן לשלם 300 ש"ח
 18/10/2003 :15:05 משתמש אנונימי  עמוס עם תוכן  האם אתה מקבל הזמנות?
 14/10/2003 :23:59 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אורי עם תוכן  קבל ח"ח אבל אצלי איחרת את המועד
 19/10/2003 :11:16 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  שריקות ...
 14/10/2003 :12:31 משתמש אנונימי  ברק עם תוכן  כל הכבוד
 11/10/2003 :20:42 משתמש אנונימי  יוחאי עם תוכן  שחרור מהיר, בעיה.
 11/10/2003 :22:24 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  שחרור מהיר
 11/10/2003 :12:50 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ניב מעוז עם תוכן  יש רק בעיה עקרונית אחת...
 11/10/2003 :22:34 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  מוט אוכף בקוטר שונה
 9/10/2003 :17:43 משתמש אנונימי  אבנר עם תוכן  האם עלול לנזול שמן מהבולמים ?
 9/10/2003 :23:18 משתמש אנונימי  קובי בסידן עם תוכן  נזילות
 4/5/2008 :15:54 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  zohar karpo עם תוכן  הפיכת אופניים


[ ] [ ]
לפרסום זה יש: 65 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 96    דרוג כללי: 3.69

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020