הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור רכיבת לילה
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

מחזירים את הכבוד לנחל הירקון: טיול אופניים עירוני קליל עם דגימות מהוססות של טבע פראי-למחצה
קרדיט: איל
הועלה על-ידי: 
איל  לאתר של איל
28/1/2007, 08:11

                

   

אירועים היסטוריים לא מעטים התרחשו במתחם "חצי האי הירקוני", המקום שבו מתחיל הערב הטיול הקליל שלכם. כאן נערך בשנות השלושים של המאה שעברה "יריד המזרח" המפורסם, כאן ערכו את אימוניהם כ"ג יורדי הסירה, וכאן נערכה גם המכבייה הראשונה. אבל בעיני רבים, האירוע החשוב מכולם היה אחד ממשפטי הראווה המפורסמים בתולדות הארץ. וכך החל התובע את נאום הפתיחה שלו: "בשישי לשישי 1972 נראה הנאשם, מר אלטמן, כשהוא מציץ לתוך החור של המקלחות של הנשים, וכל זאת בעין בלתי מזוינת". נשמע מוכר? אם לא – יש לנו בעיה...

צילומים: איציק מרום
צילומים: איציק מרום

 הים שזורם לנחל 

למסלול האופניים הלילי הזה יש שתי גרסאות. הגרסה המקוצרת, הקלילה והלא מחייבת, והגרסה הארוכה והמפתיעה יותר. הגרסה הראשונה – משפך הירקון ועד מתחם "עשר טחנות", לא הרחק מהדר יוסף – מתאימה לכל המשפחה. הגרסה השנייה היא למעשה הארכת המסלול עד כמה שתרצו. אפשר אפילו להגיע למקורות הירקון, לא הרחק מתל אפק (רכיבה של 28 ק"מ לכל כיוון). לאופציית ההארכה דרושים ירח מלא, מפת סימון שבילים, כושר גופני בינוני ומעלה ופנס. מי שמתלבט, מוזמן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. במילים אחרות: מומלץ להתחיל לדווש ולסיים איפשהו באמצע הדרך. כך תרוויחו גם רכיבה עירונית נעימה בפארק וגם טבע פראי-למחצה.
התל-אביבים יכולים להתגאות בעובדה שהירקון  - הנמתח לאורך 28 ק"מ - הוא אחד הנחלים הארוכים בארץ. עד שהחלו לשאוב את רוב מימיו, געש הנחל במחוזותינו. כיום, חולשתו גורמת לים לנצל את מצבו הרעוע ולחדור אליו לאורך קילומטרים ספורים. במקום נחל שזורם לים, יש לנו ים שזורם לנחל. הביטו למטה מגשר ווקופ הנמתח מעל לנחל ותראו בעצמכם.


 רוכבים מתחת לפקקים 

אחרי שהחניתם את הרכב וחציתם את גשר ווקופ לכיוון נמל תל-אביב, מתחילים לדווש מזרחה על מסלול האופניים המסומן, לכיוון פארק הירקון. האזור מואר, נינוח והומה אדם – מי באופניים, מי ברגל ומי ברולר סקייטס. אתם על הגדה הדרומית של הירקון, ובעוד כמה מאות מטרים יעביר אתכם גשר קמור לגדה הצפונית, שעליה תרכבו עד לסוף המסלול. עוברים מתחת לגשר בן יהודה ולצד מתקני שעשועים כקיר טיפוס או מתחם לאופני פעלולים. בדרך חזרה נסו את מזלכם בטיפוס על קיר אנכי, כשחבלי אבטחה משתלשלים מכל עבר.
בהמשך חולפים מתחת לגשר נמיר, כאשר מעליכם פקק תנועה עצבני ואנשים הכלואים בקופסאות מתכת. עוד כמה עשרות מטרים ולצדכם המבנה המטופח של המועצה לארץ לישראל יפה, ומיד אחריו חולפים תחת נתיבי איילון. הפקק שמעליכם עצבני יותר, והאנשים כלואים יותר. כמה נעים.
עוד הם צופרים בעמידה, ואתם כבר נושקים למתחם פארק גני יהושע. ליד אמפיתיאטרון וואהל פונים ימינה, ועוצרים למנוחה בקרבת האגם. לא משנה באיזו שעה תגיעו לכאן – לפנות ערב או אחרי חצות – לעולם לא תהיו לבד. הריאה הירוקה הענקית הזו פשוט משוועת למבקרים. אם אתם בקטע של קיטש אורבני, ואם וידאתם שאף אחד בסביבה לא מכיר אתכם, אתם מוזמנים לשכור סירת פדלים ולשייט באגם כמו תיירים. נפנופי שלום לעוברים ולשבים כלולים בחבילה.


 יער של אקליפטוסים 


כ-5.5 ק"מ מתחילת המסלול מגיעים לצומת שבילים בקצהו הדרומי של האגם. הפנייה ימינה תחזיר אתכם לתל-אביב, והפנייה שמאלה ממשיכה לכיוון יער בראשית. אבל לפני שאתם פונים שמאלה, רכבו מספר מטרים ישר, אל אתר "שבע טחנות" המשוחזר. מדובר במכלול טחנות קמח מהמאה ה-19 שפעלו כאן עד שנת 1936. באותה התקופה הוקם כאן בית קפה אופנתי, שהביא אליו לקוחות מרחבי רמת גן ותל-אביב. לאחר שבעליו פשטו את הרגל, בסוף שנות הארבעים, פוצץ בית הקפה על ידי חיילי חיל ההנדסה כחלק מתרגיל צבאי. היום תמצאו פה גשרון עץ, מפלונים רועשים ושביל בטון החוצה את הנחל (שנוטה להיות מוצף לאחר גשמים). זהו מקום פסטורלי, מקסים אבל רעיל למדי לחובבי השכשוך.
חוזרים לחלקו הדרומי של אגם השיט, ממשיכים בשביל האופניים לכיוון מזרח וזונחים מאחור את עמודי התאורה הגבוהים, שליוו אתכם לאורך כל הדרך. מעכשיו תצטרכו לסמוך על אור הירח. בשל הצל הרב שמטילים עצי האקליפטוס, זה הזמן לחבוש פנס ראש או להדליק את פנס האופניים. תאמינו או לא – אבל אתם נמצאים עכשיו בלב יער. "יער בראשית" שמו, והוא מסמן ברמז על המשך המסלול, החלק הפראי יותר של הירקון. זהו יער אקליפטוסים, והוא ניטע כדי לנסות ולהדביר את הביצות שגדשו את האזור, על יתושי הענק שרחשו בהן. עם הזמן התברר שהאקליפטוס אולי יפה, וגם עושה צל לא רע למנגליסטים, אבל לייבש ביצות הוא לא יודע. הנה, עוד מיתוס שנשבר כבר מזמן.
קילומטר וקצת בתוך היער ומשמאלכם מופיע המימדיון, וכמה עשרות מטרים אחריו  – אתר הנצחה המוקדש לספורטאים האוסטרליים שנהרגו באסון גשר המכבייה. עיקול וירידה יובילו אתכם תחת גשר מסילת ברזל, ובעוד דקות ספורות תגיעו לנקודת הסיום – אתר "עשר טחנות", בשולי רחוב פנחס רוזן. כאן ניצבה טחנת הקמח הגדולה ביותר על גדות הירקון, ויש אומרים שאפילו בארץ כולה. בשיא הקריירה שלה, פעלו בה עשרות זוגות של אבני ריחיים. נקודת הסיום מזמנת מדשאות וספסלים שנועדו להרהורים ולהסדרת הנשימה.


מנקודה זו אפשר לחזור לתחילת המסלול באותה הדרך, אבל אם נשאר לכם חשק וכוח –  רצוי להמשיך ולדגום את המשך הנחל. הערבים כינו את נחל הירקון "ואדי אל-עוג'ה" (הנחל המתפתל). כינו – וידעו מדוע: מכאן ואילך הופך הנחל המתורבת לפראי יותר ויותר. אתם פשוט לא תאמינו אילו נופים מסתתרים לכם ממש מתחת לאף.
חוצים את רחוב מבצע קדש, מחפשים מעבר תחתי, ומגיעים שוב לגדת הירקון. הפעם זוהי הגדה הדרומית. מאחר שמדובר במערכת סבוכה של שבילים המשתרגים אלו באלו – הקפידו לשמור על מגמת התקדמות לכיוון מזרח. כאן אל תיקחו סיכון: להמשך המסלול חובה להצטייד במפת סימון שבילים. הטרחה תהיה שווה את הכל: תמצאו כאן שלוליות חול טובעניות ומאתגרות, סבך אינסופי של שיחי נחל וצמחי קנה, אתרים ארכיאולוגיים ובעיקר – מאות דונמים של פרדסים חשוכים. מסחטת פירות פשוטה וקטנה מפלסטיק עשויה להביא תועלת רבה (רק אל תגזלו את פירות ההדר שעדיין תלויים על הענפים). אפשר לסיים בכל נקודה שתרצו, אבל אל תשכחו שעליכם לרכוב את כל הדרך חזרה עד לנקודת ההתחלה.


 הגעה ופרטים נוספים 

אורך המסלול: כ-9.5 ק"מ לכל כיוון (עם מגוון אפשרויות הארכה).
אופי המסלול: קווי.
דרגת קושי: קלה.
ירח מלא: מומלץ.
הגעה: מחנים את הרכב ליד תחנת הכוח רידינג, בצפון תל-אביב (כניסה מרחוב ניצן פלדמן).
מפת סימון שבילים: מס' 7, השרון ומערב השומרון (חובה רק למי שמתכוון להאריך את המסלול)
הערה: יש להצטייד בקסדה תקנית, משאבה, פנימיות להחלפה, כלים לתיקון נקרים וכמות גדולה של  מים לשתייה. באתר רשות נחל הירקון ניתן למצוא מידע רב על האתרים שבדרך, כמו גם אפשרות להדפיס מפות שבילים מפורטות.

 קינוח לא מחייב 

חרי ששרפתם את הקלוריות העודפות, ישנן שתי אופציות להחזיר לגוף את מה שאבד לו בדרך. הסגנונות שלהן שונים בהחלט, אבל המטרה זהה.
חומוס אשכרה: חומוסייה מיתולוגית ומשובחת, שבה כולם מתערבבים עם כולם באווירה משפחתית. המקום פתוח עד השעות הקטנות של הלילה. רחוב ירמיהו 45, תל-אביב, טלפון: 03-5464547 או 03-5379871.
בויה: מעבר למיקום המצוין, הצופה אל הים, מצטיינת המסעדה במנות מגוונות וטעימות ובעיצוב מוקפד. בלילות הקיץ, במיוחד אם קוד הלבוש שלכם כולל בגדי רכיבה מיוזעים, מומלץ לשבת על המרפסת, הפחות רשמית. רחוב התערוכה 3 (נמל תל-אביב), תל-אביב, טלפון: 03-5446166.


המסלול לקוח מהספר "טיולי לילה – חוויות בטבע, שיטוטים עירוניים ואטרקציות ליליות"


קרדיט: איל
 
 פסלים, סברסים והיסטוריה ביער הנשיא...
פסלים, סברסים והיסטוריה ביער הנשיא יער הנשיא מעניק חגיגה לאוהבי רכיבות לילה. יש בו מגוון מסלולים, עשרות פסלים סביבתיים, תצפיות נוף ושפע של פינות מסתור להמשך
 לילה בדרך הפסלים בחצרים...
לילה בדרך הפסלים בחצרים דרך הפסלים ביער חצרים יוצרת שילוב מנצח של שקט מדברי, ירח מלא ויצורים סוריאליסטיים שמגיחים מכל עבר להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של איל ...
 לתצוגת פורום
מתפתלים עם הירקון הלילי
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 29/1/2007 :21:38 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  דרור סופר ללא תוכן  אהבתי!


[ ]
לפרסום זה יש: 1 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 17    דרוג כללי: 2.82

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2019