הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בארץ
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

אם אתם רוכבים המחפשים טיול משגע באמת, הנה לכם מסלול הר סדום - אחד המסלולים המסעירים והיפים יותר שיש לארצנו להציע
מאת:  דני ינאי לאתר של דני ינאי
10/5/2002

                

מאפייני הרכיבה: פיזי בינוני,טכני בינוני,מסלול מעגלי.
אזור: בקעת הירדן ומדבר יהודה
מיקום: מדבר יהודה
אורך המסלול: 30
אורך המסלול בשעות: חמש שעות
   

 הקדמה 
המסלול שבניתי כאן (ראו מפה מצורפת) מבוסס על שילוב של מסלול מירוץ הר סדום של יעקב אקריש, ומסלול הר סדום של אלי סט מהספר. הלכתי על המסלול של המירוץ מאחר שהמסלול בספר נראה קל מדי, אולם, היה הגיון ברעיון של אלי סט להתחיל מבריכות נואית, ואכן, זה יצר שילוב נפלא של מסלול ברמת קושי גבוהה יותר משל אלי סט, עם כל הבונבונים בדרך, ומסודרים היטב. אבל, כדי ליהנות יש לקחת בחשבון כ5 שעות רכיבה ברוטו (2.5 נטו) - ז"א הרבה מנוחות לצורך הנאה מהנוף, צילום וכד´. כמו כן להביא המון מים - לפחות 3 ליטר לרוכב + ספיירים ברכב. כולל הגעה מדובר ביום שלם מלא.


 תיאור המסלול 
למי שמסתכל על המפה (חלק מסימון שבילים דרום מדבר יהודה), אנו מתחילים מצפון מזרח, באיזור בריכות נואית (לוט) - ראו הוראות הגעה למטה. מכאן יורדים מעט דרומה, אך במקום להיכנס לנחל פרצים, מחפשים נתיב בכיוון דרום מערב, עד לגבול המערבי של שמורת מדבר יהודה (סימון ירוק במפה). הנסיעה מערבה נמשכת 4-5 ק"מ ברכיבה טכנית בערוצי נחל, קטעי עליות מפרכים וירידות טריקיות. זהו החלק היותר טכני בטיול וגם החלק המעט יותר קשה מבחינת ניווט. אין חובה לבחור בהכרח את הדרך שסימנתי בחיצים אדומים במפה, ניתן גם לקחת את דרך הג´יפים המעט צפונית יותר, העיקר שתגיעו לגבול השמורה ותקחו דרומה על למערת הקמח במישור עמיעז. כשתגיעו לירידה למערת הקמח בנחל פרצים, עשיתם בערך חצי מהמסלול, כ14-15 ק"מ. כאמור זה היה החלק היותר קשה וטכני במסלול.
כעת נכנסים לנחל פרצים ורוכבים כק"מ עד למערת הקמח - הזהרו לא לדרוס הולכי רגל בנחל!!! הרכיבה בנחל כיפית - סלאלום פראי שרק מכין אתכם לסלאלום האמיתי בנחל סדום מאוחר יותר. מחנים את האופניים ליד המערה ונכנסים לביקור - לא לשכוח להביא פנסים חזקים מהבית. לעייפים זו ההזדמנות לקצר ולחזור למכוניות (כפי שעשו דורון ועדי). פשוט ממשיכים צפונה בנחל פרצים כ8 ק"מ קלים יחסית. לממשיכים, כעת חוזרים כלעומת שבאנו עד ליציאה מנחל פרצים במישור עמיעז. ואז מזרחה על המישור ועד לפיצול של הר סדום ונחל סדום. כאן, אם יש כוח, מומלץ לטפס למצפור הר סדום. בערך 1.5 ק"מ עליה המתגמלת בסופה בנוף מרהיב. זה הזמן לרבוץ ולהאזין לשקט המופלא. תגמול נוסף למטפסים זו הירידה חזרה לפיצול, בה ניתן לפתח מהירויות אדירות (בזהירות). אני הגעתי ל49קמ"ש!

בפתח מערת הקמח
בפתח מערת הקמח
כעת פונים לנחל סדום עצמו וכאן מתחיל עוד בונבון אמיתי של המסלול: סלאלום פראי של כ2.5 ק"מ בפיתולי הנחל. דרושה רכיבה מיומנת בסיבובים חדים תוך טיפוס אפקי על קירות הנחל (ממש קיר המוות מהלונה פארק). אל פחד, האינרציה שומרת עליכם מנפילה (חוץ מאלה שלא :-(קרן התהפכה כאן כהוגן...תמונת התהפכות נוספת שלה בקישור לצילומים :-) כמו כן יש להיזהר כאן מג´יפים המטיילים בנחל. אני נאלצתי לבלום באמצע קיר אנכי כשאני במצב אופקי כמעט. נוסעי הג´יפ שפשפו עיניים למחזה. תוך צרחות יוהו יוצאים מהנחל למפגש עם נחל פרצים. ומכאן ממשיכים בפרצים בקצב טוב צפונה עוד כ3 ק"מ עד למכוניות. לאורך שני הוואדיות הללו ישנם פסלים טבעיים מרהיבים. אני גיליתי גב של דינוזאור, רכבת עם קטר ועוד. לא להחמיץ. סה"כ כ30ק"מ (כולל הלוך חזור למערת הקמח ותצפית הר סדום).

שורת רוכבים במישור עמיעז
שורת רוכבים במישור עמיעז
היינו תשעה: קרן מורג, רון כהן, ערן זילברמן (rider9), נועם אבנון (המוטומבה מסין), ערן רשף, גל הופמן, עדי (airib), דורון מלמד ואנוכי, דני ינאי.

 הוראות הגעה 
נוסעים לצומת זוהר שליד ים המלח (מאיזור המרכז נוסעים לכיוון באר שבע, פונים לכיוון ערד ומערד יורדים לים המלח. בסוף הירידה, צומת זוהר,ימינה (דרום) וממשיכים על כביש 90. כ50 מ´ לפני אבן הקילומטר 205 פונים ימינה (לדרום מערב) לדרך עפר (פרטית). ממשיכים איתה כ600 מ´ כשמימין גדר, על מסעף שלידו משטח נוח לחניה, ליד בריכות נואית (לוט), בקצה הצפוני של הר סדום.

מפת הטיול...


לתמונות נוספות...
 
 מבית גוברין לתל עזקה...
מבית גוברין לתל עזקה מסלול הלוקח אותנו לשפלת יהודה, למקום התרחשותו של מרד בר כוכבא שהתרחש בשנים 132-135 לספירה להמשך
 לאורכה של דרך הבשמים הנבטית - מעבדת לערבה...
לאורכה של דרך הבשמים הנבטית - מעבדת לערבה זהו אחד המסלולים האטרקטיביים ביותר בנגב לאופני הרים ובו קטעי רכיבה נפלאים לאורך הדרך המקורית של הנבטים להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של דני ינאי...
 לתצוגת פורום
הר סדום
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 8/11/2002 :14:13 משתמש אנונימי  תמר עם תוכן  הפעלות שטח....
 28/9/2002 :12:11 משתמש אנונימי  רן עם תוכן  כמה הערות....
                        משתמש אנונימי  קליפלס עם תוכן  דני, תודה אני יוצא למסלול הזה!!!


[ ]
לפרסום זה יש: 3 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 37    דרוג כללי: 3.66

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020