הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בארץ
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

מרכז מיר''ב הופך במהירות לאתר הלאומי לאופני הרים – הרבה הרבה בזכות הטבע השופע סינגלים כמובן – אך לא מעט גם בזכות קבוצות ובודדים שתרמו ממרצם וזמנם ובנו גשרים, נדנדות ומעברים במיוחד לאופני הרים.
מאת:  עידו בר-תנא לאתר של עידו בר-תנא
16/6/2002
כל העולם כולו גשר צר מאד והעיקר לא לפחד כלל
                

מאפייני הרכיבה: טכני קשה,טכני בינוני.
אזור: הכרמל וחוף הכרמל
מיקום: מרכז מיר''ב
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: ק''מ
   

 מבוא 
לפני שאתחיל – התנצלות מראש: כתבה זו לא מתארת את כל הנמצא במרכז מיר"ב מהסיבה שחלק מבוני הגשרים והנדנדות רוצים לשמור על מיקומם בסוד ובקשו ממני זאת ישירות וסיבותיהם עימם. למרות ניסיונותיי שדווקא דרך הפרסום יבואו אנשים טובים ויעזרו בהמשך הפיתוח ותחזוק הגשרים – לא נעניתי. כל הגשרים בכתבה זו נמצאים במרכז מיר"ב. ההגעה למרכז מיר"ב פשוטה: נוסעים לחניון יער אתטורק, שנמצא סמוך מאד לכביש מס´ 4, הכביש הישן ת"א חיפה. כדי להגיע אליו נוסעים צפונה מצומת פורדיס לכיוון חיפה. כקילומטר צפונה מצומת עפר/כרם מהר"ל ישנה פניה ימינה לכיוון מרכז קהילתי מירב, ומיד אחרי פניה זו, פניה שמאלה לחניון ואזור פיקניקים של יער אתטורק.

 הראשון בבידור – הגשר של פלמר1 וקאובוי-דאלאס 
הגשר ומיקומו כבר פורסם במדור זה בכתבה ´מסלול טכני טכני בכרמל´ וכל שנותר לומר עליו הוא – נסו ותיהנו! פלמר1 גם סיפר לי על גשר אימתני שהוא בונה אי-שם והשבוע זכינו לראות את יצירת המופת בתמונה באתר הרים. למיטב ידיעתי הגשר האימתני בנוי על שטח פרטי, כך שהגישה אליו בלתי אפשרית לציבור הרחב. אם לא כך, אשמח מאד מאד לדעת איפה ואיך.

 גשר חדש בא לעולם – גשר צר מאד, והעיקר לא לפחד כלל 
הכל החל כאשר גיליתי את הראשון בגישור של פאלמר1 במרכז מיר"ב. התלהבתי מאד מההשקעה של פלמר1 ושל קאובוי-דאלאס ומהנדנדה המופיעה בהמשך המסלול. בהמשך התחלתי לחשוב איך אוכל לתרום לפתוח הנושא באזור מרכז מיר"ב להנאת כולנו. מכיוון שבניגוד לפלמר1 – כשרונותיי בנגרות תעשייתית לא מי-יודע-מה, אך לעומת זאת אני מסתדר לא רע עם רתכת, ומכיוון שבמקרה היו בנמצא כמה קורות מתכת 10 על 5 חשבתי שכדאי לנסות לבנות עוד גשר. בניגוד לגשר הרחב של פלמר1 החלטתי שהפעם אולי הגשר יהיה צר מאד, כמאמר הפסוק "כל העולם כולו, גשר צר מאד, והעיקר לא לפחד כלל". עשרים סנטימטר רוחב פלוס מינוס (יצא בסוף מינוס) נראו לי מספיק צרים למשוגעים בינינו – ומצד שני עביר סביר למשוגעים לעתיד. בקיצור – לאחר עוד קצת התלבטויות, מדידות וגירודי ראש למיניהם – נשלפו ערב אחד הרתכת, הדיסק ומברשת הפלדה – נמשך החוט מאריך ובערך באחת לפנות בוקר הסתיימה לה מלאכת החיתוך, הריתוך וההרכבה. לא התאפקנו ואפילו ´כתבנו´ עם הרתכת את הפסוק המפורסם:

למחרת צביעה נגד חלודה וגימור גס – ויום בהיר אחד הובאה הקונסטרוקציה אחר כבוד לאתר, ולאחר עבודה מאומצת מאד אך כייפית הגענו לתוצאה המיוחלת – לא קשה ומסוכן בטירוף אך גם לא טריוויאלי – אך למה להכביר במילים:

גשר צר מאד
גשר צר מאד
את מיקומו המדויק של הגשר נשאיר כהפתעה לרוכבים באזור מיר"ב. נסתפק ונאמר רק שמי שקרא וניסה את המסלול המתואר בכתבה ´מסלול טכני טכני בכרמל´ יגיע, בסופו של דבר, לצ´ופר החדש. ועוד מילה: צל"ש וסחטיין לכל מי שיורד את החצי-דרופ שלפני הגשר, צולח את הגשר ומנווט דרך העצים והסלע הגדול בעליה מהסינגל המדהים לדבל – כל-זאת ללא הורדת רגל. אני עצמי לא זכיתי עדיין להתעלות מזוככת זו.

למנסים – מילת אזהרה – הגשר גבוה (70-80 ס"מ בערך) עשוי מתכת, ממש אין איפה להוריד את הרגל באמצע העסק, ערוץ הנחל סלעי ולגשר, בניגוד לרוב השיחים – אין כוונה לזוז במגע עם ראשכם – אז קחו נא כל זאת בחשבון ואני ממליץ לא לנסות לפני שאתם צולחים ללא בעיה את הגשר של פלמר1 ואת הנדנדה – וכמובן אנו לא אחראים ולא נישא בהוצאות אשפוזכם – בקיצור - הסיכון עליכם. עד כאן מפינת עורך הדין.

 שביל הגשרים המטורף 
זמן רב הסתובבתי עם שמועה על שביל המכיל לא פחות משישה גשרים באזור מרכז מיר"ב. בעקבות הכתבה הקודמת (´מסלול טכני טכני בכרמל´) כתב לי מי שהציג עצמו כבונה הגשרים וביקש שלא אפרסם את מיקומו של השביל ודברים אחרים (וגם לא היה מוכן לומר לי היכן הם). מסתבר שרוכב אופניים הביא את חבריו רוכבי האופנועים והללו שברו את אחד הגשרים (הדבר פורסם בפורום), כך שלגמרי ברור מאיפה באה הדרישה לשמור זאת בסוד. במשך שבועות עסקתי בחיפושים אינטנסיביים של סופי שבוע – ופתאום עליתי עליו בבוקר שישי צח אחד. לא היה מאושר ממני אז.

מה אומר ומה אגיד - זהו המסלול הטכני התובעני ביותר שבו נתקלתי עד כה במרכז מירב. למרות שאורכו בסה"כ כחצי קילומטר – הוא תובע הרבה מאד ריכוז, שיווי משקל בכל הממדים ועונשים לא פשוטים למהססים/נכשלים - כפי שיעידו השריטות והחבלות לרוב שחטפתי שם. הוא מכיל דרופים מרהיבים והשילוב של הגשרים בו יוצרים שיפועים מדהימים ומאתגרים. שוב, מסיבות שאינן תלויות בי, אני מנוע מלספר עליו יותר כאן. מצטער מצטער מצטער. בקשות וטענות - לפורום בבקשה – אני חושב שהיוצר שם מדי פעם.

 ומה הלאה – אתם תקבעו 
למעונינים לעזור בתחזוק - יש סידור עבודה. לבעלי הראש היצירתי – אוזני יותר מקשבת. לבעלי האמצעים כמו טנדר להובלה- בתודה רבה מראש. מכולם אנו מבקשים בכל לשון של בקשה – שמרו על המתקנים. הם נבנו במאמץ להנאת כולנו ומרגיז לשמוע שהם נהרסים על איוולת כמו מקרה האופנוענים הנ"ל. אם הצלחתם בכל זאת לגרום נזק – נסו לתקן. אם הנזק אינו בר-תיקון במקום – אנא פרסמו בפורום או הודיעו לי וננסה לדאוג לכך.

לסיום – אני מהרהר באפשרות של בנית מתקן אימונים לקפיצת-ארנב bunny hop)). כידוע, זהו תרגיל שטח שימושי ביותר אך דורש המון אימון בד"כ, והשמיים הם פחות או יותר הגבול שלו. אין אף רוכב שניתן לומר עליו זהו – זה סוף הדרך, למרות שזכיתי לראות במו-עיני הנדהמות גדולי דור שמבצעים אותו לגובה שולחנות פיקניק. לא אגזים אם אומר שלמרות כל קורסי הפיסיקה שעברתי, לאור חזיון זה השתכנעתי בקיום האנטי-גרביטציה.

חסרים לי בעצם כל החומרים הדרושים: בולי עץ בקוטר מ-5 עד 30 ס"מ בהפרשים של בערך 5 ס"מ. גם אין לי רעיון טוב למיקומו במרכז מיר"ב.

הערות, תוספות, תיקונים – אנא שלחו לי דואר.
 
 מסלול טכני טכני בכרמל...
מסלול טכני טכני בכרמל מערת קבורה עתיקה, גשר עץ מתפתל, נקודת נוף נהדרת לים התיכון, נדנדה טכנית וקבר שיך. כל אלה ועוד ביער אלון ואורן צפוף הופכים את מסלול השטח הזה להרפתקה טכנית מיוחדת ביערות הכרמל. להמשך
 אל המכתש הגדול דרך מעלה אברהם...
אל המכתש הגדול דרך מעלה אברהם מסלול חביב זה מציג לראווה את המכתש הגדול במיטבו .רכיבה פסטורלית בין הרי חתירה משמשת כמתאבן. המסלול מסומן היטב ומתאים מכל הבחינות למתחילים אך גם רוכבים מנוסים יהנו מנופיו עד מאוד. להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של עידו בר-תנא...
 לתצוגת פורום
הגשרים של מחוז מיר''ב
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 20/12/2002 :20:22 משתמש אנונימי  רן עם תוכן  לעידו
 24/7/2002 :01:02 משתמש אנונימי  רון. עם תוכן  מרכז מי"רב...כל הכבוד על הבניה
 7/7/2002 :19:33 משתמש אנונימי  עידו בר-תנא עם תוכן  תשובה ליאיר
 7/7/2002 :16:33 משתמש אנונימי  יאיר עם תוכן  אין צורך להסתיר את מיקומי הסינגלים
 23/6/2002 :17:34 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  dallascowboy עם תוכן  עידו - צדיק אתה אחי - יישר כח!!!!!
 19/6/2002 :12:48 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  adi עם תוכן  ho really??!!!
 18/6/2002 :22:22 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  עידו בר-תנא עם תוכן  תשובה לפלמר
 18/6/2002 :06:07 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Palmer עם תוכן  ברכות על היוזמה


[ ]
לפרסום זה יש: 8 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 47    דרוג כללי: 4.02

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2020