הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור ספורט ותזונה
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

ושוב כתבה מומלצת במדור ספורט ותזונה... הגורמים לפגיעות ספורט, איך נפעל למניעה, ודרכי הטיפול בעזרת השלמות תזונתיות - חלק ב'
קרדיט: שון פורטל, יועץ לאימון גופני ולטיפול בעודף משקל וביתר-לחץ-דם.
הועלה על-ידי: 
דרור סופר לאתר של דרור סופר
12/11/2002, 13:33

                

   
פורסם לראשונה ב"סגנון חיים"

מאת: שון פורטל, הכותב הוא יועץ לאימון גופני ולטיפול בעודף משקל וביתר-לחץ-דם, ומסטרנט במחלקה לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין, מכון ווינגייט.


לחלק הראשון של כתבה זו לחץ\י כאן...

מומחי תזונה רבים מאמינים כיום כי תוספי תזונה יכולים להחיש באופן דרמטי את משך ההחלמה מפציעה. עובדה זו חשובה בעיקר לספורטאים, אך גם לקהל הרחב.

עם סוגי הפציעות המגיבים במהירות הרבה ביותר לתמיכה תזונתית, נמנים: מתיחות, נקעים,
מצבי דלקת קלים, קשיות כרונית וכאבים מתונים בשריר-השלד, התכווצויות וחבלות שונות.

ויטמינים ומינרלים נוגדי-חמצון
נוגדי-חמצון הם קבוצה של רכיבים תזונתיים אשר חלקם מיוצרים בגוף וחלקם מצויים במקורות המזון השונים. מחקרים הראו כי רכיבים אלה עשויים להגן על רקמות בגופו של הספורטאי מפני רדיקלים חופשיים הנוצרים בפעולות מטבוליות שונות. עוד נמצא, כי פעילות עצימה עשויה להפחית את כמות נוגדי-החמצון בגוף בהשוואה לפעילות מתונה, ועל כן נגרמת עלייה במספר הרדיקלים החופשיים בגוף, המביאה להגברת העייפות בזמן מאמץ ולעלייה בסיכון לפציעה.

להלן נוגדי החמצון העקריים ותפקידם בהקשר של פציעות:
* ויטמין A: נחוץ לסינתזה של קולגן ולריפוי פצעים. בטא-קרוטן (פרו-ויטמין A) יעיל יותר בשל יכולתו הרבה כנוגד-חמצון וכנוגד-דלקת וכן בשל הבטיחות שבנטילתו.


* ויטמין C: החומצה האסקורבית ממלאת תפקיד עיקרי במניעת פציעות ובריפוין. חסר בוויטמין זה עלול לפגום בייצור הקולגן ולפגום בתחזוקתו (הקולגן הוא חומר יסוד וחומר מדביק בין-תאי, הנושא תפקיד חשוב ביצירת רקמות גיד ורקמות אחרות). תפקיד נוסף של ויטמין C הוא בפעילות נוגדת-חמצון וכן בהפחתת רמות ההיסטמין, ובכך למעשה - במניעת מצבי דלקת.

* ויטמין E: הוא נוגד-חמצון חשוב הפועל במשולב עם אנזימים נוגדי-חמצון אחרים להפחתת מספר הרדיקלים החופשיים. ויטמין E ניחן גם בפעילות נוגדת-דלקת קלה, בשל השפעתו על ייצור פרוסטגלנדינים ולויקוטריאנים (חומרים מתווכי התהליך הדלקתי). ויטמין E בשילוב סלניום יעיל בטיפול בדלקות פרקים כרוניות כיוון שיחד הם מגבירים זה את השפעתו של זה (אפקט סינרגיסטי). השפעה נוספת של ויטמין E היא בטיפול בפצעים ובהחשת תהליך ההחלמה.

* סלניום: מהווה רכיב בגלוטתיון פראוקסידאז, הקשור בהפחתת נזקים אפשריים כתוצאה מחמצון שומנים. מחקרים הצביעו על קשר בין רמות סלניום נמוכות לדלקת מפרקים כרונית. לסלניום תפקיד סינרגיסטי, עם ויטמין E, בהגנה על קרומי התא מפני נזקיהם של הרדיקלים החופשיים.

* אבץ: פועל כנוגד-חמצון ומהווה מרכיב בעשרות אנזימים הקשורים למטבוליזם ולבניית רקמות. העדרו עלול לגרום האטה בריפוי פצעים ואף פיגור בגדילה. תפקידי האבץ הקשורים לתיקון רקמות הם: ייצוב קרומים, פעילות נוגדת-חמצון, סינתזת קולגן ועיכוב גורמים מתווכי דלקת.


חומצות שומן בלתי-רוויות
חומצות שומן הן מתווכות חשובות במצבי דלקת, מפני שהן יכולות ליצור פרוסטגלנדינים ולויקוטריאנים המהווים בסיס לדלקת. שינוי בסוג השומן וברמת קליטתו עשוי להגביר או להפחית את הדלקת במידה רבה.

חומצה ארכידונית היא חומצה שומנית המופקת כמעט אך ורק מן החי (חלב, בשר, דגים) ומשמשת ליצירת פרוסטגלנדינים ולויקוטריאנים דלקתיים. תפריטים המושתתים על מזונות צמחיים ימנעו התפתחות של הדלקת כיוון שהם עניים בחומצה זו.

דרך נוספת לצמצם את התגובה הדלקתית היא על-ידי מתן חומצות שומן המתחרות על מקומה של החומצה הארכידונית בייצור פרוסטגלנדינים ולויקוטריאנים, למשל שימוש בחומצות שומן בלתי-רוויות מסוג אומגה- 3 הכוללות חומצה איקוספנטאנואית (EPA) וחומצה דוקוסהקסאנואית (DHA), הנמצאות בשמני דגים.

מזונות עשירים במיוחד בחומצת שומן מסוג EPA הם: מקרל, אנשובי, הרינג, אילתית, סרדינים, פורל-אגמים, חידקן אטלנטי וטונה. רצוי להימנע מטיגון עמוק של דגים אלה היות שחום גבוה עלול לפרק את חומצות השומן המצויות בהם. מומלץ לאכול שתיים עד חמש ארוחות דגים בשבוע, או ליטול כף שמן דגים אחת ביום. עודף שמן דגים עלול לגרום רעלת של ויטמין D במקרים מסוימים, ועל כן אין לעבור את המנה המומלצת. כמו כן עלול שמן דגים לפגום בקרישת הדם, ועל כן, אנשים עם בעיות בקרישת הדם מן הראוי כי ייוועצו ברופא קודם השימוש.
קבוצה נוספת של חומצות שומן בלתי-רוויות המפחיתות את הדלקת הן חומצות שומן מסוג אומגה- 6, הנמצאות בשמנים צמחיים, כגון: שמן תירס, סויה, חמניות, חריע או פשתן. מנה יומית בכמות של כף אחת תקטין את התגובה הדלקתית.

צמחי מרפא
* הרפגו
צמח ההרפגו (Harpagophytum procumbens) - הידוע גם בשם "ציפורני השטן" (Devil’s clew) - הוא צמח בעל תכונות אנטי-דלקתיות, ולעתים קרובות הוא מהווה רכיב בתכשירים המשמשים להתאוששות, כגון הקלה על דלקת לאחר אימון קשה. צמח אפריקני זה משפר, במרבית המקרים, את הניידות של הפרק הנגוע בארתריטיס והדבר מחזק את תהליך הריפוי. התברר כי הצמח מכיל לפחות שלושה רכיבים אשר החשוב שבהם, הנקרא "הרפאגיד", ידוע בפעילותו האנטי-דלקתית. לא פורסמו תופעות לוואי כלשהן לנטילת תמציות מצמח זה. לטיפול בדלקת ניתן ליטול 1 עד 6 גרם של תמצית הרפגו ביום.


* זנגוויל
לצמח הזנגוויל (Zingiber officinale) - הידוע גם בשם ג'ינג'ר (Ginger) - שורה של השפעות מועילות, ובהן עצירת המתווך הדלקתי, פעילות נוגדת-חמצון חזקה ופעילות כמרכיב של פרוטאזה.
ברוב המחקרים נמצא כי שימוש בזנגוויל הביא הקלה ניכרת לחולי דלקות פרקים ללא תופעות לוואי כלשהן. במרבית המחקרים הקליניים השתמשו באבקת שורש זנגוויל במינון של גרם אחד ליום, אך השורש הטרי עשוי להפיק תוצאות טובות יותר. מינון שווה-ערך יהא 10 גרם של שורש טרי.

* כורכום
הכורכום (Turmeric-Curcuma longa), צמח מרפא עתיק הנלקח בבליעה דרך הפה או בשימוש חיצוני בתחבושת, הוא מן התרופות הטבעיות האנטי-דלקתיות הוותיקות והידועות ביותר, ומשמש זה דורות רבים להקלת כאבים ומיחושים. הכורכורמין, המרכיב הפעיל המצוי בכרכום, הוא חומר חזק ובטוח לטיפול בדלקות. כדי להפיק מתוך הצמח את המרכיבים הנלחמים בדלקת, נעשה שימוש בחומרים ממיסים. מרפאים מסוימים משתמשים במישרה של כורכום כדי להפחית מן הדלקת.
משערים כי יעילותו האנטי-דלקתית הרבה של הכורכום, נובעת מתכולת הוויטמין C שבו, החיוני לתיקון הרקמה. הכורכום אף ניחן בהשפעה אנטי-היסטמינית המעכבת סימפטומים הנובעים מנוכחותו של ההיסטמין.
פעולתו של הכורכומין אפקטיבית ביותר בפציעות קשות, ופחות בדלקות כרוניות. יעילותו רבה עוד יותר בשילוב ברומליין (אנזים פרוטיאוליטי המופק מאננס) לריפוי רקמה מודלקת.
הברומליין משפר את ספיגת הכורכורמין ופועל אף הוא נגד הדלקת. לטיפול נגד דלקת, המינון הרגיל הוא 400 מ"ג כורכומין שלוש פעמים ביום. תכשירים מסוימים אף משלבים כורכורמין וברומליין בשל יכולתו של הברומליין להגביר את ספיגת הכורכומין.

* בוסווליאה
השימוש העיקרי בצמח הבוסווליאה (Boswellia serrata) ברפואה המודרנית הוא כתמצית צמחית נגד ארתריטיס ודלקות. פעולותיה הטיפוליות של הבוסווליאה, בצורתה התקנית, כוללות: הקלת נפיחות פרקים, השבה ושיפור של אספקת הדם אל פרקים דלוקים, הקלת כאבים, שיפור יכולת התנועה, הקלת קשיון בוקר, הפחתת הצורך בנטילת סטרואידים ושיפור איכות החיים.
הבוסווליאה פועלת בתחום ייחודי: על-ידי חסימת האנזים ליפואוקסיגנאז היא מביאה לירידה בלויקוטריאנים המעודדים דלקת. ניתן ליטול מינונים בטווחים של 500-300 מ"ג ביום לטיפול בדלקת ובכאבים.

תוספי תזונה נוספים לטיפול בדלקת

* פרוטאזות
שלב השיקום בתהליך הדלקתי נשלט על-ידי כמה אנזימים, בייחוד על-ידי אנזימים פרוטאוליטים (מפרקי חלבון) שהגוף מייצר בעצמו. אנזימים אלה, המכונים פרוטאזות, מסלקים את הפסולת הדלקתית ומתחילים בשלב השיקום.
אפשר לתמוך בתהליך זה או להאיצו בעזרת תוספת של אנזימים פרוטאוליטים. אנזימים אלה מונעים את התפשטות התהליך הפתולוגי ומקצרים במידה ניכרת את משך המוגבלות. אנזימים פרוטאוליטים מאיצים את התהליך הדלקתי הדרוש לריפוי פציעה או חבורה. משמעות ההאצה היא כי מחד, מתבצעות פעולות לצמצום הנזקים, לתיקון וליצירה של רקמה חדשה ביתר כוח ודיוק, וכך הן נבנות מחדש במהירות רבה יותר. מאידך, עלולות ההשפעות המורגשות והנראות של הדלקת, להתגבר. לעתים קרובות התגברותם של הנפיחות, האדמומיות, החום והכאב, היא הסימן לכך שהגוף עובד כדי לרפא את הפציעה.
החומרים המזינים את אנזים הפרוטאזה מצויים בכל התאים החיים. כתוספים, הם מהווים את אחד המקורות הטובים ביותר לריפוי טבעי של פציעות ספורט ובעיות פרקים. שניים מן האנזימים הנפוצים ביותר מקורם בפירות: פפאין שמקורו בפרי הפפאיה וברומליין שמקורו באננס.
ממצאים קליניים הראו, לדוגמה, כי שימוש בפרוטאזות קיצר את משך ההחלמה מפציעות קלות בקרב שחקני פוטבול, משמונה ימים לארבעה ימים.

קיים מגוון רחב של אנזימים פרוטאוליטים הנמכרים כתוספי תזונה, אולם מומלץ לבחור את בעלי הציפוי המגן, המקנה להם עמידות מפני פירוק חומצות העיכול. ככל שגדל מגוון הפרוטאזות, כן גדלה ההשפעה. צירופים של ברומליין, פפאין, טריפסין וכימוטריפסין הם המומלצים ביותר. יש לנוטלם בין הארוחות.

אף שפרוטאזות יכולות לעזור בשיכוך כאבים, הן אינן מפסיקות אותם כשם שעושים זאת
משככי-כאבים ואספירין. הפחתת הכאב תלויה בדרך-כלל בסבילותו של כל אדם לכאב.

* ביופלבנואידים
הביופלבנואידים הם כימיקלים המצויים במגוון רחב של צמחי מרפא וצמחי מאכל. הביופלבנואיד הנפוץ ביותר בתפריט האדם הוא הקוורצטין. יין אדום, אוכמניות, תפוחים, פלפלת, כרוב, שום ותה שחור וירוק, הם כולם מקורות של קוורצטין.
אולם יותר מכל צמח אחר, בצלים אדומים וצהובים הם המקור עשיר ביותר לקוורצטין במזון. קליפתם הדקה, שאנו זורקים בדרך-כלל, היא המקור העשיר ביותר של קוורצטין. שנים רבות, השתמשה רפואת צמחי המרפא המסורתית בבצל לטיפול בכולסטרול גבוה, בנימים חלשות, בדלקות, בנגיפים ובאלרגיות, אך המדע המודרני החל רק לאחרונה לגלות את תפקידו של הקוורצטין במניעה ובטיפול במחלות אלה.
הקוורצטין יעיל ובטוח לשימוש במינונים שבהם הוא מצוי במזון (עד 1,000 מ"ג ביום), אך היות שקשה לעתים לקבל כמות מספקת של קוורצטין במזון, ניתן לנוטלו גם בכמוסות של 500 מ"ג.

* MSM
לאחרונה התגלה כי סוג מסוים של גופרית (וליתר דיוק, גופרית אורגנית), הסוג שהגוף מסוגל לספוג ולנצל, עוזר בהקלה של דלקת ושל התכווצויות שרירים. צורה זו של גופרית נקראת MSM-Methylsulfunylmethane. נמצא כי נטילת MSM מקלה את הכאבים הקשורים להפרעות דלקתיות מערכתיות. אנשים הסובלים מארתריטיס מדווחים על הקלה רבה בעקבות הוספת MSM לתפריטם, במינונים יומיים שבין מנה של 100 מ"ג ועד 5,000 מ"ג. אין סכנה של מינון עודף כיוון שרכיב זה מופרש בשתן בתוך שעות מספר.
מתן MSM מאפשר לשמור על הזרימה החופשית בתא, כך שחומרים מזיקים כגון חומצה לקטית זורמים החוצה, ואילו חומרים מזינים זורמים פנימה. הדבר מונע הצטברות לחץ בתאים, הגורמת דלקת בפרקים ובמוקדים אחרים. על-ידי איזון הלחץ בתאים מטפל MSM בגורם לדלקת, שלא כמו האספירין, המטפל בסימפטום על-ידי נטרול התחושה בעצבים. לסובלים מכאבים או מנפיחות בפרקים מומלץ לשלב MSM עם גלוקוזאמין.
MSM אף הוכיח יכולת מרשימה ביותר לצמצם את שכיחותם של כאבי שרירים או למונעם לחלוטין, כמו התכווצויות ברגליים ובגב, במיוחד בחולים גריאטריים הסובלים מהתכווצויות כאלה בשעות הלילה או לאחר תקופות ארוכות של חוסר פעילות, ובקרב ספורטאים לאחר מאמץ גופני קשה.

טיפול בפגיעות מסוגים שונים
להלן ארבעה טיפולים מומלצים לריפוי הרקמות השונות. דלקות גידים ופציעות מפרקים הן השכיחות והבעייתיות ביותר בקרב בני-אדם פעילים, ולגביהן ניתנו המלצות לטיפול תזונתי מקיף בטבלה.

* טיפול בפגיעות בשריר ובגיד
דלקת הגיד נגרמת, בדרך-כלל, ממתיחה חזקה של הגיד הקורעת בסיביו. המרכיב העיקרי בגיד (והנפוץ ביותר בגוף) הוא חלבון בשם קולגן הנותן לו את קשיחותו. בזמן דלקת בגיד יש צורך לבנות קולגן חדש, ולשם סינתוזו יש צורך מוגבר בחומצה אמינית בשם פרולין (Proline). על-מנת להוציא תהליך זה אל הפועל כהלכה ולשם טיפול בדלקת, נמצא כי יש צורך בנטילה מוגברת של ויטמין C במינון של 3-1 גרם ליום.

* טיפול בפגיעות במפרקים
ספורטאים מקצוענים וחובבים עלולים לסבול מכאבי פרקים ובהם כאבים שהם תוצאה של נזק טראומטי או מצטבר לסחוס. הסחוס, המשמש לריפוד המפרק ולספיגת הזעזועים, מכיל צרורות רבים של קולגן המתמזגים עם העצם בנקודת החיבור שלהם.
אחת הסיבות לכאב הנגרם בדלקת פרקים ניוונית היא העמסה ממושכת היוצרת מגע בין שתי העצמות כתוצאה מהישחקות סחוסן, לעומת זאת, במצב תקין הסחוס יוצר חיץ ביניהן. נמצא כי מתן של גלוקוזאמין לאוכלוסיית ספורטאים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית, הביאה להיעלמות הסימפטומים כמעט לחלוטין. הגלוקוזאמין הוא חומר מוצא לגליקוזמינוגליקאנים אשר במצב נורמלי מהווים את מסגרת הרקמה התומכת בקולגן ויחד בונים את הסחוס ושומרים על שלמותו. לאחר טראומה הנגרמת לסחוס או כתוצאה מהזדקנות הגוף נוצר חסר בכמות הגלוקוזאמין, וכתוצאה מכך מואטת יכולת הבנייה מחדש של הסחוס.

* טיפול בחבלות
מכות יבשות הן מן הפציעות הנפוצות ביותר בספורט. לרוב אין הן מהוות בעיה רפואית חמורה, ולמרות זאת, הן כרוכות לעתים בכאבים ואפילו בהפרעה לפעילויות היום-יום הרגילות. קיימים כמה טיפולים חיצוניים באמצעות צמחי מרפא, המסייעים בריפוי מהיר של חבלות.
לערמון המדברי (Horse chestnut) עבר עשיר בטיפול במחלות ורידים שונות, לרבות אי-ספיקת ורידים כרונית. מחקרים מספר מגלים, כי צמח זה מצמצם את חדירות הנימים וכי הוא אנטי-דלקתי.

הארניקה (Arnica) נפוצה אף היא בטיפול חיצוני במכות יבשות וכחומר המשמש בדילול הומאופתי לטיפול בחבלות פנימיות. לשימוש בקומפרסים (רטיות) רטובים על החבלה: ניתן לערבב כף ארניקה ב- 500 מ"ל מים קרים, פעמים מספר ביום. על המשתמש לוודא תחילה כי אינו אלרגי לארניקה.

ברומליין ופפאין הם, כאמור, אנזימים פרוטאוליטיים המיוצרים בגוף ומסלקים את הפסולת הדלקתית לשם תחילת תהליך השיקום. ידוע שהם פועלים בגוף לריפוי חבלות. הברומליין משמש גם כחומר נוגד-דלקת בכמה מחלות.
אם החבלה היא תוצאה של תאונה טראומטית, יש לתת ארניקה במיהול הומאופתי של 6x דרך הפה כדי להרגיע את הגוף ולזרז את הריפוי. קומפרסים עם ג'ל של ערמון מדברי ומישרה של ארניקה על החבלה, יכולים להאיץ את הריפוי, ובה בעת להפחית את הרגישות וסימפטומים אחרים. בשילוב טיפול בתוספי אנזימים הניטלים בבליעה, מהווה גישה זו טיפול בטוח ויעיל עבור רוב בני-האדם.

* טיפול בפצעים פתוחים
בנוסף לבעיית המתיחות והמכות היבשות, גם פצעים פתוחים ושפשופים קלים הם תוצאה של תאונות בענפי ספורט הכרוכים במגע.
לאכינצאה יצאו אמנם מוניטין, ובצדק, בתור מעוררת של מערכת החיסון למניעה ולטיפול בזיהומים נגיפיים, אך היא מועילה מאוד גם לריפוי פצעים. בניסויים בבעלי-חיים ובניסויים קליניים שבהם עשו שימוש במשחה העשויה מרכז מיץ האכינצאה, מצאו אישור לתועלת הצמח גם בטיפול בפצעים.
ג'ל אלו-וורה, המופק מעלי הצמח אלו-וורה, הוא מן החומרים הצמחיים הנפוצים ביותר בטיפול חיצוני. קיימים דיווחים מספר על יעילותו בטיפול בפצעים קלים. אין לטפל בפצעים עמוקים ומזוהמים באלו-וורה מאחר שבמקרים אלה עלול הטיפול להחמיר את הבעיה.
במצבים שאינם מסובכים לא קיימים כמעט סיכונים או השפעות שליליות לטיפול באכינצאה ובאלו-וורה. נוגדי-חמצון עשויים אף הם לסייע בטיפול ולזרז את משך ההחלמה.

סיכום
במאמר זה על שני חלקיו, נסקרו הסיבות העיקריות להתהוותן של פציעות הספורט וכן הפציעות המוגדרות "על רקע שימוש-יתר". כמו-כן הוצגו דרכי טיפול כלליות אגב התמקדות בתמיכה התזונתית לטיפול ולמניעה.
הוכח מעל לכל ספק שהשימוש בצמחי מרפא ובתוספי תזונה אחרים יעיל ותורם לשיקום מהיר ותופעות הלוואי הן מזעריות בהשוואה לטיפול התרופתי. עם זאת, מן הראוי להתמקד גם בגורמי המניעה האחרים על-מנת שלא להגיע כלל למצבי שחיקת-יתר ולפציעות.

מינונים מומלצים לטיפול בדלקות נפוצות הנגרמות מפציעות ספורטלשאלות בנושאי תזונה וספורט ניתן לפנות לפורום "ספורט" באתר הרשמי של חברת "סולגאר -SUPHERB"

WWW.SOLGAR.CO.ILקרדיט: שון פורטל, יועץ לאימון גופני ולטיפול בעודף משקל וביתר-לחץ-דם.
 
 ''מחפש חוות דעת על....'' פסטת שיכוך מלא וזנב קשיח...
''מחפש חוות דעת על....'' פסטת שיכוך מלא וזנב קשיח בכתבה הבאה תוכלו למצוא מאכלי פסטה שמטרתם לחזק אתכם, הספורטאים, לפני ואחרי האימונים או התחרויות בהם אתם לוקחים חלק. להמשך
 עוגיות מלאות אנרגיה לפורום השכן. תקפצו לבקר......
עוגיות מלאות אנרגיה לפורום השכן. תקפצו לבקר... לא, לא באתי בגלל רעש הסירים, חשבתי שכמו בסרטים, כשנכנסים לבית חדש השכנים מגיעים עם עוגות או איזה תבשיל ריחני. ואף אחד לא בא... להמשך


לפורום ספורט ותזונה
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של דרור סופר...
 לתצוגת פורום
פגיעות ספורט חלק ב'
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 26/10/2005 :13:49 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  iram lavee עם תוכן  טיפולים משלימים
 19/10/2003 :09:08 משתמש אנונימי  אריק עם תוכן  מה לגביי כאב גב (בשכמות)
 25/10/2005 :08:07 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  iram lavee עם תוכן  לגביי כאב בשכמות
 18/8/2003 :07:44 משתמש אנונימי  hardtail עם תוכן  קרע חלקי חריף בגיד
 13/11/2002 :09:03 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  moshe mor עם תוכן  אבל!!!!
 23/12/2004 :17:47 משתמש אנונימי  ישראל עם תוכן  כל התוספות האלו


[ ]
לפרסום זה יש: 6 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 61    דרוג כללי: 3.54

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2019