הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: Shlomo -  
בתאריך: 31/10/2002   שעה: 13:55
דרוג:5
קצת חוף וקצת כרמל שם המסלול
הטרמפיאדה של 'קצת חוף וקצת כרמל'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,   ,   ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
בינוני  אורך המסלול: ק''מ 30  זמן: שעות 5 רמה
נוף מדהים טיפוס קשה דבל טרקים מסלול מעגלי מאפיינים
פק''ל קפה      עונה: כל השנה שעה: צהריים מומלץ
תחילת המסלול בבית הספר שדה מעגן מיכאל. כדי להגיע נוסעים לצומת פרדיס שעל כביש מספר 4, וממנה דרומה בערך 4.5 ק"מ עד פנייה משולטת ימינה למעגן מיכאל. בכניסה לקיבוץ מוותרים על דיבור עם השומר ומעט לפני השער יורדים שמאלה, אל דרך העוקפת את הישוב ממזרח, עד בית-ספר שדה הנמצא על גבעה בערך קילומטר מהכניסה. מחנים ומתארגנים. איך מגיעים
קטע מס' 1. מרחק: 5 ק"מ. כיוון כללי: דרום ואחר כך מערב. כללית: תנועה בדרכים לכביש מספר 4.
יוצאים. שבים על עקבותינו בכביש הכניסה כמה מאות מטרים לכיוון צפון, עד מעבר מימין תחת כביש מספר 2 בסמוך לחממות של מעגן-מיכאל. שוב ימינה ואנו עם הפנים דרומה, מלווים ממזרח את הכביש ואת נחל עדה. בתום 2 ק"מ נחצה את הכביש לג'סר-א-זרקא הפרושה על גבעת הכורכר מימין. בעוד כמה מאות מטרים נפגוש באמת המים העתיקה שהובילה מים מאזור עמיקם של היום ועד קיסריה. עוסקים כאן עכשיו בשחזורים, מה שיחייב אותנו להתבלבל מעט קודם שנמצא את הדרך הממשיכה. אין סיבה להכנס לבית חנניה חוץ מאשר ביקור בצרכניה. לכן נאגוף את הישוב ממערב ואחר כך מדרום, עד שנישפך לצומת בנימינה, על כביש מספר 4.

קטע מספר 2. מרחק: 3 ק"מ. כיוון כללי – מזרח. כללית: תנועה מזרחה בין הכבישים.
עם חציית כביש מספר 4 מזרחה נחפש דרך עפר שנעה מזרחה במקביל לכביש לבנימינה. נהוג לאחרונה לשים שערים ולנעול אותם ולכן נדווש דרומה בצד הכביש עד שנמצא דרך פתוחה, ונכנס בה שמאלה. רוב הדרך, עד בנימינה, תהייה מבחן עבירות בחולות. המצליחים ייסעו והנכשלים יצעדו. עם הגיענו לבנימינה יש למשוך צפונה (שמאלה) כדי לחצות את פסי הרכבת במחסום. חצינו, עברנו לצד השני, פנינו ימינה עד יציאת כביש שמאלה למזרח, וחצינו את המושבה עד סופה תוך תנועה קשתית צפונה.

קטע מספר 3. מרחק: 3.6. כיוון כללי: צפונה, ואחר-כך צפון-מזרח מזרח. כללית: שיטוט בפרובנס, במיוחד בעת הבציר.
סיימתם את חציית המושבה? זהירות! דרך נהדרת מושכת צפון-מזרח מזרח ואין קל לנו מאשר לדהור עליה, אנחנו שסבלנו קודם לכן את מדבר החולות. אבל הפעם לא זו דרכנו ועלינו להתמקד בצפון. מצליחים לראות את זכרון-יעקב למעלה על ההר (נכון, זה הכרמל)?.. סעו ישר לשם, וחפשו את הדרך שמתאימה לנסיעה בכיוון זה. נקודות להזדהות: אחרי 700 מטר חוצים דרך טובה ההולכת מזרח-מערב, מחברת את חירבת שוני עם הכביש לעמיקם. אחרי 1200 מטר נוספים צומת T, אנחנו פונים ימינה לצפון-מזרח. מכאן 1300 מטר נוספים ואנו על כביש אספלט ההולך מצפון-מערב לדרום-מזרח, ולהיפך. סימן טוב שאמנם הגענו למקום: כביש היוצא לצפון-מזרח ונגמר בשער בטחוני ויותר טוב לא לדבר על זה ולכן גם לא ניסע שמה אלא נפנה שמאלה. עולים ויורדים, אולי 300 מטר, עד דרך עפר הפונה ימינה (צפונה) לכיוון שטחים חקלאים. אנו פונים עם הדרך.

קטע מספר 4. מרחק: בין 6 ל 7 ק"מ. כיוון כללי: צפון-צפון-מזרח. עזר ניווט חשוב: נסיעה לאורך קוו מתח גבוה. למרבה השמחה, זהו גם שביל ישראל ואנו ניסע לאורכו, ובהתאם לסימוניו. כללית: עוד ואריאנט על הר חורשן.
יצאנו לדרך. אחרי כמה מאות מטרים אנו מגיעים לדד-אנד. לא נורא: טפסו בדרך מעט מטושטשת על הגבעה שמצפון לכם, היצמדו לקו המתח הגבוה ולערוץ המרכזי ועד מהרה תמצאו עצמכם על דרך טובה. בערך כקילומטר אחד לאחר עוזבכם את הכביש תגיעו למחצבות ישנות ופירים המזכירים לכם עד כמה קל לחצוב בגיר של אזור זה. זוכרים את הפירים של אמת המים ליד עמיקם? את ציוד הסנפלינג השארנו בבית ולכן לא נותר לנו כאן אלא לחזות בנערים העולים ויורדים בקירות כאילו זה רחוב ראשי ברמת-גן. אנו ממשיכים בוואדי ובקו המתח הגבוה ובשביל ישראל ונהנים הנאה מרובה מנופי הר חורשן, ולא מתפתים לפנות לדרכים אחרות, אפילו לא לזאת היוצאת ימינה כ 1800 מטר אחרי המחצבות לכיוון חירבת טאטא. ממשיכים ועולים, ואחרי זה ירידה תלולה ונחמדה עם סיכויי החלקה טובים. בסוף הירידה עוצרים למבט מטריף צפונה לרכס הכרמל. רצוי למצוא גם שביל עם סמ"ש אדום החוצה ובא מימין. תמצאו את העץ המתאים להפסקת קפה ולבדיקת לחץ האוויר בצמיגים ובריאות שלכם.
שתיתם? לא השארתם לכלוך ועטיפות של חטיפים? גילשו עד למטה בדרך עם הסימון אדום, והנה אתם בכביש ואדי מילק.

קטע מספר 5: מרחק: בין 6 ל 7 ק"מ. כיוון כללי: צפון-מערב ואח"כ צפון. כללי: חציית ואדי מילק, עקיפת כפר הנוער שפייה ממערב ועלייה לכרמל בשביל ישראל.
הגענו לכביש ואדי מילק אך איננו חוצים אותו. עדיין לא. עוברים מתחת למוביל בטון ומיד אחר-כך שמאלה, ומלווים את הכביש המוביל מזכרון יעקב לכביש ואדי מילק, על דרך הצמודה לו מצפון. אחרי 1000 מטר פונים ימינה ונוסעים כמו גדולים צפונה עוד 500 מטר לכביש הראשי, ממתינים לרמזור וחוצים אותו ישר לכיוון שפייה.
רואים את שפייה למעלה מעלינו, מורידים הילוכים ועושים הכנות לעלייה אליה, אך אין צורך. 300 מטר מהצומת פונים שמאלה אל דרך עפר, מסומנת כשביל ישראל וגם בסמ"ש שחור, ואיתה נוסעים תחילה מערבה ומתעקלים צפונה ואחר-כך קצת מזרחה, חולפים על פני מאהל בדואי מימין ואחרי כ- 2.5 ק"מ פוגשים כביש מחצבות הבא מימין. כביש מחצבות משמע שאפשר להמשיך ולנסוע בו בלי לחשוש מתנועת מכוניות. אז ממשיכים. מימין גבעות הקרויות גבעות טלימון, כך במפה. בשטח לא תמצא כמובן כל איזכור לכך. לפניך ומצפון חציבה גדולה בהר ואתה נוסע לכיוונה, וגם עוזב בהזדמנות את שביל ישראל. אל תיכנס למחצבה אלא תפוס דרך המטפסת משמאלה (מדרום לה). הדרך נראית תלולה וקשה ואחרי מעט זמן תגלה שהיא אמנם תלולה וקשה ותצטער שהתקמצנת ולא קנית אופניים של 36 הילוכים. עוד אתה מצטער ואולי עולה חלק מהדרך ברגל, וגם מזיע ומוצץ מהשנורקל ללא הפסקה, ופתאום אתה למעלה ומגיע לפינה של חורשת אורנים נחמדה ועושה בה הפסקה דחופה. תנוח בשלום כי מחכה לך עוד לפחות שעה וחצי של רכיבה ורצוי להמשיך רגוע ומפוייס.

קטע מספר 6: אולי 2 ק"מ, תלוי איך תיסע. כללית: יורדים מהכרמל מערבה לכביש מספר 4.
נחנו ויצאנו.אנחנו על דרך בשולי החורשה (יער??) ופנינו לכיוון מערב. צומת T ואנחנו בניגוד לכל הגיון לצפון(!). צומת נוספת בעוד אולי 200 מטרים ואתם פונים שמאלה ויורדים בירידה חזקה עד כמעט למטה למטה, חוצים מטע (אבוקדו? לא שמתי לב) ויוצאים ממנו והנה לפנינו כבר המבואות הצפוניים של פרדיס.
עכשיו צריך להחליט: אופציה א' – חציית פרדיס מצפון לדרום למטה, והתחברות לכביש מספר 4 בדרום הישוב, 300 עד 400 מטר מצפון לצומת פרדיס המרומזרת. הנסיעה ברחובות רחבים יחסית, כמובן עם עירנות לא להידרס ולא לדרוס (תרנגולות!)
אופציה ב' נועדה למעדיפים להימנע מחציית הישוב. לפניו, בערוץ היורד לכיוון מערב, מושכים למטה. אין שם ממש דרך אבל אפשר להתקדם, חלקית לדווש, ולקלל את התושבים שאינם בוחלים בהשלכת פסולת בכל מקום. למטה תגיעו לפרדס, תעברו את הגדר עם האופניים עליכם ותחצו ממש לכניסה מכביש מספר 4 לכיוון נחשולים–דור.

קטע מספר 7: 3 ק"מ מערבה. כללית: נוסעים מכביש מספר 4 לנחשולים.
אם בחרתם קודם באופציה א' אתם ניצבים בפרדיס על כביש מספר 4. ממול כניסה מערבה לדרך עפר המושכת בין פרדסים ובננות עד לכביש החוף. נתקלתם בכביש החוף? אל תתאמצו לחצות אותו. פנו ימינה (צפונה) עד שתגיעו לכביש הנוסע לנחשולים.
אם בחרתם קודם באופציה ב', סעו על הכביש לנחשולים. קחו בחשבון את כיוון השמש ומאיזה צד הנהגים מסונוורים, וסעו בצד הכביש שרואים אתכם.
נפגשו שתי האופציות לפני חציית הכביש. עכשיו תחצו אותו מתחת והרי אתם מעברו השני.

קטע מספר 8: 7 ק"מ דרומה, למעגן מיכאל.
ושוב שתי אופציות:
אופציה א' נדבקת לכביש המהיר מצידו המערבי ומושכת דרומה במהירות על דרך עפר טובה. אחרי 2.5 ק"מ מגיעים למחלף זכרון יעקב. מימינכם מתחיל קומפלקס בריכות הדגים של מעגן-מיכאל. פנו ימינה ותחצו את מסילת הברזל (זהירות!!) ואתם שוב על הדרך הטובה, ואיתה ללא כל בעייה תגיעו לאיזור מבני המשק של הקיבוץ. פנו לשער, תצאו בעדו ומיד ימינה בחזרה למכונית והביתה. ביי.
אופציה ב' היא היפה והטובה והמעט יותר ארוכה אבל אנחנו נוסעים בה ויותר טוב לא לדבר על מי שלא בא איתנו. ממשיכים לכיוון חוף נחשולים. את החוף עצמו חוסמות גדרות של מפעלות נופש שונים. אפשר לנסות ולהערים ולהיכנס בעד אחד מהשערים תחת הסיסמה "זה בסדר". אפשר גם לפנות בנימוס, אם יש נשים בחבורתכם זה יעזור, ולבקש פשוט לחצות לחוף. ברור שבלי כסף.
ועכשיו החוף הנהדר של נחשולים, הקרוי גם חוף דור או טנטורה, שמזמין דבר ראשון לטבול במים, ואחר כך להמריא דרומה לאורכו, משחקים עם הגלים המשתברים ונוסעים ממש על רצועת החול המוצקה הסמוכה למים. תיהנו מכל רגע וכשפתאום תגיעו לא תדעו למה זה בא לכם כל כך מהר. נקודת עזיבת החוף היא מול מעגן-מיכאל, כשבים יש שלושה איים קטנים ובחוף כמה מתקנים למתרחצים. דרך טובה מושכת לקיבוץ. צומת T. פונים ימינה ואם מתברברים שואלים איפה זה הבית ספר שדה. זה קרוב ושם גם, אם עדיין זכור לכם, חונות המכוניות.
חשוב ולא לשכוח איך שמגיעים הביתה – לשטוף היטב את האופניים במים מתוקים, לייבש ולשמן איפה שצריך.

שיהייה בכף!!
תאור המסלול
הכרמל וחוף הכרמל איזור
כרמל (4) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
קצת חוף וקצת כרמל
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
תיקון כמויות מאת: shlomo
בתאריך: 31/10/2002   שעה: 15:39
הציון הוא חמישה הרים
בדקתי שוב את הקילומטרג' וראיתי שאין התאמה בין המדידות החלקיות והסה"כ. התיקון המתבקש הוא איפה שסה"כ הקילומטרים הוא לא פחות מ 35. ראו הוזהרתם!!

מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021