הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טיולים בחו"ל
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

טיול אופניים של זוג בנופים הררים, שדות איכרים ואגמים כחולים. ספטמבר-אוקטובר 2007
מאת:  eran lerner לאתר של eran lerner
2/11/2007, 23:44
מים שקטים = ההשתקפות
                

   

 הכנות ונתונים כלליים 
כמידי שנה יצאנו לשבועיים טיול אופניים בחו"ל כשהפעם היעד הוא רומניה, בדגש על מרכזה, רכס הקרפטים, טרנסילבניה. סה"כ 10 ימי רכיבה ושני ימי הליכה ברגל. רומניה נכנסה לאיחוד האירופי בתחילת 2007 אך מטבע היורו יכנס לא לפני 2011 כך שהשהות במדינה בהחלט זולה ביחס למדינות מערב אירופה (צימר לזוג 80-120 ש"ח ללילה).
תכנון הטיול: המסלול תוכנון כמעגלי 60-70 ק"מ רכיבה ליום, כל הציוד עלינו. לאחר בירור באינטרנט שהראה כי קיים צימר כמעט בכל כפר לאורך הדרך (וגם כי ידענו שבלילות יהיה כבר קר), החלטנו לוותר על האוהל הפעם. באינטרנט ישנו חומר רב על טיולי אופניים ברומניה גם באתרי טיולי אופניים כלליים וגם באתרים ספציפים על רומניה.
מפות: מפה בקנ"מ 1:500000 נקנתה בארץ וענתה על כל הצרכים משום שהכילה גם את דרכי העפר הרבות הקיימות עליהן השתדלנו לנוע. מפה בקנ"מ 1:70000 נקנתה בסינייה (עיירת נופש) לפני היציאה ליומיים הרגליים.
ספר מומלץ:romania & moldova \ lonely planet 2007
נהג: את הדרך מנמל התעופה otopeni לעיר הנופש sinaia (כשעתיים) עשינו בעזרתו של הנהג מריאן(0040722761047) דובר העברית ובעל רכב מסחרי גדול עליו קראנו המלצות רבות באתר למטייל. ממריאן קיבלנו טיפים והמלצות רבות (שבעקבותיהם אפילו שינינו את המסלול המתוכנן), עלות הנסיעה 70 יורו.
מ-sinaia יצאנו למסלול מעגלי של 10 ימים על האופניים שבסופו לקחנו רכבת של 3:30 שעות מ-sibiu על מנת להשלים את המעגל.
עלות הטיול: טיסה 740$ (זוג כרטיסים)+ 775 יורו הוצאות במהלך הטיול.

נוף אופייני בדרך
נוף אופייני בדרך

 יום רכיבה ראשון 
סה"כ ק"מ: 58
זמן רכיבה: 4:13 ש'
התחלה: 11:50 Sinaia
סיום: 18:00 Bran
אתמול לאחר טיסה ונסיעה הגענו ל-Sinaia בשעת לילה מאוחרת (23:00) ל"פנסיון תומס". הרכבנו את האופניים והלכנו לישון.
קמנו לשמיים כחולים וקרים, נורא רצינו קפה אך לא היה בידנו כסף רומני כך שנאלצנו לחכות ל-9:00 שעת פתיחת הבנקים. החלפנו כסף, אכלנו וקנינו מצרכים לדרך. את הפנסיון עזבנו לאחר שסיכמנו עם בעלת הבית שנחזור לעוד שני לילות בעוד עשרה ימים, והשארנו במחסן את קרטוני האופניים + ציוד מיותר נוסף.
מתחילים לרכב בין רחובות Sinaia המשתפצת לרגל חגיגות הסתיו שיכולו בסופ"ש. עלייה מתונה של 20 ק"מ לאורך כביש קצת ראשי מידי (אבל סה"כ רוב הזמן יש מדרכה) לכיוון Predeal עיירת סקי בימי החורף ומשם פונים לכביש צדדי ונעים המטפס ויורד לכיוון העיירה Rasnov בעלת טירה מרשימה המשקיפה על העיר (שווה לעלות). בדרך ארוחת צהריים בפאס (מעבר הרים) בפונדק דרכים בו ניצלנו את שרותי בול הפגיעה.
מ-Rasnov ממשיכים לכיוון Bran עיירה נחמדה מרובת פנסיונים וצימרים בא נמצאת טירה מרשימה ותיירותית ביותר הידועה בעולם כטירת דרקולה. לינה ב-Bran.

רחובות העיר sinaia כשברקע הרי ה-bucegi הגבוהים
רחובות העיר sinaia כשברקע הרי ה-bucegi הגבוהים

 יום רכיבה שני 
סה"כ ק"מ: 75
זמן רכיבה: 4:30 ש'
התחלה: 9:00 Bran
סיום: 16:00 Sambata De Sus
בשעת בוקר מוקדמת השקמנו וראינו כי ערפילי וקר, לגמנו תה ואכלנו סנדביץ נוטלה. לבשנו מעילים וביגוד חם וחיפשנו בעזרת השילוט את טירת Bran, טירה תיירותית הידועה בעולם כטירת דרקולה אך זוהי אחת מרבות המשוייכות לאגדה. הסתובבנו בין החדרים ונתקלנו בקבוצת ישראלים רועשת, מחוץ לטירה ישנו שוק תיירותי נחמד.
חיש מהר המשכנו בדרכנו לאורך כביש נופי ושקט 73A כשמצידנו האחד הרי הבוצ'גי ומהצד השני הרי הפגראש המאיימים אליהם נטפס מחר.
הדרך נעימה, נחלים חוצים או זורמים במקביל, חבילות קש עגולות וגדולות מתייבשות בשדות הירוקים, איכרים עומלים בחלקות צרות וארוכות לאיסוף תפוחי האדמה, זקנים וילדים אוספים חציר בעזרת קילשונים ענקיים ולאורך הדרך הרבה עגלות עם סוסים מובילות סחורות. באחו לצד הדרך אנו פורשים את מזרונינו בגאווה ויושבים לארוחת צהריים לנוכח עניהם הסקרניות של העוברים והשבים.
לקראת אחה"צ אנו מגיעים לכפר Sambata De Sus קצת מעבר למתוכנן ורואים שלט pension אך אין קול ואין עונה, המשכנו לרכב ולאחר 100 מ' חולף על פנינו רכב העוצר מול הפנסיון. איזה מזל משפחת הפנסיון הגיעה וקבלת הפנים חמה נעימה וטעימה.
מחר צפוי לנו יום קשה של 1500 מטר טיפוס אז לילה טוב

ערמות החציר המיובש
ערמות החציר המיובש

 יום רכיבה שלישי 
סה"כ ק"מ: 64
זמן רכיבה: 6:20 ש'
התחלה: 9:20 Sambata De Sus
סיום: 17:30 Laguna Balea
היום ממנו חששנו מתחיל ברכיבה מישורית של 30 ק"מ בין כפרים פסטורלים ונופי שדות מעובדים ע"י משפחות איכרים כאשר ברקע הרי הפגראש הגבוהים 2544 מ'.
בנינו על דרך שמופיעה במפה אך לא במציאות ואנו נעזרים במקומיים (שומרת במפעל, חיילים, תושבי הכפרים) להגיע לתחילת העלייה באמצעות דרך חלופית.
עצירה לחטיף בגובה 500 מ' מכניסים אנרגיה בתחילת העלייה. צפוי לנו טיפוס של 1534 מ' לאורך 30 ק"מ בכביש האספלט הגבוה ברומניה שבנה הקומוניסט צאוצ'סקו בשנות ה-70. במהלך בניית הכביש לאורך 4 וחצי שנים נהרגו 38 חיילים.
הטיפוס מתחיל במתינות, השלכת מרשימה ואנו חושבים מה נעשה אם יתקיף אותנו דב (40% מאכלוסיית דובי אירופה היא ברומניה והוזהרנו ע"י המקומיים) די מהר אנו מוצאים את עצמנו בגובה 1200 מ'בנקודת תצפית (די רחוקה) על מפל מרהיב ותחנת רכבל העולה עד למעבר ההרים. העלייה לא נראית מאיימת במיוחד ואנו אוכלים צהריים ברוגע.
ממשיכים בטיפוס המתון עוד כשעה ואז נותרו כעשרה ק"מ לפסגה (השילוט מצויין ישנה אבן דרך כל ק"מ המציינת את שם המקום הקרוב והמרחק אליו)ולפנינו מתגלות עשרות סרפנטינות ורק מעליהן נראה המעבר. את עשרת הק"מ האחרונים אנו עולים בשעתיים (5 קמ"ש) הרוח התגברה והקור חודר, מותשים ובשארית כוחות מגיעים למעבר ההרים המדהים בו נמצא אגם Balea הקטן ובתוכו מלון עץ מפנק בו נעביר את הלילה.
נכנסים למסעדת המלון ולמזלנו נשאר חדר אחרון אותו אנו חוטפים למרות שהוא עולה פי 2 מהממוצע. שוקו חם, עוגת תפוחים ונופלים למשכב.

אגם balea ובתוכו מלון בגובה 2034 מ´
אגם balea ובתוכו מלון בגובה 2034 מ´

 יום רכיבה רביעי 
סה"כ ק"מ: 65
זמן רכיבה: 4:05 ש'
התחלה: 10:00 Laguna Balea
סיום: 16:00 Capataneni Pamanteni
הרדייטורים עבדו חזק כל הלילה ומהחדר החמים שמענו את הרוחות החזקות בחוץ. קמנו לבוקר של שמש ושמים כחולים ירדנו לארוחת בוקר במסעדת המלון (גבינות, לחמים, בשרים, ביצים, קפה) מול הנוף של האגם. לבשנו את כל הלבוש החם והתחלנו לרדת דרך מנהרה חצובה ומאוד חשוכה של 500 מ' שחסכה לבוני הכביש ולנו עלייה של 200 מ' נוספים.
בסוף המנהרה החשוכה התגלה הנוף המרשים לא פחות שבצד השני: שלכת מרהיבה, המון מים ומפלים, צוקים תלולים ואגם. באמצע הירידה באחת העצירות לצילום הנוף, זוג הולנדים שעצרו לפיקניק, כיבד אותנו ב-twix (איפה הם היו בעלייה).
לאחר 30 ק"מ של ירידה זריזה ומקפיאה הגענו לאגם Vidraru רחב השוליים לאורכו רכבנו 30 ק"מ נוספים עד לסכר מלאכותי עצום בגודלו שנבנה על מנת לייצר חשמל הידרואלקטרי כמו סכרים רבים שראינו ברחבי המדינה.
מהסכר המשכנו 5 ק"מ במורד הערוץ עד כפר קטן בו מצאנו צימר נחמד. בין הסכר לכפר ראינו מלמטה עוד טירה של דרקולה אך 1500 מדרגות זה הרבה לטפס ולכן ויתרנו על התענוג.

 בירידה הגדולה
בירידה הגדולה

 יום רכיבה חמישי 
סה"כ ק"מ: 53
זמן רכיבה: 4:44 ש'
התחלה: 9:30 Capataneni Pamanteni
סיום: 17:30 Pausa
לאחר התיעצות עם מקומיים הבנו שעלינו לבחור בדרך אחרת מהתכנוןוהמשכנו דרומה מספר קילומטרים עד הפניה מערבה לכיוון Cicanesti. ירדנו מהכביש ועלינו על דרך עפר משובשת המטפסת לכיוון ההרים, לאחר זמן מה הגענו לצומת T בשביל ולא היה לנו מושג לאן לפנות, אין שילוט ואין אנשים לשאול, חיכנו כמה דקות וממעלה הגבעה שמענו סוס ועגלה דוהרים וצעקות שהתקרבו לכיוונינו. עצרנו אותם ולאחר צעקות וויכוחים ביניהם (אבא אמא ונער) קיבלנו את התשובה למחוז חפצינו.
המשך הדרך עובר בכפרים קטנים, עליות וירידות, סוסים ועגלות נופים ירוקים, שלוות הכפר הרומני. לפתע אחד מהעוברים ושבים שואל אותנו משהו שאנחנו לא מבינים ובין המילים אנחנו שומעים "איפה" ועונים "ישראל" ואז הוא בחיוך ענק מחזיר "ישראל, רבותה בישראל, מודיעין, יהוד, פתח תקווה" מסתבר שהבחור עבד כפועל רומני בבנין ארצנו והוא מזמין אותנו לארוחת צהריים בביתו.
בזריזות מתוקתקת ארוחת צהריים הכוללת קבב, טוסטים, צוייקה (משקה אלכוהלי 30%ביתי שעשוי מתפוחים) ופירות. כל המשפחה מתאספת ולאחר "קפה קטן", צילומים ועוד כוסית צוייקה אנו ממשיכים בדרכנו במורד לכיוון העיירה Calimanesti ומשם צפונה לעיירת הספא והמרפא Pausa בא מצאנו מלון דרכים, לקחנו חדר ויצאנו לשוק המקומי.

ארוח כפרי חם
ארוח כפרי חם

 יום רכיבה שישי 
סה"כ ק"מ: 54
זמן רכיבה: 4 ש'
התחלה: 8:30 Pausa
סיום: 14:30 Voineeasa
התחלנו את היום ברכיבה לאורך נהר Olt הרחב על כביש ראשי 10 ק"מ צפונה עד פנייה מערבה לכביש נופי מרשים לאורך נחל Lotu מ-Brezoi בעלייה מתונה לכיוון Voineeasa. הדרך שקטה עם תנועת רכבים מעטה,נופי שלכת באדום כתום וצהוב, ולמרות שהיום התחיל בערפל ועננות עכשיו יש שמש שמפנקת. בצהרי היום אנו מגיעים ל-Voineeasa ומחליטים לא להמשיך כי המקום הבא בו ניתן לישון נמצא עוד 30 ק"מ ובעלייה של 1000 מ' כך שלקחנו חצי יום חופש. מצאנו דירה נחמדה ויצאנו למרכז הכפר לערוך קניות בשביל השקשוקה של ארוחת הערב.

זהירות סוסים באמצע הכביש!
זהירות סוסים באמצע הכביש!

 יום רכיבה שביעי 
סה"כ ק"מ: 67
זמן רכיבה: 6:13 ש'
התחלה: Voineasa
סיום: Oasa
מכיון שצפוי לנו יום קשה החלטנו לנסות לקום מוקדם. לפנינו עלייה של 1000 מ' (מ-500 ל-1500) אותה אנו מתחילים כשערפל מחסה את הערוץ בו מטפסת הדרך. עדר סוסים פסטורלי מלווה אותנו ביציאה מהכפר, צבעי השלכת נהיים חזקים יותר עם הטיפוס בגובה. אנו לובשים קצר למרות שהטמפרטורה 12 מעלות בלבד כשמתאמצים זה חם ורק כשעוצרים מבינים שקצת קר. העלייה נמשכת כשעתיים ומהפס יש ירידה לכיוון אגם גדול וכחול, אגם Vidra, שלאורכו אנו רוכבים 17 ק"מ במהירות עקב אווירת הדובים המפחידה שמשום מה יצרנו לעצמנו. בקצה האגם ועל גדת הנחל עצרנו לפיקניק צהריים שלאחריו מתחיל עוד טיפוס צפונה מהאגם (1300 מ') למעבר נוסף (1678 מ').הפעם עולים בדרך עפר שוממת וקצת חסרת שילוט. כרגיל אחרי עליה באה ירידה עד לאגם שקט וצלול אגם Oasa Mica בו נעביר את הלילה בפנסיון מיושן, אך בעל הבית נחמד ומדליק לנו את האח בחדר אותו נזין בעצים מדי פעם כדי לשמור על החום.

אגם Vidra קר!!!!
אגם Vidra קר!!!!

 יום רכיבה שמיני 
סה"כ ק"מ: 68
זמן רכיבה: 5:20 ש'
התחלה: Oasa
סיום: Tilisca
אחרי לילה במיטות נפרדות קמנו וישר הדלקנו את האח. בחוץ 6 מעלות ולפנינו ירידה של 700 מ'. המשכנו לאורך האגם עד לסכר שבסופו ומשם התחלנו לרדת בדרך עפר מנסים לתפוס רגעי שמש בתוך הערוץ התלול והמוצל, הדרך בוצית ומרובה שלוליות, אנו פוגשים חוטבי עצים רבים. סוף סוף השמש עולה ואנו נהנים מהחום שמפשיר את אברינו, באגם Tau עוצרים לשוקו ומשם הדרך הופכת לכביש ואנו ממשיכים לרדת לכיוון Sugag. קצת לפני העיירה אנו פונים מזרחה בעלייה קשה ובלתי צפויה לכיוון Jina. העלייה מתמשכת בתוך עצים ולא רואים את הנוף עד שלפתע נעלמים העצים ואנו מוצאים עצמנו במישור ירוק רחב ידיים מרובה בעדרי צאן שבמרכזו נמצא הכפר Jina בעל הגגות האדומים, מדהים והיה שווה את העליה. עוצרים לקניות ואוכלים צהריים וממשיכים בירידה מהנה לכפר Tilisca בו נמצא פנסיון אירמה, בחורה נחמדה בעלת פנסיון מהודר המגיש ארוחות ערב + בוקר מצוינות.

הכפר Jina בעל הגגות האדומים
הכפר Jina בעל הגגות האדומים

 יום רכיבה תשיעי 
סה"כ ק"מ: 28
זמן רכיבה: 2:40
התחלה: 10:00 Tilisca
סיום: 13:30 Rasinari
קמנו לארוחת בוקר עם זוג צרפתי וזוג בלגי איתם סעדנו אמש, אכלנו היטב ונפרדנו לשלום כשלפנינו יום קצר אותו נסיים בעיירה ציורית. דיוושנו באצלתיים נהנים מהנוף הכפרי והשווקים הססגוניים זורמים בתוך תנועת העגלות המרובה ומסתכלים על האיכרים בשדות. עברנו במספר כפרים מתוכם נציין את Sibiel כפר קטן יפה ומרובה פנסיונים. כבר בשעת צהריים הגענו ל-Rasinari מצאנו פנסיון נחמד ויצאנו לטיול רגלי בכפר. בדרך חזרה לפנסיון מצאנו אינטרנט והתעדכנו בשעות הרכבת מSibiu לSinia בשביל מחר.

"פקק" של עגלות
"פקק" של עגלות

 יום רכיבה עשירי 
סה"כ ק"מ: 18
זמן רכיבה: 1:00
התחלה:Rasinari
סיום: Sinaia
קמנו די מוקדם וחלפנו ברכיבה מהירה את 12 הק"מ שנותרו עד לSibiu,עיר התרבות של ארופה לשנת 2007, ושם רכבנו בתוך המדרחוב המשופץ והיפה עד לתחנת הרכבת. ברכבת לקח קצת זמן עד שידעו להגיד לנו אם מותר להעלות אופניים או לא, והחליטו שמותר. צורת הקרונות שונה מסוג רכבת אחד לשני, ברכבת הראשונה היה לנו קרון רחב(מסומן מבחוץ לאופניים) משלנו וברכבת השנייה פשוט נתקענו עם האופניים באחד ממעברי הקרונות, סה"כ נסענו ברכבת 3:30 שעות. לבסוף הגענו לSinia ובפעם הראשונה אנו נתקלים בגשם ורוכבים בו חזרה לפנסיון ממנו התחלנו.

האופניים ברכבת הראשונה
האופניים ברכבת הראשונה

 יומיים ב Sinia 
את היומיים האחרונים בילינו בטיולים רגליים בהרי הבוצ'גי שמעל Sinaia. בכל יום עלינו עם רכבל להרים לגובה 2000 מטר, פעם אחת מSinaia ובפעם השניה מBusteni. ביום הראשון נהננו ממזג אויר קר אבל יפה ולמחרת פשוט הלכנו בערפל עד שאחרי שעה הבנו שהערפל לא יתפזר היום והסתובבנו חזרה. מאוד מומלץ להסתובב קצת למעלה בהרים, יש שם גם בקתות מסודרות כך שאפשר לישון למעלה.
בSinaia בתחנת המוניות מצאנו נהג עם מונית מסחרית וקבענו לבוקר של הטיסה בפנסיון. שם הנהג רוברט ומס' הפלאפון שלו הוא: 0726122529, אפשר לתקשר באנגלית והוא היה ממש בסדר (סה"כ שילמנו לו 60 יורו), הדרך לשדה התעופה לקחה שעתיים בערך עם כל הפקקים של הבוקר.
אשמח לעזור בפרטים נוספים והמלצות, ערן לרנר 054-5507020

בהרי הבוצ´גי
בהרי הבוצ´גי
 
 טיול אופניים בקפריסין...
טיול אופניים בקפריסין טיול אופניים מגוון ומרתק בהרי הטרודוס ובחופים הפראיים של קפריסין + סיפור על צלילה באתר הזנוביה. להמשך
 בולגריה ספטמבר 2007 ...
בולגריה  ספטמבר  2007 טיול אופניים בהרי הרודופי להמשך


לפורום טיולים
לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של eran lerner...
 לתצוגת פורום
רומניה - שבועיים ברכס הקרפטים
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 20/12/2007 :16:26 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלכס ברשצקי ללא תוכן  יופי של טיול, הלוואי עלי שבועיים חופש
 12/12/2007 :19:29 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  סיגל סגל עם תוכן  כמה בוג´רס להטיס אופניים?
 14/12/2007 :10:39 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  eran lerner עם תוכן  אריזת אופניים
 14/12/2007 :12:37 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  דורון זכרון עם תוכן  כדאי לברר קצת יותר לעומק
 11/11/2007 :23:55 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  משה כ עם תוכן  מפה
 11/11/2007 :20:01 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  משה כ עם תוכן  טיול יפה מאוד וכלבבי
 11/11/2007 :23:23 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  eran lerner עם תוכן  למשה
 11/11/2007 :23:19 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  eran lerner עם תוכן  למשה


[ ]
לפרסום זה יש: 8 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 51    דרוג כללי: 3.45

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021