הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טכני
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

האופניים העתיקים והפשוטים ביותר הם אופניים בעלי גיר מקובע, המשמעות היא שאין הפסקת דיווש, הפדאלים מסתובבים כל עוד האופניים בתנועה. למעשה אלו הם אופני סינגל ספיד ללא פריילוף. כמות הרוכבים הנלהבים מרעיון רכיבה על אופניי גיר מקובע גדלה בעולם משנה לשנה, אומנם יותר כרכיבה משנית אך עדיין כמות לא מבוטלת
מאת:   לאתר של
24/7/2009, 17:23
סינגל ספיד גיר מקובע - fixed gear
                

   

 סינגל ספיד – הילוך יחיד לגיר מקובע 
מחבר: יניב וסרהולץ

אופניים מודרניות משופעות טכנולוגיה מאפשרות לרוכב לבחור את ההילוך הרצוי בזמן הרכיבה על מנת למצות ביעילות ובצורה מקסימלית את אנרגיית הרוכב.
המעבר לרכיבה על סינגל ספיד ( אופניים עם הילוך יחיד) עשויה להחזיר את הרוכב שנים לאחור אל חווית הרכיבה כילד.
קשה לתאר כמה זמן ואנרגיה מוקדשים להעברת הילוכים ומיקום השרשרת בזוית הנכונה.
הרכיבה על סינגל ספיד שקטה בהרבה וחוסר ההתעסקות בהעברת ההילוכים מחדד את החושים ומעניק את הזמן להתחבר טוב יותר לסביבת הרכיבה.
למרות החשיבה המקובלת בקרב הרוכבים שהרכיבה על סינגל ספיד קשה, מפרכת ומעייפת יותר, מפתיע לגלות שהרכיבה על סינגל ספיד בתנאי רכיבה סבירים יעילה ומהירה ביותר למרות הילוך יחיד. שמירה על קצב דיווש אחיד תביא לרכיבה מהירה וחלקה וללא ספק שקטה.
אופניי סינגל ספיד ללא מעביר הילוכים, כבלים, גלגלי שיניים, ידיות הילוכים ושרשרת ארוכה יותר, קלים בצורה משמעותית מרוב האופניים הנמכרים היום בעולם. קו שרשרת מושלם מייצר דיווש שקט ונטול עקבות. חוסר בכל המרכיבים המוזכרים לעיל מהווה יתרון אדיר בכל הקשור לטיפול באופניים ומבטיח שקט מכני לאורך זמן.
אופניי סינגל ספיד מצויים בשתי קטגוריות. הפופולרית והמוכרת היא גרסת הפריילוף המתאימה כמעט לכל סוגי הרכיבה מכביש ועד רכיבת הרים. לעומתה קיימת גם גרסה של גיר מקובע אשר לא מאפשרת את סיבוב הפדלים לאחור, גרסה זו אינה מומלצת לרכיבת הרים בשל חוסר אפשרות למצב מאוזן של הפדלים הנדרש בזמן מעבר מעל מכשולים ואבנים הקרויים בשטח ומתאימה יותר לרכיבה בכביש ולביצוע תעלולים מהסוג שניתן לראות על במות הקרקס.
עוד על רכיבה עם גיר מקובע ניתן לקרוא במאמר – אופניי גיר מקובע, יתרונות וחסרונות.
ישנם הגורסים כי רכיבה על אופניי סינגל ספיד לאורך זמן תביא לחבלות ופציעות בירכיים, נכון שהנושא שנויי במחלוקת אך ללא ספק מסכימים כולם כי רכיבה על אופניי סינגל ספיד לתקופה קצרה כשלושה עד חמישה חודשים תשפר בצורה משמעותית את רמת הכושר הגופני ואצל רוכבי ההרים תורגש עלייה ניכרת ברמה הטכנית ומשימות אשר עד היום היו קשות או בלתי ניתנות לביצוע יעלו חיוך גדול ומלא סיפוק עם השלמתן.
הרכיבה על אופני סינגל ספיד החלה את דרכה כ"מחאה שקטה" של רוכבים רבים אשר החליטו להתמרד כנגד סיבוך מופרז, שברירות ומשקל רב של אופניי ההרים. היום יותר ויותר רוכבים מגלים הנאה מרובה בפשטות הרכיבה על אופניי סינגל ספיד.

רכיבה על אופניי גיר מקובע ניתן לראות כיום בעיקר במסלולים תחרותיים או בכביש,שם השאיפה לשיפור היא תמידית, אך בשקט בשקט מתפתחת קטגוריית הרכיבה עם גיר קבוע בשטח, אומנם קומץ של רוכבים משוגעים לדבר אך אף פעם אין לדעת.

מניסיונות אישיים בודדים אוכל לומר שרכיבה עם גיר קבוע קשה במיוחד אך מאתגרת ביותר, אין ספק שהטענה לשיפור הכושר היא ודאית אך איני יכול לומר איך יגיב הגוף בעתיד לנוכח המאמץ הרב המושקע בזמן הרכיבה, אצטרך לחכות עד שיעברו הכאבים בשרירי התפוסים.

 גיר מקובע 

האופניים העתיקים והפשוטים ביותר הם אופניים בעלי גיר מקובע, המשמעות היא שאין הפסקת דיווש, הפדאלים מסתובבים כל עוד האופניים בתנועה. למעשה אלו הם אופני סינגל ספיד ללא פריילוף.
כמות הרוכבים הנלהבים מרעיון רכיבה על אופניי גיר מקובע גדלה בעולם משנה לשנה, אומנם יותר כרכיבה משנית אך עדיין כמות לא מבוטלת.

למה? קשה יהיה להסביר במילים, יש מעין קשר, מיסטי במידת מה בין הרוכב עם גיר מקובע לבין האופניים. רכיבה מעין זו נותנת הרגשה של איחוד, האופניים הופכים לחלק מגוף הרוכב ומעניקים חווית רכיבה מיוחדת במינה.
דרושה תקופת הסתגלות לצורת רכיבה זו, הפעמים הראשונות יהיו מוזרות ואף פחות מהנות, אך לאחר מספר רכיבות תוכלו להתאים את עצמכם לאופניים ולפתח קצב רכיבה ושליטה מוחלטים.

רכיבה עם גיר מקובע היא תרגול מושלם לפיתוח ושדרוג הכושר הגופני של הרוכב. בזמן עלייה לא תוקדש יותר מחשבה להחלפת הילוכים כיוון שאופציה זו אינה קיימת, במקום זאת תדע שהגיע הזמן לעמוד ולהתחיל לפדל מה שיחזק את שרירי הרגליים ויעזור בפיתוח סיבולת לב ריאה.
רכיבה אינטנסיבית זו תגדיל גם את הגמישות ברגליים, לאחר טיפוס תלול או אפילו מתון מגיעה הירידה שתהיה קשה לא פחות. חובה לשמור שוב על קצב אחיד, הגלישה תאפשר לשחרר מתח בשרירי הרגליים.
 
 טיפים לקניית אופניים משומשים...
טיפים לקניית אופניים משומשים פעמים רבות עולה השאלה לגבי רכישת אופניים משומשים – יתרונות מול חסרונות, מה לבדוק ואיך בודקים וכיו''ב. הכתבה הזו איננה מתיימרת להפוך את המתחיל למומחה. אני עובר על הסעיפים החשובים בעיני, בצורה המיועדת לרוכב המנו להמשך
 סיפורו של בולם אחורי...
סיפורו של בולם אחורי הארדטייל תוצרת בית להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של ...
 לתצוגת פורום
סינגל ספיד לגיר מקובע
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 15    דרוג כללי: 2.8

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021