הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טכני
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

איך להסב את אופניך המתקפלים כך שניתן יהיה להעלותם לרכבת
מאת:  לוצ'יאן ברקוביץ לאתר של לוצ'יאן ברקוביץ
18/4/2005, 00:09
אופניים מתקפלים
                

   

הקדמה:
רוכבים לא מעטים מכירים את היתרון הטמון בהעלאת האופניים לרכבת: מגיעים ברכיבה לתחנה, נוסעים עם האופניים עד לתחנת היעד ומשם ממשיכים ברכיבה ליעד הסופי:
אופניים בעיר, רכבת מחוץ לעיר.
כיום רכבת ישראל עדיין מסרבת לאפשר העלאת אופניים לרכבת, חרף בקשות חוזרות ונשנות מצד ארגוני תחבורה, סביבה וציבור נוסעים לא קטן.  במקביל לתקווה שמצב זה ישתנה בעתיד, מוצגת בכתבה שלהלן אפשרות להסב אופניים מתקפלים לאופני-רכבת ע''י מספר שינויים.

רוכבים לא מעטים מכירים את היתרון הטמון בהעלאת האופניים לרכבת: מגיעים ברכיבה לתחנה, נוסעים עם האופניים עד לתחנת היעד ומשם ממשיכים ברכיבה ליעד הסופי: אופניים בעיר, רכבת מחוץ לעיר.

כיום רכבת ישראל עדיין מסרבת לאפשר העלאת אופניים לרכבת, חרף בקשות חוזרות ונשנות מצד ארגוני תחבורה, סביבה וציבור נוסעים לא קטן. במקביל לתקווה שמצב זה ישתנה בעתיד, מוצגת בכתבה שלהלן אפשרות להסב אופניים מתקפלים לאופני-רכבת ע"י מספר שינויים. לאחר מספר ניסיונות מוצלחים הסתבר שניתן להעלות אופניים מתקפלים לרכבת, כאשר אלו ארוזות כך שלא יראו אותן (הגדרה די ליברלית לתיק). היות ואופניים מתקפלים מהסוג הנפוץ הן חסרי הילוכים ומעצור אחורי, די קשה להשתמש בהם כשיש צורך ברכיבות מהירות עם עצירות מרובות ברמזורים. לכן, כדי שהאופניים המתקפלים יוכלו לשמש אותנו ככלי יעיל, יש צורך להתקין להן הילוכים ומעצור אחורי.


הבעיה העיקרית היא להעביר את המתיחות הדרושה לחוטים מהחלק הקדמי של האופניים לחלק האחורי כך שיכולת הקיפול לא תפגע. בעזרת מותחנים שניתן לייצר בכל בית מלאכה, ממקמים את החוטים לצד ציר הקיפול כך שבזמן נסיעה המתיחות נשארת ובזמן הקיפול החוטים מיד מאבדים ממתיחותם- מבלי להימתח קודם לכן. אפשר לראות שבמיקום אחר, החוטים בזמן הקיפול יאלצו להימתח עוד יותר לפני שיתרופפו- ואין זה רצוי.


אביזרים אופניים - אופניים מתקפלים במצב נסיעה. דרושים ידיות פתיחה מהירה לשלדה-(1), למוט הגה-(2) ומוט כיסא-(3). מעצור קדמי תקין גלגל אחורי+ צמיג - גלגל אחורי "20 עם קסטה של 4-5 גלגלי שיניים. יותר מזה לא יכנס לשלדה. מעביר הילוכים אחורי + ידית מעביר רגילה ללא אינדקסים.- מעביר אחורי רגיל עם אוזן. קראנק אופני כביש – לא הכרחי אבל רצוי כדי להגדיל את טווח יחסי ההילוכים. שרשרת סטנדרטית להילוכים – לבדוק תאימות לקראנק וקסטה אחורית מעצור אחורי+ ידית מעצור חוט הילוכים וחוט מעצור עם מובילים שחורים ופקקים – בזמן ההרכבה יש להשאיר מספיק מוביל כך שמוט ההגה יוכל לצאת בנוחות מבלי למתוח את החוטים (A) מותחני אלומיניום וחיבורים לשלדה- (4 )– תפקיד המותחנים לשלב את מתיחות החוטים ויכולת קיפול האופניים. ברגים אומים ואומגות סבל אחורי "20 – (5) בד ניילון שחור לכיסוי אופניים – זה בעצם התיק. חגורת נשיאה – חגורת נשק יכולה להתאים רצועה אלסטית – משמשת להידוק הבד לאופניים. מחזירי אור (מומלץ ללילה).


הערות

את הגלגל האחורי יש להרכיב יחד עם מעביר הילוכים כך שהצמיג יהיה במרכז. בדרך כלל צריך להרחיב באופן ידני את קצה השלדה כדי שהגלגל יכנס.

מותחני האלומיניום חוברו כפי שמופיע בתמונות. המתיחות בגדולה בחוטים (במיוחד בזמן הפעלת המעצור) מחייבת חיבור חזק של המותחנים לשלדה. ניתן לראות שבעקבות צפיפות היה צורך באלתור נוסף בצורת מאריך לידית ציר השלדה (6)

רצוי שידית ההילוכים תהיה ללא אינדקסים (העברה רציפה) כדי לפצות על שינויי המתיחות של חוט ההילוכים.


 
 המדריך לרוכב לסוגי המעצורים...
המדריך לרוכב לסוגי המעצורים במדריך זה נסקור את סוגי המעצורים וההבדלים בשיטות הבלימה השונות ומה בעד ונגד כל שיטה להמשך
 סיפור על טעויות ואילתורים...
סיפור על טעויות ואילתורים מה עושים כשיש גלגל פרסטה והפנימית ספר היא שריידר? להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של לוצ'יאן ברקוביץ...
 לתצוגת פורום
אופניים מתקפלים - הסבה לאופני-רכבת
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 10/2/2006 :22:47 משתמש אנונימי  שני עם תוכן  מהראשון בפברואר מותר
 26/8/2005 :15:32 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  שגיא לוזון ללא תוכן  מה עדיף אופנים זנב קשיח או שיכוך מלא לרוכב שרוכב ג
 13/5/2005 :08:23 משתמש אנונימי  אהוד עם תוכן  נתנו לי לעלות לרכבת מת"א לי-ם עם האופניים המתקפלים
 6/3/2007 :22:09 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  יאיר איינהורן עם תוכן  האם אתה ממליץ...?
 12/3/2007 :16:58 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אורי דור עם תוכן  ממליץ, בתוך העיר
 12/3/2007 :23:24 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  יאיר איינהורן עם תוכן  תודה... כבר קניתי הרים סטנדרטיות (זנב קשיח)
 21/4/2005 :03:54 משתמש אנונימי  עידן עם תוכן  אפשר גם בלי הילוכים
 19/4/2005 :20:46 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  zack gert עם תוכן  בראבו
 18/4/2005 :22:28 משתמש אנונימי  אורי עם תוכן  יאוש , במקום שיאפשרו להעלות אופניים


[ ]
לפרסום זה יש: 9 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 103    דרוג כללי: 3.04

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021