הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור מאונטיין ביק אקשן ישראל
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

בנייה ידנית של אופניים בהתאמה אישית לאדם אחד ולכל שביל: Titus Moto-Lite Exogrid Custom
קרדיט: מערכת MBA, קליפורניה
הועלה על-ידי: 
איל  לאתר של איל
22/2/2007, 07:39

                

   

המהדורה הישראלית של מגזין MBAction היוקרתי.
לחצו כאן להזמנת מנוי.אופני ה- Titus Moto-Lite Exogrid הספציפיים האלה נבנו בהזמנה מיוחדת עבוד העורך שלנו, ג'ימי מק. על מדידת ג'ימי והתאמת האופניים היה אחראי אשטון "AJ" ג'ונסון מ"אופני סאנדנס", אשר שלח את המדידות והמספרים לחברת טיטוס. האופניים שקיבלנו הם התוצר הסופי. בדרך-כלל, מקבל כל חבר בצוות המבחן של MBA הזדמנות לבצע את זממו בכל זוג אופני מבחן שנופל לידינו. ובכן, לא הפעם.

"אין סיכוי שאתן לריצ'רד קאנינגהאם לקחת אותם לאחד ממסעותיו בני היומיים לאורך שבילים היסטוריים שנחצו בפעם האחרונה על-ידי ילידים אינדיאנים. האופניים חוזרים מהרכיבות האלה עם בלאי של שלוש שנים", הסביר ג'ימי. "ראיין קליק? מה גורם לכם לחשוב שאתן לו לקפץ על הזוג היפהפה הזה במסלולים של סנטה מוניקה? אד ארנט? אתם בטח מתלוצצים. הבחור יפרק כל גרם מיותר מהאופניים, יזכה איתם באיזה מרוץ קרוס-קאנטרי ב-Southridge, ויחזיר אותם בוודאות עם חוסר של מחצית מרכיבי ה-XTR. לא ולא;  האופניים הורכבו עבורי, אז אני עושה מאה אחוז מהמבחן. מצטער, חברים."


התאמה מושלמת: ההזדמנות לבחון אופניים שיוצרו במיוחד עבורי היתה תענוג
התאמה מושלמת: ההזדמנות לבחון אופניים שיוצרו במיוחד עבורי היתה תענוג

 טיפול אישי 


דגם ההזמנה האישית של אופני ה-Titus Moto-Lite Exogrid נראה כמו דגם מפס ייצור סטנדרטי. כלומר, עד כמה שאפשר לקרוא ל-Exogrid "סטנדרטי". השם Exogrid מתאר את הצינור התחתון של האופניים, הבנוי בשיטה מרשימה של שילוב טיטניום עם סיבי פחמן.  בטיטוס מתחילים עם צינור טיטניום באיכות הגבוהה ביותר, וחותכים בלייזר את מרכזו עד שלא נשאר כלום פרט לשלד טיטניום. בשלב הבא, הם מכינים חיזוק עשוי סיבי פחמן בעל משקל עדיף, ובמקומות מסוימים גם חזק יותר ממילוי הטיטניום שהחליף. תחשבו על זה ככיוון עדין של הצינור התחתון לקשיחות ואיכות אופטימלית.

בעוד שיטת החיתוך בלייזר מאפשרת להוריד עד כ-0.45 ק"ג מהשלדה, משקלו הבריא למדי של ג'ימי הצריך צינור תחתון חזק יחסית. אמנם לא קל להבחין, אך ישנם הבדלים נוספים מהדגם ה- Moto-Lite הסטנדרטי. הצינור העליון קצר ב-6.5 מ"מ, אורך צינור הכיסא (שלרוב מציין את גודל השלדה) הוארך מ-49 ל-51 ס"מ, וצינור הראש קוצר מ-11.5 ל-11.33 ס"מ.

 


תגובה מהירה: האופניים האלה פשוט קורעים
תגובה מהירה: האופניים האלה פשוט קורעים

 לשחק את מנהל המוצר 


בעוד חצי מהכיף (או המאמץ) של בניית אופניים מאפס ממוקד בבחירת הרכיבים, הזוג שלנו היה, מבחינות רבות, מתוכנן מראש. האופניים סופקו בדיוק בזמן לטיול ליפן כדי לדגום את רכיבי ה- XTR החדשים מבית שימאנו. כך שבחירת החלקים הייתה פשוטה.  XTR כמובן. טיטוס המליצו בחום על בולמי Fox - בוצע. טיטוס אפילו בחרו את כידון הרייזר של Answer (1 אינץ') וסטם של 110 מ"מ ללא הגבהה תוצרת טיטוס, על-פי המלצותיו של AJ מ"אופני סאנדנס". ג'ימי בחר צמיגים מבית Kenda, וטיטוס סגרו את החבילה עם אוכף משלהם.

המוצר הסופי, אופני ה-Titus Moto-Lite Exogrid Custom, הוא דוגמה מהממת ביופיה לאופני שבילים מהשורה הראשונה. אופניים שיוצרים יותר צווארי-בקבוק בשבילים ממפולת סלעים, ומעלים מבטי השתאות על פניהם של רוכבים, מתחילים וותיקים כאחד, העוצרים להתרשם. ה- Moto-Lite נראים מושלמים מכל בחינה. האם הביצועים יוכלו להשתוות למראה?


 ביצועים בהזמנה אישית 


"כדי לקבל התאמה שכזו מאופני פס ייצור בגודל מדיום, הסטם היה נוטה למעלה כמו גשר נפתח ומוט האוכף היה יוצא מעבר למקסימום המותר", ציין ג'ימי בפעם הראשונה שרכב על ה- Moto-Lite. "האופניים מתאימים לי באופן מושלם ועדיין יש להם מראה מושך".
ב- Moto-Lite ממוקם הרוכב מעט מאחור. זרועות המתלה צפופות מספיק כדי למנוע כל מגע עם הרוכב. מרווח העמידה מרשים יחסית לאופני שבילים ארוכי-מהלך.

דיווש: היופי שבבולם ה- Fox Float RP23 טמון בשלושת מצבי ה- ProPedal השונים שבו. הקונצנזוס (של הבוחן היחיד) היה, שהאופניים היו במיטבם עם מצב הפרופדל הרך ביותר בכל המצבים, פרט לירידה (שם מוטב להעביר את ידית הפרופדל הכחולה למצב ללא ה- ProPedal).  במצב הזה שומר החלק האחורי על אחיזה וסופג מהמורות קטנות בצורה מעולה, ועדיין שומר על פלטפורמה יציבה מספיק כדי להתפרע על המסלול. אפרופו התפרעות, ה- Moto-Lite  פשוט טסים בשבילים. המשקל הנמוך, שילדה בעלת ביצועים מדהימים (תודה לך, Exogrid) ורכיבי XTR, יגרמו לך לדהור בשבילים כמו על אופני קרוס-קאנטרי למרוצים (בלי העונש הכרוך בכך).

פניות:  האופניים מאוזנים כמו לוליין קרקס ההולך על חבל דק. כיצד? שיווי משקל מושלם. ההיגוי אינו זריז כמו באופני קרוס קאנטרי או איטי כמו בדאון היל, אולם לא במובן השלילי. האופניים נכנסים לפניות בצורה מאוזנת ויציבה, בין אם מדובר בסיבוב חד או רחב, בעלייה, במישור או בירידה. ללא ספק, אופניים המגיבים בצורה מגוונת ביותר.

עליות: המשקל הנמוך, מהלך נכבד, מצב ה- ProPedal היעיל, וכמובן שיטת ה-Exogrid עובדים יחדיו ומאפשרים לאופניים לטפס מהר ככל שמאפשר יחס המשקל-לכוח של הרוכב. החלק הקדמי הרגיש מעט קליל בקטעים התלולים, אולם שום דבר שהעברת משקל פשוטה לא פתרה.

ירידות: רק להעביר את ידית ה- ProPedal למצב פתוח לחלוטין וליהנות. ה- Moto-Lite אוהבים לטוס בירידות. שוב, מסלול רחב ופתוח או צר והדוק, לא משנה. האופניים מחדירים ברוכב ביטחון, ומוכיחים שמספרים לא אומרים הכל (רכבנו על אופניים עם זווית ראש קטנה יותר, אך הם היו הרבה פחות יציבים מאשר ה- Moto-Lite בזמן מהירות).

שיכוך: בחנו את השיכוך האחורי בשני מצבי המהלך, 4 ו-5 אינץ'. יודעים מה? פשוט השאירו את האופניים עם מהלך של 5 אינץ' ותיהנו מרכיבה מדהימה. לבולם הקדמי שלושה מצבי מהלך שונים, שניים מהם עובדים היטב על הMoto-Lite. השארנו את הבולם במצב של 140 מ"מ מהלך לאורך כל הרכיבה, פרט לעליות ארוכות בהן העברנו למהלך של 120 מ"מ.
 
תלונות: המעביר האחורי נגע בחיבור ההורסט-לינק ורישרש בירידות. משחק עם בורג הכיוון של המעביר השתיק את הרעש. סיכום בהזמנה אישית  


האם באמת היה הכרחי לבנות אופניים בהזמנה אישית לרוכב שאינו בעל מידות גוף חריגות? אשטון "AJ" טוען שלא. לדעתו, על-ידי בחירת נכונה של כידון, סטם, אוכף ומוט אוכף, ניתן היה להתאים לג'ימי זוג אופני Moto-Lite מדגם ייצור סטנדרטי ועדיין ליהנות מתחושת הרכיבה האידיאלית.

"רוכבים עם מוגבלות פיזית, צרות שנובעות מפציעה ישנה, או פשוט גבוהים או נמוכים מדי מכדי ליהנות משלדה סטנדרטית, יפיקו את המיטב משלדה בהזמנה אישית", מסביר AJ. "ג'ימי אמנם לא גמיש במיוחד, אבל מידות הגוף שלו מאפשרות לו לרכוב על שלדת פס-ייצור, אם יורכבו האופניים לפי מידותיו".

"אני מסכים עם AJ", אומר ג'ימי מק. "עדיין, אלה האופניים היחידים שאי-פעם חיבקתי מתוך שינה".


כוונון בהתאמה אישית: שימוש בשיטת Exogrid לשילוב טיטניום
כוונון בהתאמה אישית: שימוש בשיטת Exogrid לשילוב טיטניום

 נתונים טכניים 


מחיר: 3,795 דולר (לשלדה ובולם אחורי בלבד)
ארץ ייצור: ארה"ב
משקל: 11.84  ק"ג
סוג שלדה: התאמה אישית
גובה ציר מרכזי: 34.92  ס"מ
אורך תומכות שרשרת: 42.8 ס"מ
אורך צינור עליון: התאמה אישית
זווית ראש: 70.5 מעלות
זווית צינור כיסא: 73 מעלות
גובה Standover: 76.83 ס"מ
בסיס גלגלים: 108 ס"מ
מהלך בולם קדמי: 100/120/140 מ"מ
מהלך בולם אחורי: 4 / 5 אינץ'
חומר השלדה: טיטניום \ Exogrid
בולם קדמי: Fox 32 TALAS RL
בולם אחורי: Fox Float RP23
חישוקים: Shimano XTR
צמיגים: Kenda Nevegal Dual-Compound (2.3”)
נאבות: Shimano XTR
מעצורים: Shimano XTR
ידיות מעצורים: Shimano XTR
קרנק: Shimano XTR
ידיות מעביר הילוכים: RapidFire Shimano XTR
מעביר אחורי: Shimano XTR
מעביר קדמי: Shimano XTR
גלגלי שיניים קדמיים: Shimano XTR (44/32/22)
קסטה: Shimano XTR (11-34)
פדלים: Shimano M959

 


קרדיט: מערכת MBA, קליפורניה
 
 גוף אגרסיבי בעידון צרפתי...
גוף אגרסיבי בעידון צרפתי יש דבר זה, ''אופני בוטיק'': Commencal Supreme 6.20 להמשך
 נשק קרוס קאנטרי איכותי...
נשק קרוס קאנטרי איכותי Southridge 96er Special – הכי תפור אישי שיש להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של איל ...
 לתצוגת פורום
טיטוס בהזמנה אישית
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 67    דרוג כללי: 3.08

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021