ריצה, פציעה, גמישות וטכניקה....מי נגד מי ?
 מאת: אלעד פלטין Power-Train
לאימונים במעבדת הואטים בגינתון מגיעים ספורטאים מכל הקשת הפוליטית. ספורטאים מתחילים, רצים, טריאתלטים, רוכבי אופניים, אנשי ברזל.
נפתח ב: 15/3/2011

לעמוד הבית של אתר הרים
הרים > בלוג
 אלעד פלטין Power-Train
מה הייחודיות של POWER-TRAINING ? -שיפור בכושר הגופני ורמת הרכיבה - מובטח ! (בתוך חודשיים) - אין צורך באופניים (למה ש...

שילחו לי הודעה
 הסקירות שלי
  
  
  
  

בלוג זה נצפה  6147 פעמים
 15/3/2011   צ א ו מ ה ק ו פ ס ה ! ! ! 4778

 בכתבה שפורסמה ממזמן כבר - אימון ספורטאי מסטרס ניסיתי להסביר את ההבדלים בין ספורטאי מסטרס לספורטאי עלית. מרבית ספרי הלימוד, תורות האימון, ומעבר לכך מחקרים בספורט, מתבססים (בדר"כ אך לא תמיד) על ספורטאים הישגיים ו/או מקצועיים. נראה שאימון ספורט המסטארס התפתח רבות בעשר - חמש עשרה שנים האחרונות.  באימון ספורטאי מסטרס אין כ"כ (בהכרח) גיל ביולוגי. ייתכן גם בחור בן 22 לאחר צבא אשר עובד 8-9 שעות ביום וחובב ספורט ומתחרה בתחרויות -הוא למעשה ספורטאי מסטרס, אין קשר לרמת ההישגים שלו. אלא יותר בהגדרה כיצד הוא "תופס" את עצמו כספורטאי. ישנם ספורטאים אשר מתחרים ברמות הגבוהות ביותר בעולם ועובדים במשרה כמעט מלאה או חצי מלאה. מצד שני ישנם ספורטאי מסטרס שעובדים כ 3/4 משרה ומתאמנים בעומס ונפח מאוד גבוה, כמעט כמו מקצוענים.

"אלעד, צא מהקופסה !" אני זוכר את האמרה הזאת מהדהדת בראש חזק, כאשר נשאלתי לחוות  את דעתי בנוגע לסוג האימון שצריך לקבל ספורטאי מקצוען במונטריאול שחזר מניתוח בגב. לא חשובה כ"כ הפציעה עצמה (או אפילו הענף), כמו עקרונות האימון שנלמדו במונטריאול קנדה, ומעבר לכך, כיצד לקשר אותה אלינו - מתאמנים, ספורטאי מסטרס ואפילו ספורטאים ברמה עלית.(יש לציין שזה היה רק לאחר שבועיים של שהייה שם, מקווה שמאז כבר "הצלחתי לצאת" ((: )

בנוגע לאותו ספורטאי, 3 אופציות היו לו לחזרה לכושר:

- הקונבנציונאלית : חדר כושר, מכשירים ספציפיים - עבודה זהירה והרמה של העומס בצורה זהירה + עבודה אירובית (ריצה) - שריפת קלוריות.

- ביניים - עבודה אישית בחדר כושר עם מאמן צמוד, הרבה עבודה על משקל גוף/ גומיות, ניתורים, קואורדינציה, זריזות, מהירות, שיווי משקל, עבודה על שרירי ליבה (גב-בטן) ועוד.

ומה היה עוד....? כמובן, היה את אופני הואטים. עבודה עצימה מאוד, אבל שקולה ומבוקרת. מבוקרת בצורה כזאת כך שהעומס אולי גבוה מאוד, אבל גם כאשר העומס גבוה מאוד הוא עדיין : 1. מדיד בצורה מדויקת להפליא  2. בגלל שהעבודה היא על האופניים, אין עומס גדול מדי (משקל גוף) על מבנה השלד + השרירים. ובטח ובטח משיג את כל יתרונות השיטה המופלאה אשר פותחה ע"י פאולו סלדנהה - מוזמנים לקרוא - כאן - https://www.harim.co.il/articles/1439/אימוני-ואטים-בישראל-ברמה-אחרת.htm

מה הקשר אלינו ? (בטח באת כאן לעשות שוב איזה שיווק בלבלבלבבלבל...

מה הקשר אלינו ? אני פוגש הרבה ספורטאים, בעיקר מתחום הטריאתלון ואנשי הברזל, אשר להם שתיים עד שלוש מגבלות משותפות עליהן הם צריכים לעבוד : משקל עודף + טכניקה וקואורדינציה  (לא רק באופניים, אלא גם בריצה ושחייה) + גמישות. מה קורה כשספורטאי (ממוצע) בעל עודף משקל רוצה  לקזז את הזמן שלו בריצת 5 ק"מ מ 32 דקות ל 28 ? נכון, הוא (בדר"כ) יוסיף נפח לריצה כדי "לשרוף שומנים"), הוא ינסה לרוץ יותר מהר, הוא יתחיל להעמיס להעמיס...להעמיס...ולהעמיס... (היתה פעם פרסומת כזאת של איסוזו). ואפילו ירגיש שהוא משתפר (מה שבאמת נכון, באופן חלקי)...עד...נכון, עד שתגיע (די מהר בדר"כ) הפציעה. הוא יושבת ל 2-5 שבועות, בהתאם לחומרת הפציעה, יעלה שוב 3-4 ק"ג במשקל וינסה לחזור חזרה לאחר השיקום באותה הדרך, עם הרבה מוטיווציה, אפילו גדולה הרבה יותר...ומה יקרה ? נכון מאוד, שוב פעם הוא יפצע !!! (אין שכל אין דאגות).

מה אני יכול להמליץ לאותו ספורטאי או ספורטאית ? ראשית, שיטפל בבעיית עודף המשקל שלו באמצעות דיאטה ותזונה נכונה (וישמור על משקל תקין לאורך זמן...מסגרת אמרנו ? יציבות ? שליטה ?. שנית, שיתמקד רק ובעיקר באימוני טכניקה. מעבר לכך, אולי  שיציב לעצמו יעדי מטרה באימוני טכניקה ? ובמידה והוא רוצה "לשרוף שומנים" באמצעות הספורט - כן, יעשה זאת דרך האופניים. ומעבר לכך, שאת אימוני האינטרוולים בריצה (או את 'אימוני האיכות') יעשה גם על האופניים (קרי, הגירויים האנאירוביים יעשו בעוצמה גבוהה, אבל על אופניים, שם הנזק לשריר, לגוף והסכנה מפציעה, נמוכה יחסית מאשר בריצה).

בנוגע לגמישות ? התפרסמו לאחרונה מספר מאמרים אודות כך שמתיחות אינן משמעותיות במניעה של פציעות. אני חושב שבמידה מסוימת המחקר עושה עוול רציני לחשיבותן של תרגילי המתיחות והגמישות (מתי עושים אותם זה כבר שאלה אחרת), אבל גמישות טובה, נותנת מנוף יעיל יותר לשריר ומאפשרת ביצוע טכני טוב יותר, כך שניתן בצורה זו להגביר מהירות / לייצר יותר כוח ובסופו של דבר, גם ....למנוע פציעות.

משהו קטן כקוריוז : מרבית ספורטאי המסטארס נוהגים לשאוב ידע ומידע מ :1. חברים לספורט 2. אינטרנט ופורומים (שני הסעיפים מזינים אחד את השני, בהרבה מאוד טעויות). אישית, בשנים האחרונות הצלחתי ללמוד לא מעט אודות אימון ספורט משני אנשים שלא חיים כלל בישראל. שניהם מקצוענים לשעבר ברכיבת אופניים, אף לא אחד מהם, פרסם אפילו מאמר אחד ! אבל הקילומטרים שרכבו באופניים (ולא רק רכבו...) היא מספיק מכובדת. (אז לאור מה שכתבתי כאן וכמות הפרסומים - אינכם חייבים לקבל את הכול).

במידה ואתם רוצים לרוץ מהר יותר, נפח ריצה לא יעשה אתכם מהירים יותר, עצימות כן, אימוני קצב , שליטה - בהחלט. אבל במידה ואתם עושים זאת עם טכניקה לקוייה, גמישות לא טובה ומשקל עודף, אל תצפו שלא תגיעו לפציעה.

תשארו בריאים ותתאמנו בחוכמה. 

 

-       אימונים אישיים ברמה אחרת - Elad Faltin

http://www.facebook.com/elad.momentum

אופניים, ריצה וטריאתלון

037219176

שלוחה 347
0523-541563. 

[email protected]

Skype - elad12346

Power is useless without Control

פורסם על ידי אלעד פלטין Power-Train @ :3/15/2011 5:53:28 AM
 הבלוגים שלי
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
הוסף בלוג
 הקישורים שלי
 לפורום של הבלוג
קישור
 מועדפים
הוסף למועדפים!
 אני בהרים
כתבות שלי
סקירות המוצרים שלי
סקירות המסלולים שלי
המכירות שלי
תמונות שלי
 התמונות שלי
טיול קטן בפרו (1997)
דרום פרו - ´הפאן אמריקה´ חלק קטן מהכביש שמתחיל באלסקה ומסתיים בארץ האש - ארגנטינ
טיול קטן בפרו (1997)
תגובות לבלוג
ריצה, פציעה, גמישות וטכניקה....מי נגד מי ?
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
תאריךמחבר\תהודעה
 3/4/2011 :23:13 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתי המאירי עם תוכן  גם מסטרס יכולים להשתנות
 4/4/2011 :12:01 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלעד פלטין Power-Train עם תוכן  איתי....


[ ]
לפרסום זה יש: 2 הודעות

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021