הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: שחר שטייף  
בתאריך: 20/4/2003   שעה: 11:43
דרוג:5
מצומת צפית דרך המכתש הקטן לנאות הכיכר שם המסלול
הטרמפיאדה של 'מצומת צפית דרך המכתש הקטן לנאות הכיכר'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
בינוני  אורך המסלול: 50 ק''מ  זמן: 8 שעות רמה
מקורות מים נוף מדהים טיפוס קשה הרכיבה במסלול מסוכנת סינגלים דבל טרקים מסלול לא מעגלי מאפיינים
     עונה: חורף ואביב שעה: מוקדם בבוקר מומלץ
על כביש 25 מדימונה מזרחה. חולפים את מישור ימין כשמימיננו בית החרושת ל"קרמבו". בצומת צפית פונים צפונה לכוון ערד ובצומת הבאה שמאלה לכוון המפעלים. במפעל הראשון שוב שמאלה (בי'ס תעשייתי ומפעל "פריקלאס"). מחנים את הרכבים בחניון שמימין לשער הכניסה למפעל. המקום שמור 24X7. מורידים כמה רכבים לנקודת הסיום במושב נאות הכיכר (המשך בכביש 25 עד צומת הערבה. בצומת הערבה ממשיכים ישר על כביש 90 לכוון צפון מזרח ובערך 7 ק'מ לפני מפעלי ים המלח פונים ימינה לנאות הכיכר ומשאירים את הרכב בסמוך למחסום הצבאי של עין תמר או בתוך אחד מהישובים). איך מגיעים
ממגרש החנייה של מפעל "פריקלאס" חוזרים לכביש 25 ופונים ימינה מערבה תוך טיפוס על האוכף. אחרי ק'מ פונים שמאלה דרומה על כביש צר ואחרי כמה מאות מטרים יורדים מהכביש שמאלה לדרך עפר שמתפתלת בכוון כללי דרום-דרום מזרח. רוכבים במעלה יובלו של נחל צפית כשלושה ק'מ ובמזלג שבילים פונים לערוץ השמאלי וממשיכים בטיפוס תלול (רגלי) על הצלע השמאלית של הערוץ לאוכף המזרחי של הר חצרה. מנקודה זו הדרך עוברת לאורכו של צינור מים תת קרקעי וצריך פשוט לעקוב אחר קוביות הבטון והנשמים. רוכבים דרומה ק'מ וחצי על הכיפה המזרחית של הר חצרה כשלפתע נגלה לעינינו המכתש הקטן בכל הדרו.
זו נקודה מוצלחת לקפה או נשנוש קל וכמובן כמה תמונות להנציח את הנוף הקסום.
מכאן מתחילה ירידה תלולה (מאד!!!) לתוך המכתש. הירידה הולכת ומתלילה וצריך לרדת מהאופניים ולקחת אותם, עקב בצד אגודל, עד לתחתית המכתש. שימו לב!! הירידה אינה מומלצת לבעלי פחד גובה!! מדובר בירידה ארוכה (700 מ') בזווית של 45 מעלות שבסיומה תרגישו כמה שרירים שכבר מזמן לא השתמשתם בהם. ישנם שני מסלולי ירידה - האחד לאורך הצינור, תלול יותר וקצר יותר, השני לאורך סימון שבילים כחול, תלול קצת פחות אבל ארוך יותר.
משהגענו לתחתית המכתש דוהרים דרומה לאורך השביל (סימון שבילים כחול) עד פתח המכתש. מומלץ לעצור מידי פעם ולהתרשם מהחולות הצבעוניים שהמכתש משופע בהם.
יוצאים מהמכתש ברכיבה מזרחה. צוקי הסלע האדירים שמצדדינו והבולדרים הענקיים בערוץ הנחל הם מראה מרהיב וייחודי.
כשלוש מאות מטר אחרי היציאה מהמכתש פונים ימינה, חוצים את ערוץ נחל חצרה ומטפסים דרומה על הסימון האדום. השביל גולש בינות לערוצים שנשפכים לנחל צין. ממשיכים דרומה כשלושה ק'מ ולשמאלנו נגלה נחל צין במלוא הדרו. בסימון ירוק פונים שמאלה וממשיכים בזהירות בסינגל (רכיב ברובו) שגולש על שפת המצוק לתוך הערוץ. בעיקול הנחל יתגלו לעינינו גבי שיש. המים זורמים מרבית חודשי השנה אבל מומלץ להימנע ממגע עם המים שכן הם מכילים שפכים תעשייתיים ממפעלי אורון שבמעלה הנחל. אפשר ורצוי להשאיר את האופניים בסמוך לערוץ ולצאת לסיור רגלי קצר עם הסימון הירוק עד לגבים עצמם.
אחרי ביקור בגבים והפסקת קפה קצרה ממשיכים צפון מזרחה במורד נחל צין כ-8 ק'מ. בתחילה הרכיבה היא בערוץ עצמו ללא סימון ולאחר כ 4.5 ק'מ מתמזגת דרך בסימון כחול משמאל וממשיכה מזרחה בתוך הערוץ.
פינת החמד הבאה היא מדרגת סלע שיוצרת מפל יבש קטן ואחריו קניון צר. בנקודה זו אנו עוקפים את המפל מימין ונפרדים מנחל צין כשאנו מטפסים על השביל הכחול לאורך הצלע הדרומית של הנחל לכוון השלוחה.
עם ההגעה לאוכף (בערך ק'מ מהמפל היבש) נראה לפנינו את המכוניות חולפות בכביש הערבה. חוצים את כביש הערבה בזהירות וממשיכים לכוון מזרח כ-6 ק'מ על סימון שבילים שחור בערוץ נחל אביה.
נחל אביה נשפך לערוץ נחל אמציהו עם קירות החוור המפוסלים. ממשיכים לכוון צפון מזרח בנחל אמציהו על סימון שבילים אדום ולאחר כ-6 ק'מ הנחל חוצה את כביש הגישה לעין תמר בסמוך למחנה הקרוואנים של הפועלים התאילנדים. מכאן רוכבים לאורך הכביש לרכב שהושאר בנקודת הסיום.

דגש חשוב: מים!!! לאורך המסלול אין נקודות מים.
תאור המסלול
הר הנגב, הנגב הצפוני והמערבי איזור
המכתש הקטן, נחל צין מקום
צפון הערבה ומזרח הנגב (14) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
מצומת צפית דרך המכתש הקטן לנאות הכיכר
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
טיול מדהים מאת: חיים
בתאריך: 12/3/2005   שעה: 21:48
הציון הוא חמישה הרים
המסלול המסומן בכחול הרוס, השטפונות "פרקו" אותו, כך שיש להתקדם בו בזהירות.
הירידה הרגלית לא קלה.
מסלול נופי מדהים, אבל צריך לזכור שיש קטעי הליכה לא מעטים עד היציאה מהמכתש.

טיול יפה מאוד. מומלץ! מאת: אילן מושלי
בתאריך: 1/5/2003   שעה: 21:36
הציון הוא חמישה הרים
טיול יפה,מהנה ויחסית לא קשה למרות אורכו.הניווט פשוט.לאלה שרוצים לחסוך את נסיעת הכביש מהמפעלים יש שביל שרץ במקביל למסילת הברזל הנמצאת מערבית למגרש החניה. השביל מגיע לכביש דימונה-ים המלח ויוצא בסמוך לאתר גבעת צפית ממערב.מי שרוצה לקצר טווח ולחנות ליד הבסיס הצבאי מק.578 שישכח מזה. לחברה' שם יש ראש קשה.
הירידה למכתש דרך צינור המים לא קלה ומי שאינו שאהיד על גלגלים שייקח בחשבון 20-30 דקות של ירידה רגלית במנין זמן הרכיבה הכולל.הנוף בתוך המכתש וביציאה ממנו מדהים וכך גם נחל צין אבל קטע הרכיבה המהנה ביותר מתחיל עם חציית כביש הערבה ומעבר בנחלים אביה ואמציהו.מומלץ!

מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
שם קובץ
קבצים אותם שמרו חברי האתר
סוג הסבר הרחבה
קבצים המיוצרים על ידי האתר באופן אוטומטי
machtesh-katan.twl טורבו סידי רישום המסלול בתכנת תור-בו CD

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021