הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: שחר שטייף  
בתאריך: 23/11/2002   שעה: 22:57
דרוג:0
מצומת ערוער דרך המכתשים לכביש הערבה שם המסלול
הטרמפיאדה של 'מצומת ערוער דרך המכתשים לכביש הערבה'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
למתחילים  אורך המסלול: 75 ק"מ - 95 ק"מ  זמן: יומיים רמה
עתיקות נוף מדהים המסלול מתאים למשפחות מסלול לא מעגלי מאפיינים
פק''ל קפה      עונה: חורף שעה: מוקדם בבוקר מומלץ
אני מקווה שעד באר שבע כולם יודעים איך להגיע... בכניסה הצפונית לבאר שבע פונים שמאלה ל"עוקף באר שבע" ונוסעים לאורכו עד הפנייה (שמאלה) לדימונה לכביש 25. נוסעים על כביש 25 כ-15 ק'מ לכוון דימונה עד צומת ערוער ופורקים את האופניים מהרכב מול בית הספר האיזורי מדרום לצומת. ארוחת בוקר קלה וקפה ראשון (שני אם שתיתם בבית לפני היציאה) והרכב ממשיך לכוון מחנה קורס מכ'ים בכביש 224 (ראה מסלול "חלמוניות ירוחם") וממתין לנו שם עם ארוחת 10 מרעננת. איך מגיעים
נפתח בכמה הודעות אדמיניסטרטיביות:
א. חלקו הראשון של המסלול עובר בתוך או בסמוך לשטחי אש צה'ליים. מומלץ לתאם המעבר מראש עם צה'ל או לעקוף את שטחי האש. אפשר לפתור את ה"בעייה" על ידי התחלת המסלול במחנה קורס מכ'ים בכביש 224 כך שהטיול מתחיל למעשה בתואי של מסלול "חלמוניות ירוחם" אלא שבכך מפסידים רכיבה מהנה בשטח מישורי ברובו בנוף (ופודרה) של חוור נגבי.
ב. חלק נכבד מהטיול הוא על כביש. אמנם אלו כבישים עם תנועת רכב דלילה אבל בקטעים אלו מומלץ להיעזר ברכבים מלווים מלפנים ומאחור עם שלטי אזהרה מתאימים. במידה והטיול נעשה בסוף שבוע אזי קטעי הרכיבה על כביש כוונו לשעות אחה'צ של שישי ובוקר שבת, שעות בהן התנועה דלילה יחסית.
ג. זהו טיול שמצריך הרבה לוגיסטיקה מאחר ואינו מעגלי, כולל לינת לילה ומצריך רכבים מלווים. אם יש לכם במשפחה או בין חבריכם רוכב לטנטי שנהנה לדווש (גז-ברקס) בתוך המזגן – מה טוב. אם הנ'ל גם בעל יכולות בישול הרי שמצפות לכם הפסקות מנוחה מהנות. אחד מתפקידיו של הרכב הוא לדאוג לאספקת מים ושוקו סדירה בנקודות המפגש.
ד. המסלול כולל לינה בחניון לילה במכתש הגדול. המקום נטול כיסוי סלולארי (בדקתי אוראנג' וסלקום). בביקור האחרון שלי במקום פגשתי אפעה והרבה זבובים.
ה. המסלול מתאים למשפחות ורכבתי אותו עם ילדים בגיל 9. מומלץ לבדוק את מצב הבלמים – יש בטיול שתי ירידות ארוכות ותובעניות.
ו. מים! מים! ועוד פעם מים! המסלול עובר באזור יבש וללא מקורות מים. צריך להצטייד בלפחות 3 ליטר לנפש על הגלגלים ולהקפיד למלא מהרכב בכל נקודת מפגש. בגלל היובש הזיעה מתנדפת מהר ואין תחושת צמא כמו באיזורי מישור החוף המהבילים.

ןלמסלול עצמו:
תחילת המסלול בצומת ערוער. רוכבים כ-8 ק'מ לכוון דרום-דרום-מערב על דרכי עפר שעוברות בין מאהלי הבדואים באזור ובערוצי נחל יתנן. בשלב מסויים נפגוש מימיננו גדר של מחנה צבאי ונרכב לארכה משמאלה עד למפגש של הדרך עם קו מתח גבוה. הדרך ברובה גבעית במגמת עליה מתונה בנחל יתנן ואחר כך ג'עג'וע מעלה-מטה ביובלי נחל סכר. נ'צ להזדהות – מפגש של דרך העפר עם קו מתח גבוה ושם פונים מעט שמאלה לשטח האש בבקעה שבין הר עוצם להר צבוע ורוכבים לאורך הבקעה עד למפגש עם כביש 224. מי שרוצה להימנע מרכיבה בשטח אש (או שלא קיבל אישור) יכול להמשיך בנחל סכר לכוון צומת הנגב ולעבור את הר צבוע לאורך כביש 224 (יש דרך עפר נוחה מצפון לכביש). חציית ההר לא תהיה קלה לרוכבים הצעירים שבינינו ולכן שווה להתאמץ להשיג אישור מעבר בש'א.
ארוחת 10 וקפה שני בצל השיחים בשולי כביש 224.
חוצים את כביש 224 בזהירות ונוסעים לכוון הבסיס הצבאי שמדרומו בערך קילומטר ופונים שמאלה לערוץ נחל רביבים. המסלול כאן עובר בדיוק על תואי "חלמוניות ירוחם" המפורט כבר באתר הרים. מטפסים במעלה נחל רביבים כ-6 ק'מ, ואחרי הסכר "אוספים מבנה" עם המאחרים והמתקשים בדרדרות החצץ (יהיה נחמד מצידם של המהירים שבינינו לרדת לעזור למאחרים לדחוף את האופניים במעלה הסכר). ארוחת צהריים כבר מחכה לנו בחורשה שעל שפת האגם, וגם צרעות צהובות וזבובים לרוב... המים באגם הם מי שופכין מטוהרים לכן אינם ראוים לשתיה ולרחצה, אבל הם בהחלט נותנים תחושה של נווה מדבר.
אחרי מנוחה הגונה שותים קפה של אחה'צ מוקדם (מאחר ויש רכב צמוד – אפשר להתהדר במקינטה. עם קצת שוקו עמיד יוצא קפוצ'ינו דה-לוקס).
רוכבים כשני ק'מ מזרחה לכוון צומת ירוחם על סמ'ש כחול. חוצים את הכיכר וממשיכים על הכביש לתוך ירוחם. חוצים את העיירה לאורכה לכוון אזור התעשייה וממשיכים על כביש 225 בעליה מתונה של כחמישה ק'מ (מצומת ירוחם) עד המצוק של הר אבנון. תצפית מרהיבה על המכתש הגדול. לבדוק טוב את הבלמים וגולשים על הכביש בלי לדווש כל הדרך עד חניון הלילה שבפתח המזרחי של המכתש.
אם יש זמן ניתן לעשות מעקף של כ-4 ק'מ שיוצא ממש בסוף הקטע התלול של הירידה על הסמ'ש האדום לכוון דרום ולחזור לכוון חניון הלילה על אחת מדרכי העפר שנמתחות לאורכו של נחל חתירה.
בחניון הלילה ממתין לנו כבר הרכב המלווה וזה הרגע הנכון לשלוף את השישיות מהצידנית, לנסות לבנות אוהל (בראש סחרחר) ולהזהר מנחשים. מומלץ לקשור את האופניים בלילה מחשש למבקרים על שתיים. אם יש מספיק אור אפשר לשלוח את הדור הצעיר למלא בקבוקים בחול צבעוני.
הצעות למתכונים לארוחת הערב אפשר למצוא במדור "ספורט ותזונה" באתר הרים. ההצעה שלי (מאחר וזה טיול של לילה אחד בלבד) - להכין את ארוחת ערב שבת מראש בבית, להקפיא את המרק, העוף והאורז, לשים בצידנית, ולהפשיר על גזיה בשטח. זה יוצא תמיד טעים יותר מאשר לוף מתובל בחול. המהדרין מצטיידים במנגל וכמה חתיכות פילה או סינטה ומנסיון זה הולך יופי עם השישיות אבל עשוי לגרום לעצבנות של המעיים למחרת.
אמרתי למחרת? ובכן – למחרת, אחרי כוס קפה מהבילה וכמה חטיפי אנרגיה אורזים את המאהל לרכב ועולים על האופניים. ממשיכים שני ק'מ מזרחה על כביש 225 ויוצאים מהמכתש בשער סלע מרהיב. בצומת T פונים שמאלה לכביש 206 (זהו כביש הגישה למפעלי הפוספטים של נחל צין וצריך להיזהר ממשאיות). ממשיכים שני ק'מ צפונה על הכביש עד לפנייה ימינה לכביש 227 לכוון מעלה עקרבים. ממשיכים מזרחה על כביש 227 כ-4 ק'מ במישור ימין כשמשמאלנו בית החרושת לקרמבו. עליה קצרה על גבעה ואנחנו נשפכים לערוץ נחל מעלה. הנחל, כשמו כן הוא, מטפס במתינות כחמישה ק'מ שהולכים ומתלילים עד שמגיעים למזלג בין הכביש לבין סמ'ש אדום שפונה צפון מזרחה לכוון מעלה עלי. ממשיכים על הסמ'ש האדום כ-3 ק'מ עד למצוק של המכתש הקטן לתצפית וארוחת בוקר (קפה, כמובן!). אחרי ששבענו חוזרים על עקבותינו על הסמ'ש האדום לכביש 227 ובמזלג פונים דרומה על 227 לכוון מעלה עקרבים. מכאן הכביש ממשיך במגמה מעורבת עד מצבת הזיכרון לזכר נרצחי הפיגוע במעלה עקרבים בשנות החמישים. זה המקום לתצפית נוף נוספת, בדיקה של הבלמים, וגלישה במורד מעלה עקרבים. חידה: מי מוצא בדרך צפרדע?
הפסקת שתייה ברוג'ום צפיר בתחתית המעלה ומכאן ממשיכים על כביש 227 עד עין חצבה. בהפסקה אפשר ורצוי לספר על מעלה העקרבים הרומי והבריטי, על רוג'ום צפיר ומצד צפיר וגם על הגיאולוגיה שביומיים האחרונים חווינו ממנה בשפע. בהמשך דרכנו שבעת הק'מ הראשונים במגמה מעורבת בעת שאנו חוצים את ערוציהם של נחל צין ונחל סיף. ממצד סיף ועד חצבה יש עשרה ק'מ של ירידה מתונה וכיפית.
כאן עומדות לפנינו שתי אפשרויות – בהתאם למזג האוויר, העייפות והשעה. האחת: ביקור קצר בעיר אובות ומכאן הביתה.
השניה – שמצריכה עוד 3-4 שעות: אחרי ביקור בעיר אובות וארוחה קלה פונים מערבה עד שפוגשים סמ'ש שחור שנקרא גם "ציר המעיינות". אחרי בערך 4 ק'מ מגיעים לעין זך ומשם ממשיכים דרומה על הסמ'ש השחור 12 ק'מ עד עין שחק. מכאן פונים מזרחה על סמ'ש כחול 4 ק'מ לכוון כביש הערבה ופוגשים את הרכבים עם ארוחת צהריים מאוחרת בחניון "שיטה במדבר". מעמיסים את האופניים על הרכב ונוסעים צפונה לצפיפות ולרעש של מישור החוף.
למי ששם לב – נקודת הסיום של המסלול היא נקודת ההתחלה של המסלול "מעין יהב לבאר מנוחה" שמופיע כבר באתר הרים ואפשר בהחלט לשרשר את שני המסלולים לארבעה ימי רכיבה רצופים או לשני סופי שבוע נפרדים.
תאור המסלול
הר הנגב, הנגב הצפוני והמערבי איזור
מעלה עקרבים מקום
צפון הערבה ומזרח הנגב (14) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
מצומת ערוער דרך המכתשים לכביש הערבה
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
שם קובץ
קבצים אותם שמרו חברי האתר
סוג הסבר הרחבה
קבצים המיוצרים על ידי האתר באופן אוטומטי
aroar to hatzeva.twl טורבו סידי קובץ טור-בו CD של המסלול כולל כל המעקפים והתוספות

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021