הרים - אתר האופניים הגדול בישראל


מסלול טיול


                                       
כתב: Shlomo -  
בתאריך: 30/11/2002   שעה: 08:55
דרוג:5
בין צלמון להררית שם המסלול
הטרמפיאדה של 'בין צלמון להררית'
היכנסו לטרמפיאדה אם ברצונכם לקבל הצעות לרכיבה במסלול זה.
  ,   ,   ,   ,


לחץ כאן לכניסה\יציאה מהטרמפיאדה

הוסף טיול >>
מתקדמים  אורך המסלול: ק''מ 27  זמן: שעות 4 רמה
נוף מדהים טיפוס קשה מסלול מעגלי מאפיינים
     עונה: כל השנה מומלץ
נוסעים בכביש עכו-צפת. יהיה חבל אם גם איך להגיע אליו צריך להסביר.חולפים על פני הכניסות לכרמיאל ממערב למזרח, אחר-כך שזור מימין ורמי משמאל. משמאל כביש העולה לפקיעין ובית ג'אן. אנחנו נוסעים עוד מעט ופונים ימינה, בכביש הנוסע לצלמון ועראבה ולוטם. 2 ק"מ בין מטעי זיתים ואחר-כך המשך נסיעה דרומה בין שני הרים - הכמון מימין והחזון משמאל, ומימיננו ממש ערוץ עמוק של נחל צלמון. 2 ק"מ נוספים, בסה"כ 4 ק"מ מכביש עכו-צפת, ואנו חוצים את אפיק נחל צלמון. שם למטה נעצור ונחנה ברחבה הממתינה לנו. איך מגיעים
כללי:
המסלול המוצג או חלקיו לא הוזכר בשום פורום ופרסום שראיתי עד כה, וזה לבד שווה עיון. במסלול יש שילוב מעניין של מדרונות ועליות, של רכיבת כביש מהירה בצד דיווש טכני, של נופי בקעת סכנין ורכס הרי יטבת (כך זה במפה ועליכם להמשיך ולקרוא כדי ללמוד לראשונה, כמוני, שזה שם רכס ההרים הגובל את בקעת בית-נטופה מצפון), של כפרי מיעוטים והתיישבות חדשה וייחודית (כפר המודטים בהררית), של מבדד נזירים חצוב בסלע ומעבר ומעל הכל, של נקודת תצפית מדהימה לארבעה רוחות, אולי הכי יפה בארץ.
למדנו לדעת פעם נוספת: בכל מקום שיכול להגיע סובארו 83, יכולים להגיע גם אופניים. ואם לא במו עינינו ראינו, לא היינו מאמינים.
הצטרפו אלי לרכיבה במסלול יפה זה יפה הבלתי נלאית מנהריה, שלמה מחיפה – שבועיים קודם שריסק את מפרק יד ימינו בירידה ביער ביריה, משה מהקריות ואלי גם משם.

תחילת המסלול.

קטע מס' 1. מרחק: 2.5 – 3.0 ק"מ. כיוון כללי: דרום/דרום-מזרח. כללית: ירידה בצמוד לנחל צלמון.
סמ"ש כחול יהיה ידידנו הנאמן לפרק זה. נצא לדרך והנחל משמאלנו. תחילת השביל מעט אנונימית, נוסעת במסלול צר ואפילו חוצה בחוסר נימוס חצר של בית. רכיבה של 500 מטר תביא אותנו לחציית הנחל ימינה ומיד עלייה בכביש אספלט לתוך הכפר צלמון, הוא סלמה הבידואית. ישוב זה נוסד בשנות השבעים, כפתרון עירוני לבדואים משבט סועאד שהיו פזורים בגליל והיוו אבן נגף לביצוע תוכנית המיצפים (אכן כן, גם שם היה אריק שרון). התוכנית נתקלה בהתנגדות הבדואים שסירבו לשבת במקום, כביכול בגלל שמו "מקברת אל-נוואר" (קברות הצוענים), ולמעשה בגלל הרצון לשמור על חלקות האדמה עליהן השתלטו. חלק גדול מהתושבים משרת בכוחות הבטחון. לאחרונה התפרסם הישוב שלא בטובתו כאשר בן הכפר, עומר סועאד, היה אחד משלושת החטופים באוקטובר 2000 בהר דב.
הכפר פרוס לאורך השלוחה הצרה שאנו רוכבים בה לדרום-מזרח. גם אם נאבד את הסימון, עלינו לשאוף לרכב בכביש בצד ימין של השלוחה, עד שנעזוב את הבתים ונטפס על גבעה ועליה חירבת צלמון. משמאלנו כאמור נחל צלמון ומימיננו נחל כמון, המנקז את חלקה המזרחי של בקעת חלזון, הידועה יותר בכינויה הקדום "שטח 9".
נמשיך עוד באותו כיוון, נעבור ירידה טכנית חזקה ונגיע עד מה שנראה כמו גשר קדום ובעצם הוא אמת מים מעל נחל צלמון, כנראה מהתקופה התורכית. זהירות, לא לפקשש דרך מסומנת סמ"ש שחור הפונה ימינה.

קטע מספר 2. מרחק: 2.0 ק"מ. כיוון כללי דרום. כללית:. עלייה בין מטעי זית לדיר-חנא.
פנינו דרומה. נסיעה קצרה במישור ואחר-כך עלייה המעמידה היום לראשונה את שרירינו במבחן. אל תזוח דעתנו, זהו רק המתאבן למה שעומד לקרות לנו שעה קלה מאוחר יותר. הדרך טובה ומטפסת, עד למזלג דרכים. עברנו בדרך זו עד כאן כ 1.2 ק"מ והראשונים ינוחו וימתינו למפגרים. בינתיים אפשר להביט מזרחה ולראות את אגם צלמון, מאגר אופרטיבי למי המוביל הארצי, עד אליו זורמים המים בתעלה פתוחה מהכנרת וממנו, בצינור סגור דרך הר עילבון, שוב לתעלה בבקעת בית-נטופה. סוף פרק השכלה. ממשיכים בדרך השמאלית שכרבות מדרכי הגליל, ראשיתה בין הררי פסולת בניין והמשכה נקי ויפהפה. אוטוטו אנחנו בדיר-חנא ולפתע מתעתע השטח במפה והשביל המסומן נקטע במבנה גדול וחדש. אלי חושב שזה מרכז קהילתי, אני חושב שזה בית-ספר, או שחשבנו הפוך, והדרך איננה. אנו מעדיפים לעקוף את המבנה מימין (מצפון) ולמרבה השמחה, גם סימון השבילים השחור נמצא שם, שוקד לנווט דרכנו בין רחובות הכפר, עד למוצאו בכביש דיר-חנא – ערבה. אנו פונים ימינה, מערבה.

קטע מספר 3. מרחק: 2.0 ק"מ. כיוון כללי: דרום. כללית: עלייה מדיר-חנא להר נטופה.
מבט מרפרף על המפה מגלה שהפרש הגבהים עליו מוטל עלינו לגשר בקטע דרך זה מנוגד לחוקי הפיסיקה, משהו כמו 300 מטר. בתום העלייה ניווכח שלספקות שלנו אמנם היתה הצדקה וההסבר לתהליך שבראשיתו היינו למטה ועכשיו אנחנו למעלה אינו מוזכר בספרות המדעית. ואחרי ההפחדות, לעצם העניין:
אחרי שפנינו בכביש, אפשר לנסוע איתו מרחק של בערך 500 מטר מערבה, עד פנייה שמאלה בדרך מסומנת בסמ"ש שחור. למסרבים לנסוע בכביש, ובצדק, מוצע לרדת מהכביש שמאלה מייד אחרי הגיענו אליו, ולקצר במישור דרך מטע הזיתים. מגיעים לכביש צר ופונים שמאלה ומייד תחילת העלייה. הקפידו לנסוע לאט ולא לבזבז את כוח השרירים שיידרשו למאמץ רב גם בהמשך. כיוון הכביש – דרום-מזרח, ואחרי כ 500 מטר יביא אותנו למעיין בנוי ונחמד הקרוי עין-נג'מיה. קחו אוויר. העלייה ממשיכה ועכשיו פניה דרומה, והאספלט מפנה מקום לדרך עפר. עוד 200 מטר ומשמאל יוצאת דרך חביבה ומישורית. נפשנו יוצאת אליה, אבל היא פעמיה לעילבון ואנחנו היום אל הפסגה.
העלייה מעכשיו גם קשה וגם טכנית, וחלק מאיתנו חוטא מדי פעם בהתניידות רגלית. לא בטוח מה יותר מהיר. אלי ומשה בראש, לא מוותרים על הדיווש. עוד מעט יעצרו בצומת רבת אפשרויות, תוהים לגבי ההמשך. עכשיו ככה: נכנסנו לשטח רב בוסתנים, ובאמת דרכים רבות בו. אנו רוצים להגיע אל הפסגה, מיד יובן מדוע, והדרך שבחרנו אמנם הובילה אותנו לשם. אין זה מונע מכם לנוע בדרך אחרת, ובלבד שתגיעו גם אתם ליעד. אנחנו העדפנו להמשיך ישר למעלה בדרך התלולה ביותר, ולא לפנות לימין או שמאל. בתחילה קשה ואחרי כן סביר. מרחק של כ 250 מטר יביא אותנו לדרך הפונה ימינה, ואנו ניקח אותה. בתחילה נסיעה מישורית, אולי 200 מטר, ואחר-כך הטייה לשמאל ועלייה וספקות גדולים בלב האם אנחנו בסדר עם המסלול... והגענו.
שמעתם מעודכם על המבדד הנזירי בהר נטופה? מאז שאתם שמעתם ואחרים כמותכם, המקום כבר אינו מבדד אלא מסאן: רבים באים לבקר את המקום בשביל קצר היוצא מהישוב הסמוך הררית. בסלע הגיר הלבן חצובה היתה מערה טבעית גדולה. נזירים נוצרים בחרו להם את המקום למשכן. את המערה השאירו וסביבה בנו כנסיונת רבת-השראה ומגדל וצלב בראשה. לרבים יזכיר המבנה את סגנונו של האדריכל הספרדי גאודי. איש לא המתין לנו אבל השער היה פתוח ואנו נכנסנו והתרשמנו והתפעלנו. אם איני טועה אין המקום פתוח בשבתות. ראו הוזהרתם!
ממשיכים. מכאן פתוחות בפנינו שתי אפשרויות: האחת להמשיך בדיווש בשביל השחור שיקח אותנו במסלול היקפי סביב הררית ויפגישנו אי-שם בהמשך בכביש של רכס יטבת. אנו בחרנו באפשרות שנייה, דרך הישוב עצמו.

קטע מספר 4. מרחק: כ 4.0 ק"מ. כיוון כללי: מערב – דרום/מערב. כללית: נעלה להררית וממנה נרד בכביש עד צומת הכביש לעראבה.
מהמבדד יצאנו בדרך עפר הנעה ועוטפת את הפסגה מצפון ואחר-כך מערב. כל-כולו אולי 1 ק"מ.הישוב הררית לפנינו ואם לא מצאתם את הדרך המתוארת פשוט תחתרו לכיוון בתיו המזרחיים – גם משום שתפגשו כך את הדרך, גם כי הגדר בינתיים פתוחה ואין בעייה להכנס פנימה.
כאן תבינו אולי מדוע להעדיף מסלול זה: הררית יושבת בפסגת העולם, כך ממש, והמבט הפנורמי לכל ארבעת הרוחות הוא יחיד במינו. אנו התברכנו גם במזג אוויר בהיר וראות מדהימה, והלוואי ותזכו לכך גם אתם. הישוב הררית הוא מקום ריכוז למודטים בישראל: חלקם גרים בו ואחרים באים אליו למפגשים וסמינרים וגם סתם נופש רוחני בצימרים. אפילו תעברו במהירות דרך הישוב, עד לשער הכניסה/יציאה אליו, לא תוכלו שלא לחוש באווירה המיוחדת. זה המקום לשחרר את הבלמים וליהנות מירידה מהירה ומכוייפת, כמעט ללא מכוניות ועם סיבובים ועקומות מכובדים, ועדיין עם מבט נרגש לנוף. נחלוף משמאלנו על הכניסה לישוב יחד (כן כן, "יחד" זה שם הקבוץ, משכן למודטים אף הוא) ואחריו משמאל אבטליון היותר ותיק. כאן גרה הסופרת גבריאלה אביגור-רותם, מי שכתבה את רב-המכר (ולדעתי הצנועה, רב-מכר בצדק רב) "חמסין וציפורים משוגעות". עוד קצת והגענו. איך יודעים? כביש מימין ומשמאל וקדימה ובקיצור – צומת. וגם המקום הכי נמוך בכביש שממנו והלאה מתחילה עלייה. פונים ימינה במורד לכיוון עראבה שמצפון וממתינים לתחילת ההוראות לקטע הבא.

קטע מספר 5. מרחק: כ 5.0 ק"מ. כיוון כללי: צפון-מערב.. כללית: נסיעה בין גבעות ועצי זית, עד סכנין.
הזכרנו את עראבה שלפנינו, את סכנין אליה נגיע עוד מעט, ואת דיר-חנא ממנה באנו. השילוש הקדוש. שלושה כפרים ערביים שנודעו בשנים שלאחר קום המדינה כמקום בו לא תדרוך כף רגל יהודית. אפילו יחידות צבאיות לא עברו את האזור בבטחה. יום האדמה במרץ 1976 בו נהרגו 4 תושבי סכנין במהומות, היה אירוע טראומטי ממנו ואילך השתנו הדברים: השטחים שהופקעו לאימוני הצבא שבו לרשות הכפרים, קמו מיצפים יהודיים ובעקבותם התפתח האזור ללא הכר. רמת החיים של הישובים הערבים עלתה ועד מהומות אוקטובר 2000 היה האזור שקט ובטוח. גם בעת כתיבת שורות אלה, שנתיים מאוחר יותר, אין בעייה בקיום טיולים באזור.
ולאחר מבול ההסברים לטיול עצמו. מעט אחרי שפנינו בכביש לעראבה נזהה פנייה שמאלה וסמ"ש ירוק. נכנס בו ונרכב בדרך בין מטעי זיתים, מימיננו עראבה ומשמאלנו הר אחים. אחרי 1.5 ק"מ נחצה דרך, מכאן יהפוך סימון השבילים לשחור. עוד 1.2 ק"מ, רוב רובם ירידה בדרך סלולה היטב, עד מקום שהדרך השחורה נפרדת מאיתנו ומטפסת שמאלה, ואנו ממשיכים בדרך סמ"ש כחול. בין שתי גבעות ופנינו צפונה, נפגוש אחרי 300 מטר נוספים את עין מורסן. בריכת מים בנויה גדולה צמודה לקיר סלע והמים מזוהמים. במקום מתבצעות עבודות שיקום תמוהות, אלא אם מתכוון מישהו להקים כאן אתר תיירות.
נמשיך. בתיה הקיצוניים של העיר סכנין כבר לפנינו ואנו רוכבים אל מרכזה בכיוון כללי צפון-מערב, מלווים במשמר ראש של ילדי השכונה על אופניהם שלהם. המרחק מעין מורסן ועד הכביש הראשי סכנין-עראבה – בערך 1.2 ק"מ. חוצים את הככר ישר צפונה, ובזהירות רבה כי הכביש סואן ואין אלוהים.

קטע מספר 6 ואחרון. מרחק: כ – 8.5 ק"מ, ואל תתפסו אותי במילה. כיוון כללי – צפון-מזרח. כללית: נסיעה ב"שטח 9" מסכנין דרך בקעת חלזון לצלמון.
חצינו את הכביש ואנו נוסעים בכביש ראשי הנע בחלק הנמוך של הישוב לכיוון אזור התעשייה בצפון-מערב הישוב. עוד מעט יופיע סימון שבילים שחור. בינתיים תסמכו על החושים ואל תפנו לדרכים צדדיות. משמאל תראו ערימת פסולת גדולה. אל תפנו והמשיכו בכיוון בו התחלתם. עוד גבוה יותר משמאל תראו את קיבוץ? אשבל ומעליו מסתתר המצפה אשחר. משמאלנו זיתים. נעבור כ 3.0 ק"מ מהכביש עד שנגיע לנחל חלזון. במקום זה הוא עדיין זרזיף ללא מים המנקז את בקעת חלזון בה אנו נעים עתה, ורק בהמשך, בהכנסו לערוץ המתמשך מדרום לכרמיאל הוא הופך ראוי לשם "נחל". לפנינו עתה מצפון הרכס הגבוה של הר כמון ומשמאלו על גבעה שטוחה הישוב מעלה צביה. על רכס אחד דרומה הוא הר חלזון נמצא קיבוץ לוטם. אנו מתכווננים לבקעה שבין שני הרכסים, נעים לאורך הנחל המנקז אותה וקרוי נחל... אופס, לא שמנו לב וחצינו את קו פרשת המים הארצי: עלינו בנחל חלזון המושך מימיו לים תיכון ולפתע החלנו יורדים בנחל קצח הזורם לכנרת. ואם לא היינו יודעים זאת לא היינו חשים דבר, השטח כולו מישורי. זכורה לכם עדיין חציית החלזון? אחרי 1.0 ק"מ נוספים אנו חוצים כביש למעלה-צביה הנע מדרום לצפון. עוד 3.0 ק"מ רכיבה בדרך עפר טובה הנעה לאורך הערוץ בשטחים חקלאים לכיוון צפון-מערב ואנו כבר בתוך הישוב צלמון, אותו עזבנו לפני שלוש-ארבע שעות.

המכוניות למרבה השמחה במקום. אפשר להעמיס עצמנו ולחזור הביתה.
תאור המסלול
הגליל המערבי והגליל התחתון איזור
הגליל העליון (2) מפת ס"ש

יש לקרוא את תנאי השימוש לפני השימוש במערכת.

 
בין צלמון להררית
המלצות ודרוגים
 הוספת הצעה\ביקורת 
מפה ? מה עם מפה ? איך אפשר לנווט ללא מפה ? מאת: קובי כהן
בתאריך: 22/12/2005   שעה: 20:53
הציון הוא חמישה הרים
אודה על משלוח מפה למסלול זה לכתובת המייל שלי.
אגב, איזה קובץ זה twl.* ?

אכן אביגור-רותם היא שכנתינו מאת: אבטליוני
בתאריך: 28/2/2003   שעה: 12:26
הציון הוא חמישה הרים
אכן ספרה הוא ספר מופת.
ולא צריך להגיע אלינו כדי לרכוש אותו. יש בכל חנות ספרים. אלינו תגיעו בגלל הנוף והשלווה

שם גרה הסופרת הנהדרת גבריאלה אביגור-רותם מאת: אחד מאבטליון
בתאריך: 26/2/2003   שעה: 15:22
הציון הוא חמישה הרים
שהיא אכן סופרת נהדרת. וספרה "חמסין וציפורים משוגעות" הוא יצירת מופת. אבל גם קודמו "מוצרט לא היה יהודי" נהדר.
והיא גם הקימה בישוב ספריה למופת.
והיא סתם אשה נהדרת.
ויש גם בית-בד בישוב.
ואוקטפוס - שמיצרים רהוט סטייליסטי עפ"י הזמנה.
והנוף מהישוב הוא היפה בארץ. תבואו עכשיו ותראו איך בקעת בית נטופה כשמה כן היא. נוטפת. מה זה נוטפת -אגם.
וגם מתוכננת שכונה חדשה ומשפחות מוזמנות להצטרף.

למה סימן שאלה בקיבוץ אשבל? זה הכי קיבוץ שיש! מאת: גיל
בתאריך: 22/1/2003   שעה: 16:27
הציון הוא חמישה הרים
קיבוץ ייחודי ולפעילות חינוכית משימתית.

מה עם איזו מפה בשביל החבר'ה? מאת: אבי
בתאריך: 30/11/2002   שעה: 14:07
הציון הוא חמישה הרים

מסלול - קבצי המסלול
חשוב: אין הנהלת האתר אחראית לתכני המסלולים ולתכני הקבצים המצורפים!
בהורדת קבצים מהרשת מומלץ להשתמש בתוכנת אנטי וירוס!
 הוספת קובץ 
שם קובץ
קבצים אותם שמרו חברי האתר
סוג הסבר הרחבה
קבצים המיוצרים על ידי האתר באופן אוטומטי
tzalmon-hararit.twl טורבו סידי map of the tour

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
tzalmon-hararit.twl טורבו סידי map of the tour by gil_wa

Maps

Earth

אוזי אקספלורר
OZI.PLT
 
המפות במדור זה הופקו באמצעות טורבו CD 4.0.
התוכנה להכנת טיולי שטח
ובאדיבות

www.locationet.com


––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021