הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טור אישי
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

''במקרה של תאונה קטלנית, אני מתחנן בפני הצופים לא לרחם עלי. אני איש עני, יתום מגיל אחת עשרה, וסבלתי רבות. המוות אינו מאיים עלי כלל. הניסיון לשבור את השיא הוא הדרך שלי להביע את עצמי. אם הרופאים לא יוכלו עוד לעזור לי, קברו אותי בבקשה לצד הדרך, במקום שבו נפלתי.'' - רוכב האופניים ז'וזה מייפרה, בפתק שנשא בכיסו כשניסה לקבוע שיא מהירות עולמי בשנת 1962.
קרדיט: מתוך עבודתו של נאור פרץ
הועלה על-ידי: 
אלעד פלטין Power-Train לאתר של אלעד פלטין Power-Train
29/1/2010, 13:05
RogerPingeon
                

   

 רוכבי אופניים הם אנשים מלאים תקווה. 
 
 אפשר לראות אותה בעיניהם בתחילת מרוץ, במבט הנוצץ שאומר "אולי היום". אפשר לראות אותה גם בנינוחות האריסטוקרטית שבה הם מוליכים את האופניים שלהם אל קו הזינוק, כאילו הם מובילים סוסים- וזהו אולי החלק הכי מלא תקווה, כי בעיקרון אף אחד מהם לא מגיע מרקע שיש בו שמץ של אריסטוקרטיה.
את אותו המקום שמילא פעם ספורט האגרוף באמריקה, ממלאת הרכיבה על אופניים זה זמן רב בקרב נערים עניים באירופה- אבן שואבת ליתומים ולנערי חווה, לצעירים קשוחי העיניים שלהם יש הכי פחות מה להפסיד והכי הרבה מה להוכיח. בחורים מעיירות קטנות שעבדו בפרך במשך השבוע ובילו כל יום ראשון על דרגשי תפילה מעץ.
מצבת הזוכים בטור דה פראנס היא כרוניקה של מפלטים מוצלחים: צ'רלי גול- קצב. פרדריקו בהמונטס – ירקן.
Luis Ocaña – נגר. רוג'ה פניון – שרברב. ברנאר הינו- נער חווה. מיגל אינדוראין – נער חווה.
ארמסטרונג ואולריך ננטשו על ידי אבותיהם בגיל צעיר, פרט ביוגרפי שנראה כה מובן מאליו עד שאין טעם להזכיר אותו. השמועה אומרת שאביו של ז'אק אנקטיל נהג להכות אותו.
Maurice Garinשניצח בטור דה פראנס הראשון ב- 1903, היה מנקה ארובות שהוריו, לפי האגדה, ויתרו עליו תמורת כיכר גבינה.
(
קויל, דניאל. מלחמתו של לאנס ארמסטרונג. הוצאת מטר 2006. ע"מ: 27).
 
בסקירה הבאה שנעשית אצל מספר רוכבים נבחרים מענף הרכיבה המקצועני באופני הכביש, שנבחרו בעבודתי זו משום שהגיעו להישגים מכובדים ביותר בענף.
מעיון בקורות חייהם של רוכבים מובילים אלו נמצא מכנה משותף ברקע הסוציואקונומי ממנו הגיעו הרוכבים. ישנם מספר מאפיינים שחוזרים אצל רוב הרוכבים, ביניהם:

# מקום מגורים ותנאי מחיה.

# מצב כלכלי(בעיקר חברי מעמד הפועלים שעסקו בעבודת כפיים).

# חסך הורי: *משפחה חד הורית.
                  *אלימות במשפחה.
                   *חוסר מעורבות ותמיכה של ההורים.
 
לכאורה היינו חושבים שמה שמאפיין את העוסקים בתחום זה הוא שהם באים מחתך סוציואקונומי גבוה, מכיוון שזהו ענף ספורט יקר שמצריך ביגוד, אימונים, חלפים ואופניים יקרות מאוד, ולא ענף עממי כמו כדורגל או כדורסל שמחיר הכפפות שלי עלו כמו הכדורסל הכי יקר.
כשמביטים ברוכבים המקצוענים מגלים נתון מפתיע, לפיו דווקא הרוכבים המקצוענים המצליחים ביותר הרקע הסוציואקונומי שלהם נמוך ביותר והם סבלו בילדותם מאלימות ובעיות במשפחה.
ד"ר איציק בן מלך (2007) טוען שע"פ סקרים שנערכו בשנים האחרונות, גילו ש 86% מהספורטאים האולימפים הגיעו מבית עם רקע סוציואקונומי נמוך. בשיחה שנערכה עימו הוא מדגיש שכנראה דווקא משם מגיעה המוטיבציה הגבוה שלהם. הוא נותן דוגמא מענף הגולף בו הספורטאים המובילים התחילו בעבר כשוליות שסחבו את החפצים ושק המחבטים של אליליהם ואף רצו כדי לאסוף את הכדורים שלהם.
 
לאחר נפילת החומה התחילו להגיע למערב אירופה רוכבים רבים ממזרח אירופה שיצאו לחופש והציגו אופי רכיבה חדש למערב. רוכבים אלו נקראים הג'לובים מהגוש המזרחי מכיוון שהם נחשבים לרוכבים הקשוחים ביותר. הם נבחרו בילדותם לאחר שטבלאות הגדילה ועצמות הירך שלהם נבחנו בשבע עיניים על ידי מומחים מטעם המדינה- כך נבחר "הילד האידיאלי". הילדים נשלחו לפנמיות של בתי הספר השונים ברחבי האימפריה הסובייטית.
אתה זורק קרטון ביצים על הקיר ושומר את אלה שלא נשברות- זוהי פילוסופיית האימון הסובייטי!
החיים בפנמיות התבססו על מרכיב פשוט מאוד: אימון ב- 6:00 בבקר על אופניים עתיקים במשקל 20 ק"ג. המאמנים הכריחו את הילדים להתחרות על פני 150 ק"מ בשביל פרס שכלל קופסת שימורי פירות ו-200 גרם חמאה. ומאוחר יותר בשביל שוחד שכלל- דירה פחות עלובה בשביל המשפחה..

Maurice Garin
Maurice Garin

bernard hino
bernard hino

Luis Ocaña
Luis Ocaña
החומר הכתוב נלקח כחלק מעבודתו של נאור פרץ במסגרת הגשת עבודה סמינרית, במסגרת סיום לימודיו התיכוניים.
בכתבות הבאות, נביא את סיפורם של רוכבי כביש מפורסמים אחרים.

Federico Martín Bahamontes
Federico Martín Bahamontes

קרדיט: מתוך עבודתו של נאור פרץ
 
 שביל ישראל באופניים...
שביל ישראל באופניים מסע אישי של איש הייטק לשעבר במהלך חודש אוקטובר 2009 להמשך
 מסתבר שברכיבה זה לא ''רק ברגליים''......
מסתבר שברכיבה זה לא ''רק ברגליים''... לא סתם לאורך כל השנים הרוכבים הטובים ביותר הגיעו מכפרים נידחים ולא ידועים, בהם כל עתידו של הנער טמון ביכולותיו וכישרונו''. לכן כנראה שגם כאן אצלנו הישועה תגיע דווקא מאותם ישובים קטנים בצפון, בהם אין לאותם הנער להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של אלעד פלטין Power-Train...
 לתצוגת פורום
היבטים סוציו אקונומיים אצל רוכבי אופניים מקצועיים
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 29/1/2010 :13:38 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אלעד פלטין --Momentum-- ללא תוכן  הכתבה, היא פרק ראשון בסדרה של 3 כתבות


[ ]
לפרסום זה יש: 1 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 17    דרוג כללי: 3.58

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021