הרים - אתר האופניים הגדול בישראל

כתבות > מדור טכני
עד כמה החום משפיע על הרכיבה שלך?

   לא רוכב/ת ביולי אוגוסט!
   רוכב/ת בשעות הערב המאוחרות
   רק עם זריחת החמה
   החום לא עוצר אותי
 
 

בכתבה זו מפורטים הבולמים החדשים והמוצרים הנלווים המשווקים בישראל
מאת:  רונן צור לאתר של רונן צור
22/12/2002, 14:18

                

   

 בולמים חדשים בשוק 
מאניטו בלאק: סדרת מזלגות האנדורו של מאניטו, ניחנים
בקשיחות מרבית, הודות לקשת חיזוק אחורית שלפי מאניטו משפרת משמעותית את רמת
הקשיחות, וצינורות פנימיים בקוטר 30 מ"מ. בסדרה זו 5 דגמים:

Manitou black
Manitou black


Black Comp: עובד על קפיץ שמן. בעל שינוי מהלך מהיר בין 80 ל100 מ"מ. שיכוך החזרה, ועומס התחלתי. סטירר מפלדה, כתר רגיל ושיטת שיכוךFluid Flow . משקל 1907 גרם. מיועד לרכיבת שבילים אגרסיבית.
Black Elite 80-100: עובד על קפיץ שמן. בעל שינוי מהלך מהיר בין 80 ל100 מ"מ. שיכוך החזרה, שיכוך כיווץ, ועומס התחלתי. סטירר מאלומיניום, כתר משונן ושיטת שיכוך TPC. משקל 1861 גרם. מיועד לרכיבת שבילים אגרסיבית.
Black Elite 100-120: עובד על קפיץ שמן. בעל שינוי מהלך מהיר בין 100 ל120 מ"מ. שיכוך החזרה, שיכוך כיווץ, ועומס התחלתי. סטירר מאלומיניום, כתר משונן ושיטת שיכוך TPC. משקל 1907 גרם. מיועד לרכיבת שבילים אגרסיבית, ופרירייד רך.
Black Elite Air: עובד על קפיץ אוויר. 80 מ"מ. שיכוך החזרה, שיכוך כיווץ, ועומס התחלתי (אוויר). סטירר מאלומיניום, כתר משונן, ושיטת שיכוך TPC. משקל 1453 גרם. מיועד לרכיבה תחרותית ורכיבת שבילים.
Black Super Air: עובד על קפיץ אוויר. בעל שינוי מהלך מהיר בין 100 ל120 מ"מ. שיכוך החזרה, נעילה, ועומס התחלתי (אוויר). סטירר מאלומיניום, כתר משונן, ושיטת שיכוך TPC. משקל 1752 גרם. מיועד לרכיבת שבילים רגועה עד אגרסיבית.

מאניטו סקיירב: סדרת מזלגות הXC החדשים שבאה כחלופה למזלגות הMars. הסקיירב קשיח יותר מהמארס ב25% הודות לקשת חיזוק הפוכה. הסקיירב אמור לשלב את הטוב שבין משקל נמוך לקשיחות מצויינת. בסדרה זו שלושה דגמים:

Manitou Skareb Super
Manitou Skareb Super


Skaerb Comp: עובד על קפיץ שמן. מהלך קבוע של 80 מ"מ. שיכוך החזרה, ושיכוך כיווץ. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוך TPC. משקל 1542 גרם.
Skareb Elite: עובד על קפיץ אוויר. מהלך קבוע של 80 מ"מ. שיכוך החזרה, ושיכוך כיווץ. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוך TPC. משקל 1451 גרם
Skareb Super: עובד על קפיץ אוויר. מהלך קבוע של 80 מ"מ. שיכוך החזרה, נעילה, ושיכוך כיווץ. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוך TPC. משקל 1361 גרם

מאניטו שרמן : סדרת מזלגות הפרירייד החדשים של מאניטו, ניחנים בקשיחות צידית מעולה, הודות לקשת חיזוק אחורית שלפי מאניטו משפרת משמעותית את רמת הקשיחות, צינורות פנימיים בקוטר 32 מ"מ, וגולת הכותרת, סטירר רחב מהרגיל בחלק מהדגמים. בסדרה זו 4 דגמים שמיועדים אך ורק למעצורי דיסק:

Manitou sherman
Manitou sherman


Sherman Flick: עובד על קפיץ שמן. בעל שינוי מהלך מהיר בין 110 ל 130 מ"מ. שיכוך החזרה, ושיכוך כיווץ. סטירר מפלדה ברוחב 1.125", כתר רגיל, ושיטת שיכוך TPC. משקל 2313 גרם. מיועד לרכיבת פרירייד.
Sherman Firefly: גרסה קלה ומשופרת של הFlick. עובד על קפיץ שמן (קפיץ מטיטניום). בעל שינוי מהלך מהיר בין 110 ל130 מ"מ. שיכוך החזרה, ושיכוך כיווץ. סטירר מאלומיניום ברוחב 1.125" או 1.5", כתר משונן, ושיטת שיכוךTPC+ . משקל 2087 גרם. מיועד לרכיבת פרירייד. דגם ה1.5" אינו מתאים לכל אופניים ודורש שלדה, הד סט, וסטם מיוחדים.
Sherman Breakout: עובד על קפיץ שמן. בעל שינוי מהלך מהיר בין 132 ל152 מ"מ. שיכוך החזרה, ושיכוך כיווץ. סטירר מאלומיניום ברוחב 1.5", כתר משונן, ושיטת שיכוך TPC+משקל 2449 גרם. מיועד לרכיבת פרירייד אגרסיבית. מזלג זה אינו מתאים לכל אופניים ודורש שלדה, הד סט, וסטם מיוחדים.
Sherman Slider: מזלג Triple-Clamp. עובד על קפיץ שמן ומספק מהלך של 152 מ"מ. שיכוך החזרה, ושיכוך כיווץ. סטירר מאלומיניום ברוחב 1.125", כתרים רגילים, ושיטת שיכוך TPC+. משקל 2858 גרם. מיועד לרכיבת פרירייד אגרסיבית.

רוקשוקס דיוק : סדרת מזלגות בולמי אוויר, שמתאימים לרכיבת שבילים ותחרויות. הבולמים ניחנים בקשיחות צידית טובה הודות לצינורות פנימיים בקוטר 30 מ"מ, משקל קל ומחיר מצוין. בסדרה זו 4 דגמים:

Duke SL UTurn
Duke SL UTurn


Duke C: עובד על קפיץ אוויר. מהלך 80 מ"מ. עומס התחלתי (אוויר). סטירר מפלדה, ושיטת שיכוך HC2. משקל 1610 גרם.
Duke XC: עובד על קפיץ אוויר. מהלך 80 או 100 מ"מ (כיוון מהלך פנימי). עומס התחלתי (אוויר), שיכוך החזרה. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוךHC2 . משקל 1580 גרם.
Duke SL: עובד על קפיץ אוויר. מהלך 80 מ"מ. עומס התחלתי (אוויר), שיכוך החזרה. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוךPure Delite . משקל 1660 גרם.
Duke Race: עובד על קפיץ אוויר. מהלך 80 או 100 מ"מ (אפשרות בחירה במעמד הקנייה). עומס התחלתי (אוויר), שיכוך החזרה, Climb It Control, אפשרות לנעילת כיווץ מהכידון בתוספת תשלום. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוךPure. משקל 1660 גרם.

Fox Forx
Duke Race


רוקשוקס דיוק U-Turn: סדרת מזלגות חדשים מבית רוקשוקס, המיועדים לכל התנאים. לכל הדגמים קשיחות צידית טובה, הודות לצינורות פנימיים בקוטר 30 מ"מ (תוצרת ענק המתכות Easton), ועליהם מסומן המהלך שבו הרוכב נמצא. לכל הדגמים כיוון מהלך חיצוני U-Turn מ63 מ"מ ועד 108 מ"מ. הודות לכיוון המהלך הזה, הרוכב יכול לשנות עם המהלך גם את הגיאומטריה, ולהכין את אופניו לסגנון הרכיבה שלו. רכיבת XC? 63-80 מ"מ. רכיבת שבילים רגועה? 80-100 מ"מ. פרירייד רך? 108 מ"מ. כולם עובדים על קפיץ שמן, ודגם הSL מצייד בשיטת שיכוך Pure Delite.. Pure Delite זה המצאה גאונית של רוקשוקס: בחלק העליון של הצינורות (בצינור הימני בלבד) יש לו מיכל אוויר קטן שעובד על לחץ נמוך מאוד (בין 20 ל60 PSI) עם זאת, הבולם אמור לספוג מהמורות קטנות ברכות, שלא כמו בדגמי 2002. איכות חיים.
Duke C U-turn: עובד על קפיץ שמן. כיוון מהלך חיצוני 63-108 מ"מ. סטירר מפלדה, ושיטת שיכוך HC2. משקל 1900 גרם.
Duke XC U-turn: עובד על קפיץ שמן. כיוון מהלך חיצוני 63-108 מ"מ. שיכוך החזרה. סטירר מפלדה, ושיטת שיכוך HC2. משקל 1900 גרם.
Duke SL U-turn: עובד על קפיץ שמן. כיוון מהלך חיצוני 63-108 מ"מ. שיכוך החזרה. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוך Pure Delite. משקל 1870 גרם.

רוקשוקס סיד
הסיד הם הבולמים התחרותיים המוצלחים ביותר בכל הזמנים, הודות למשקלם הקל. אבל איך אומרים - לכל משקל יש מחיר, וכאן המחיר הוא גבוה - בולמי הסיד מספקים קשיחות צידית גרועה, ומתעוותים תחת עומסים. אז אם הבולמים כל כך וותיקים ומוצלחים אז למה בחרתי לרשום עליהם בפסקה זו?
משום שב2003 הם השתנו לטובה. הבולמים קשיחים יותר ב12%, וניתן להרכיב עליהם נעילה מהכידון.

Sid fast lock
Sid Remote Lockout


אז מה קיבלנו? בולמים קלים בטירוף, שמספקים קשיחות צידית בינונית, ביחד עם נעילה מהירה מהכידון (Remote Lockout), מהווים את החלום לכל XC רייסר רציני. סדרת הסיד בנויה משלושה דגמי אוויר:
Sid Race: מהלך 63 או 80 מ"מ (כיוון מהלך פנימי). עומס התחלתי (אוויר), קפיץ שלילי, ושיכוך החזרה. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוך Pure Delite. משקל 1200 גרם.
Sid Team: מהלך 63 או 80 מ"מ (כיוון מהלך פנימי). עומס התחלתי (אוויר), קפיץ שלילי, Climb It Control, ושיכוך החזרה. סטירר מאלומיניום, ושיטת שיכוךPure עם צינורות פנימיים מיוחדים שאמורים לספק איכות שיכוך מעולה. אפשרות לנעילה מהכידון בתוספת תשלום. משקל 1300 גרם.
Sid World Cup: מהלך 63 או 80 מ"מ (כיוון מהלך פנימי). עומס התחלתי (אוויר), קפיץ שלילי, Remote Lockout, ושיכוך החזרה. סטירר וכתר מקרבון, ושיטת שיכוךPure עם צינורות פנימיים מיוחדים שאמורים לספק איכות שיכוך מעולה. משקל 1230 גרם.

מרזוקי מרתון: סדרת המרתון היא סדרת מזלגות לרכיבת שבילים או XC תחרותית העובדת על קפיצי אוויר. המזלגות מאופיינים במשקל קל, קשיחות סוף הדרך (צינורות פנימיים 30 מ"מ + קשת מיוחדת בצורת האות "M"). בסדרה זו שני דגמים:

Fox Forx
Marathon


Marathon S: מהלך 85/105 מ"מ. שיכוך החזרה, ETA (Extension Travel Adjustment), וסטירר מאלומיניום.
Marathon SL: מהלך 85 מ"מ, ECC (Extension Control Cartridge 5 Clicks), שיכוך החזרה, שיכוך כיווץ, וסטירר מאלומיניום.

FOX FORX: החברה Fox Racing Shox, החברה האגדית לבולמי זעזועים אחוריים, התחילה לייצר בולמים קדמיים. בולמי פוקס הם מהקשיחים ומהמתכוונים ביותר שיש: צינורות פנימיים בקוטר של 32 מ"מ, עיצוב מרהיב, כפתורי כיוון שעושים את העבודה מצוין, אך משקלם מעט כבד. בולמי פוקס הם מהטובים והאיכותיים שיש כיום בשוק, אך יש מחיר לגן-העדן הזה, והוא לא נמוך.

Fox Forx
Fox Forx


Vanilla: סדרת מזלגות שבילים-פרירייד בעלת כיוון מהלך פנימי 80 או 100 או 125 מ"מ. לכל הסדרה כתר משונן מאלומיניום 6061, סטירר מאלומיניום, צינורות פנימיים בקוטר 32 מ"מ, והם עובדים על קפיץ שמן. בסדרה זו שלושה דגמים הנבדלים זה מזה באפשרויות הכיוון
Vanilla R - שיכוך החזרה בלבד. Vanilla RL - שיכוך החזרה ונעילה. Vanilla RLC- שיכוך החזרה, נעילה ושיכוך כיווץ. משקל כל הדגמים הוא בסביבות ה1900 גרם.
Float: סדרת מזלגות שמיועדים לרכיבה תחרותית או לרכיבת שבילים, בעלת כיוון מהלך פנימי 80 או 100 מ"מ. לכל הסדרה כתר משונן מאלומיניום 6061, סטירר מאלומיניום, צינורות פנימיים בקוטר 32 מ"מ, והם עובדים על קפיץ אוויר. בסדרה זו שלושה דגמים הנבדלים זה מזה באפשרויות הכיוון:
Float R - שיכוך החזרה בלבד. Float RL - שיכוך החזרה ונעילה. Float RLC- שיכוך החזרה, נעילה ושיכוך כיווץ. משקל כל הדגמים הוא בסביבות ה1600 עד 1700 גרם.

 אביזרים שניתן לקנות לבולמים 
מגן צינורות פנימיים: מגן מבד עבה, שמתחבר בעזרת סקוטצ'ים על הצינורות הפנימיים. מגן מפני שריטות, אבק ולכלוך, ומשפר את פעולת האטמים. אביזר מומלץ (לא חובה לבעלי מזלגות מאניטו). לדוגמא: מגן בולם קדמי ליזארד סקינס - 65 שקל.

מגן לטריפלים: מגן קטן מבד עבה, שמתחבר בעזרת סקוטצ'ים אל מתחת לכתר העליון, ואמור להגן על השלדה, כשמסובבים את הכידון, והצינורות נוגעים בשלדה. מומלץ ביותר.

משאבה לבולמי אוויר: כלי חובה לכל בעלי בולמי האוויר!!! ללא משאבה לא תוכלו לכוון את הבולם. בדרך כלל אמורה להגיע משאבה עם האופניים או בעת קניית הבולם אך בכל מקרה המחירים הם: 120-250.

גריז + מזרק: כמובן שבכל בולם צריך לטפל מדי כמה חודשים. חלק מהטיפול הוא הזרקת גריז. לכל חברה יש את הגריז שלה. מומלץ לקנות גריז + מזרק גריז לטיפול ביתי. מחיר לא ידוע.

החלפת קפיץ: קפיץ לא מתאים יהרוס לכם את כל הכיפיות והיעילות של הבולם. ניתן להחליף קפיץ על פי המשקל שלכם (בררו עם היבואן או האתר של היצרן מהו הקפיץ שאתם צריכים). ישנם כמה רמות קפיץ: רך, בינוני, קשה, קשה מאוד. מחירי הקפיצים נעים בין 120-150 שקלים.

נעילת בולם קדמי: נעילה לבולם הקדמי שמתאימה לחלק מהבולמים אך לא לכולם. לדוגמא: נעילת בולם קדמי מאניטו - 400 שקל.


נעילה מהכידון: אם ברשותכם מזלג רוקשוקס סיד (נניח.. Sid Team) עם נעילת כיווץ ותרצו להחליף את הנעילה שלו לכזאת מהכידון? 400 שקל.


קיט U-Turn: אם ברשותכם בולם Rock Shox סיילו משנת 2001 (ללא כיוון מהלך חיצוני), אז מומלץ מאוד לקנות לו קיט U-Turn. שינו מהלך מהיר מ80-125 מ"מ. 350 שקל.

 מקורות ויעוץ 
בכתיבת הכתבה נעשה שימוש בידע אישי.
אני רוצה להודות למגזין אופניים שהווה מקור איכותי לחלק מידע זה.
אני גם רוצה להודות לקובי יבואן רוקשוקס על היעוץ הטכני.

לחלק א' של כתבה זו...
 
 רכיבה על כביש – האם חייבים אופני כביש?...
רכיבה על כביש – האם חייבים אופני כביש? רבים מאיתנו קנו את אופני ההרים שלהם בגלל הכיף של רכיבה בשטח, אבל גילו בשלב זה או אחר שחלק ניכר מהרכיבות שלהם הן דווקא על הכביש – רכיבות לעבודה, רכיבות אימון איכותיות, רכיבות בערב וכו'. ואז מתעוררת השאלה – לקנו להמשך
 בולמי זעזועים מא' עד ת' - חלק ראשון...
בולמי זעזועים מא' עד ת' - חלק ראשון בכתבה זו אפרט הכל על מזלגות בולמי זעזועים - מאיזה חלקים מורכב הבולם? מה תפקיד הכיוונים השונים? מהם מזלגות טריפל? כמה מהלך מומלץ לכל רכיבה? ועוד... להמשך


לכתיבת כתבה במדור זה...
לרשימת הכתבות של רונן צור...
 לתצוגת פורום
בולמי זעזועים מא' עד ת' - חלק שני
אימייל יישלח באופן אוטומטי למחבר
 2/6/2019 :12:42 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  time עם תוכן  כתבה מעולה ..
 15/12/2007 :23:28 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתי כהן עם תוכן  שאלה | כנסו
 16/12/2007 :00:34 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אילן קרפל עם תוכן  תשובה
 5/6/2007 :19:34 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  zamir cohen עם תוכן  RST Gila SL
 5/6/2007 :20:47 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  יוס י עם תוכן  בולם בסיסי +
 5/6/2007 :22:32 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  zamir cohen עם תוכן  אלסטומר ???
 5/6/2007 :23:15 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  יוס י עם תוכן  קרא את החלק הראשון של הכתבה
 7/4/2007 :02:27 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  נאור כהן עם תוכן  בקשר לבולם קידמי בבקשה תיכנסו...
 18/2/2007 :10:45 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  Matan עם תוכן  איזה בולם קידמי ליקנות
 18/2/2007 :11:55 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  יובל פרץ עם תוכן  מרזוקי Z1 FR2 150MM
 21/11/2006 :20:51 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  TAL עם תוכן  יש לי בולם של
 19/6/2006 :01:08 משתמש אנונימי  שגב עם תוכן  מכתב לקובי מביסדו
 3/5/2006 :09:09 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איציק כץ עם תוכן  רעידות מקדימה
 4/2/2006 :20:23 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  oz DJ עם תוכן  האם בולם דרופ אוף קומפ הוא אוויר אוויר?
 29/11/2005 :22:52 משתמש אנונימי  עדו עם תוכן  כמה הוא שווה?
 30/11/2005 :07:25 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אביב . עם תוכן  הוא לא שווה הרבה
 19/8/2005 :13:42 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתמר צוגמן עם תוכן  יש לי עכשיו... ויש לי עוד שאלה
 18/8/2005 :00:37 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  איתמר צוגמן עם תוכן  האם שווה לי לשדרג ל-
 18/8/2005 :03:44 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אביב . עם תוכן  זה מאוד תלוי במה שיש לך עכשיו
 5/8/2005 :17:28 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  avi gabay עם תוכן  מה ההבדל בין COIL MCU לאלסטומר
 5/7/2005 :19:21 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אריה כהן עם תוכן  duke xc
 5/8/2005 :17:34 משתמש אנונימי  קובי בסידן עם תוכן  Duke xc
 3/7/2005 :22:49 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  natan frenkel עם תוכן  duke xc
 5/8/2005 :17:35 משתמש אנונימי  קובי בסידן ללא תוכן  לא ניתן לשנות מהלך בדיוק אוויר
 30/6/2005 :07:10 משתמש אנונימי  יאיר עם תוכן  נעילה מהכידון
 21/6/2005 :22:12 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  עידו בשן עם תוכן  תקלה בבולם מאניטו סקארב
 8/4/2005 :19:53 משתמש אנונימי  זיו שלו עם תוכן  לא הבנתי משהו
 23/3/2005 :12:46 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  הרמן האושטיין עם תוכן  שינוי מהלך במרזוקי אם איקס
 22/12/2004 :20:32 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  neev golan עם תוכן  איזה בולם קידמי עדיף ???
 14/9/2004 :23:26 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אביב להט עם תוכן  מה שווה לקנות??
 12/8/2004 :14:20 משתמש אנונימי  אלעד עם תוכן  שאלה למקצועניים
 26/7/2004 :07:48 משתמש אנונימי  איתי עם תוכן  שאלה לקובי בסידן
 27/7/2004 :22:03 משתמש אנונימי  קובי בסידן עם תוכן  בולם 2004-5
 28/7/2004 :07:44 משתמש אנונימי  איתי עם תוכן  קובי לא עניתה על שאלתי
 1/8/2004 :02:12 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  עדן ששש ללא תוכן  סילו או דיוק
 29/9/2003 :12:56 משתמש אנונימי  נתנאל.ש עם תוכן  מה עם הבולמים של מרזוקי???
 29/7/2004 :09:40 משתמש אנונימי  קליה פקירסון עם תוכן  בקשר לבולמים של מרזוקי
 23/9/2003 :09:06 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  ברוך חלמיש ללא תוכן  איך הבולמים והג´נטים של הV2 של HARO?
 22/7/2004 :20:59 משתמש אנונימי  אסף ללא תוכן  בולמים בני זונות
 28/7/2003 :17:10 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  עדו נח ללא תוכן  שכחת את הבלאק ספורט...
 28/1/2003 :07:33 משתמש אנונימי  איציק עם תוכן  לא יודע מה לבחור?
 15/1/2003 :12:50 משתמש אנונימי  רועי עם תוכן  אני יודע שזה בעייתי אבל...
 7/1/2003 :17:52 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אביעד יזרעאל עם תוכן  אהה....... יש לי פה אצלי בבית את כולם
 29/12/2002 :23:03 משתמש אנונימי  שומר חוק עם תוכן  השקעה השקעה!
 29/12/2002 :01:06 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  אורי רימון עם תוכן  כתבה אינפורמטיבית ומעניינת, אבל...
 24/12/2002 :20:25 משתמש אנונימי  קובי בסידן עם תוכן  לבני
 25/12/2002 :00:29 משתמש אנונימי  בני עם תוכן  קובי תודה את זה כבר ידעתי...
 26/12/2002 :22:15 משתמש אנונימי  קובי בסידן עם תוכן  אוקיי
 24/12/2002 :16:45 חפש הודעות של משתמש זה לחץ\י לפרטי משתמש  רן מרגליות עם תוכן  כל הכבוד על הכתבות! המשך כך!!


[ ] [ ]
לפרסום זה יש: 62 הודעות

לדרוג הכתבה יש לבחור בין הר אחד לחמישה הרים
פצצה 5 4 3 2 1 חלש 
מספר מדרגים: 98    דרוג כללי: 3.52

––––– אודות הרים  –––  יצירת קשר  ––––  רשימת הדיוור  ––––  תנאי שימוש
אומניבייס בע"מ 2001 - 2021